Рішення № 74717657, 14.06.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
825/1952/18
Номер документу
74717657
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2018 року Чернігів Справа № 825/1952/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

за участі секретаря - Демусенко А.С.,

представника відповідача - Тарасенка О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського прикордонного загону військова частина 2253, Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 04.05.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського прикордонного загону (військова частина 2253) Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України про:

визнання протиправними дій Чернігівського прикордонного загону (військова частина 2253) Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_2 з 01.07.2015 по 25.01.2018;

зобов'язання Чернігівського прикордонного загону (військова частина 2253) Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 25.01.2018 включно.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в період з 01.07.2015 по 25.01.2018 не виплачувалась індексація грошового забезпечення. Зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, а її проведення у зв'язку зі зростанням споживчих цін є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Ухвало суду від 07.05.2018 позовну заяву позивача залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків шляхом подання належним чином завірених копій документів протягом 10 днів з моменту отримання ухвали.

Ухвалою суду від 23.02.2018 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Позивач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи про причини неявки суду не повідомив. Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Представник відповідача в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити, надіслав на адресу суду відзив, в якому зазначив, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. Вказує, що кошторисними призначеннями Державної прикордонної служби України з липня 2015 року не передбачено виплати індексації грошових доходів персоналу, а тому позивачу індексація з липня 2015 року по 25 січня 2018 року не нараховувалась.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходила військову службу в Чернігівському прикордонному загоні Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України за контрактом та наказом начальника 105 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби від 10.01.2018 № 10-ОС звільнено позивача з військової служби в запас згідно підпункту «і» (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) пункту 2 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» без права носіння військової форми одягу (а.с.12).

На підставі наказу начальника 105 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби від 25.01.2018 № 32-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с.11).

Як вбачається з довідки про доходи від 04.06.2018 № 167, наданої відповідачем, позивачу з липня 2015 року по січень 2017 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошових доходів. В листопаді та грудні 2015 року була нарахована і виплачена індексація за березень-червень 2015 року (а.с.37).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини п'ятої статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

В силу статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частинами першою та п'ятою статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно частини шостої статті 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на частину шосту статті 5 Закону, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення в зв'язку з цим індексації з 01.07.2015 вказана норма не містить. Аналогічний висновок міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.05.2016 у справі № К/800/3206/16 (368/1047/15-а).

Таким чином, вказані відповідачем обставини не позбавляють його обов'язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.

Відповідно до довідки від 04.06.2018 №165 наданою відповідачем позивачу з 01 липня 2015 року по 25 січня 2018 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошових доходів (а.с.38).

Таким чином, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача в частині невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 25.01.2018; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 25.01.2018 підлягають задоволенню.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню повністю.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 14026, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Чернігівського прикордонного загону військова частина 2253, Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України (вул. Квітнева, 3-В, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 14321765) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління (1 категорія) Державної прикордонної служби України (вул. Квітнева, 3-В, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 14321765) в частині не виплати ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 14026, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 25.01.2018.

Зобов'язати Чернігівський прикордонний загін Північного регіонального управління (1 категорія) Державної прикордонної служби України (вул. Квітнева, 3-В, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 14321765) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 14026, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 25.01.2018 включно.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 15 червня 2018 року.

Суддя О.В. Кашпур