Рішення № 74722491, 12.06.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
234/282/18
Номер документу
74722491
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/282/18

Провадження № 2/234/1107/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю: секретаря судового засідання Сторчай А.Д., представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2, про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі Управління) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованої переплати державних коштів в сумі 8941,87 грн..

В обґрунтування позову зазначено, що 27.10.2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління із заявою, як особа, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, та отримала довідку №1426/1490 від 27.10.2014 року про взяття на облік. В Управлінні відповідач зареєстрована в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО з 27.10.2014 року у складі: ОСОБА_2, ОСОБА_3. До управління з питання призначення адресної допомоги відповідач зверталася неодноразово: 27.10.2014 року, 05.05.2015 року, 27.10.2015 року, 27.04.2016 року. В результаті проведення верифікації було встановлено, що у відповідача є депозитний рахунок, який перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а тому, допомога відповідачу була нарахована безпідставно. Після подання довідки №4241 від 30.11.2016 року про наявність депозитного рахунку в ТВБВ №10004/0271 1-А типу філії – Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» за період з 10.11.2015 року по 10.11.2016 року та пояснювальної записки відповідачем від 01.12.2016 року, визначено розмір надміру одержаної допомоги за період з 10.11.2015 року по 31.05.2016 року у сумі 9241,87 грн.. За особистою заявою відповідач визнала наявність у неї депозитного рахунку та мала намір добровільно сплатити його. Відповідачем було сплачено переплати лише 900,00 грн. і на теперішній час сума її складає 8941,87 грн., про що вона була повідомлена листом №04-40/5367 від 15.09.2017 року, але переплата відповідачем не погашена.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала і просили задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 позов не визнала, та в судовому засіданні на обґрунтування своїх заперечень зазначила, що дійсно у її чоловіка ОСОБА_3 з 2012 року в «Дельта банк» був депозитний вклад. У зв’язку із ліквідацією банка в 2014 році Фондом гарантування вкладників у листопаді 2015 року була перерахована відповідна сума до «Ощадбанку». Адміністрація «Ощадбанку», не глядячи на вимогу повернути гроші, зобов’язала перевести їх на депозитний рахунок, і цю суму вони з чоловіком змогли зняти тільки через рік. Вона збиралася повернути переплату із суми грошової допомоги, яку почне отримувати після зняття депозитного вкладу, але їй безпідставно в цьому відмовили.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, визначає коло осіб, умови, порядок призначення допомоги (далі Порядок).

Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім’ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (п.5).

Відповідно до п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Судом встановлено, що згідно довідки №1426/1492 від 27.10.2014 року ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилися для проживання з району проведення антитерористичної операції - з м. Донецька, для проживання у м. Краматорськ.

З 27.10.2014 року ОСОБА_2 зверталася до Управління із заявами про призначення їй та чоловіку адресної допомоги, не вказуючи у заяві, що у будь-кого з членів його сім'ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

В результаті проведення перевірки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообовязкового державного соціального страхування», було встановлено, що у відповідача з 10.11.2015 року є діючий депозитний рахунок, який перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Факт наявності в «Ощадбанку» грошових коштів на рахунку ОСОБА_2, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, підтверджується довідкою банку та відомостями отриманими під час верифікації МФУ, з яких вбачається, що відповідач мала депозитний вклад у сумі 75000,00 грн. в ТВБВ №10004/0271 1-А типу філії – Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» з 10.11.2015 року по 10.11.2016 року.

Рішенням Управління від 08.06.2016 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 припинено виплату допомоги з 01.06.2016 року та розраховано переплату за період з 10.11.2015 року по 31.05.2016 року, яка з урахуванням протоколів змін, становить 8941,87 грн..

Відповідач добровільно зобов’язалася сплатити переплату, та згідно Протоколам змін повернула Управлінню суму у розмірі 900,00 грн..

15.09.2017 року відповідачу надіслано листа про виникнення переплати, у зв’язку із наявністю депозитного рахунку понад 10 прожиткових мінімумів та запропоновано у 10-ти денний строк повернути надмірно нараховані кошти в сумі 8941,87 грн., що в добровільному порядку відповідачем не повернуто.

За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім’ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач мала у банківській установі кошти, які перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановлений для працездатних осіб, і надала платнику допомоги інформацію, яка не відповідає дійсності щодо свого майнового стану, а тому, сума грошової допомоги, виплачена надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, за період з 10.11.2015 року по 31.05.2016 року, підлягає стягненню з ОСОБА_2 у судовому порядку, оскільки добровільно вона цю суму не повернула.

Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 – задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, р/р 35217039022516 в ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів у сумі 8941 (вісім тисяч дев’ятсот сорок одна) грн. 87 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 15 червня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4