
Справа № 234/436/18
Провадження № 2-а/234/131/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області, у складі
головуючого судді Нейло І.М.,
при секретарі Ридош Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Краматорського міського суду Донецької області в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (далі – УПСЗН Краматорської міської ради) про визнання дій неправомірними.
Просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у взятті на облік, як внутрішньо переміщеної особи яка переміщується з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції та зобов'язати відповідача видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Позов обґрунтувала тим, що вона проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 та зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2 Разом з чоловіком проживала у м. Донецьку, де з 2010 по 2014 роки працювала медсестрею в Донецькому протитуберкульозному диспансері але у зв'язку із проведенням у місті антитерористичної операції та страхом за власне життя, вона була вимушена залишити місце свого проживання та переїхати у м. Кілія Одеської області де стала на облік як внутрішньо переміщена особа. Після переїзду з м. Кілія до м. Краматороська звернулась до УПСЗН Краматорської міської ради з заявою про реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи, але відповідач відмовив у задоволенні її заяви посилаючись на те, що м. Українськ не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відмову у взятті її на облік як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, висловлену відповідачем у листі від 29.11.2017 р., вважає неправомірною, оскільки на час виїзду з м. Донецька в місті проводилась антитерористична операція і до теперішнього часу органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Позивачка в судове засідання не з’явилась. Надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Відповідач у судове засідання не з’явився. Надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначив, що з позовними вимогами не згоден.
За таких обставин відповідно до ч.3 ст. 194 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідачем було надано заперечення на адміністративний позов, згідно якого позивачка звернулась з заявою для взяття її на облік, як особа яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. УПСЗН Краматорської міської ради було відмовлено позивачці про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи на підставі того, що м Українськ Донецької області відсутній в списку, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне,
Як вбачається з копії паспорта позивачки місцем її постійного проживання є м. Українськ Донецької області.
У зв'язку із проведенням антитерористичної операції позивачка залишила місце свого проживання та переїхала до м. Кілія Одеської області де була зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3.
УПСЗН Кілійської районної державної адміністрації з 15.08.2014 року зареєструвала позивачку як особу, що перемістилася з м. Українська Донецької області у зв’язку з тим, що на той час зазначена територія була окупована та проводилась антитерористична операція, що підтверджується довідкою від 04.11.2014 № НОМЕР_1.
Згідно довідки УПСЗН Кілійської районної державної адміністації термін дії довідки про взяття ОСОБА_1 на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території було продовжено з 10.05.2016 р.
Як вбачається з довідки Краматорської міської лікарні № 1, позивачка прибула до Краматорська та з 06.12.2017 перебувала на стаціонарному лікуванні у відділенні патології вагітності.
Листом УПСЗН Краматорської міської ради від 29.11.2017 позивачці було відмовлено у взятті на облік як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території у зв’язку з тим, що м. Українськ не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р.
Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка), та надання цим особами щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 (в редакції, чинній на момент переміщення позивачки з тимчасово окупованої території), та Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 (в редакції, чинній на момент переміщення позивачки з тимчасово окупованої території).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
За приписами пункту 2 Порядку № 509 від 01.10.2014 для отримання довідки особа, яка переміщується, звертається із заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі - уповноважені органи).
Підставами для відмови у видачі довідки наведені в пункті 8 Порядку № 509, ними є: відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
Щомісячна адресна допомога надається особам, які переміщуються, після взяття їх на облік та отримання довідок про взяття на облік в уповноважених органах. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю (пункти 2, 3, 5 Порядку № 505).
Статтею 1 Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Пунктом 5 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення, та у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік.
На виконання вимог Закону розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого віднесено і м. Українськ Донецької області.
На час реєстрації позивачки, УПСЗН Кілійської районної державної адміністрації, 04.11.2014 р., як особи яка переміщується з тимчасово окупованої території розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р діяло та було чинним.
Дію цього розпорядження було зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079-р..
Враховуючи відсутність м. Українська Донецької області в затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідач відмовив позивачці у взятті на облік як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території.
З висновком УПСЗН Краматорської міської ради погодитись не можна, оскільки м. Українськ Донецької області з 30.10.2014 р. по 05.11.2014 р., тобто в період переміщення позивачки до м. Кілія Одеської області, входила в Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. При цьому відсутність з 05.11.2014 р. на рівні підзаконного нормативного акту механізму реалізації прав та свобод громадян, закріплених у законі, не може бути підставою для відмови у їх захисті. (Вказана позиція висловлена в постанові ВАС від 13.08.2015 № 233/6408/14-а).
Крім того позивачка, згідно довідки УПСЗН Кілійської районної державної адміністрації, 04.11.2014 р. вже має статус особи яка переміщена з тимчасово окупованої території і звернулась до відповідача з заявою про реєстрацію у зв’язку з зміною місця проживання з території України на якій здійснюється державна влада .
За наведених обставин у їх сукупності суд вважає необґрунтованою відмову відповідача у взятті позивачки на облік як особу, які переміщуються з тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області щодо відмови у взятті на облік ОСОБА_1 як особу, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області з 29.11.2017 взяти на облік ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 як особу, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (84333, Донецька обл. м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні № 23, код ЄДРПОУ 25953617), за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 ІПН НОМЕР_2 (Фактично проживає за адресою, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресом ІНФОРМАЦІЯ_5 б. 207 кв. 137 НОМЕР_3 виданий 04.09.2014 Приморським РВГУ ДМС в м Одесі) сплачений судовий збір в сумі 640 грн.
Повне судове рішення складено 04.06.2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Краматорського
міського суду ОСОБА_2