
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 642/6011/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі:
головуючого судді: Присяжнюк О.В.
суддів: Русанової В.Б. , Ральченка І.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 03.01.2018 р. (ухвалене суддею Євтіфієвим В.М.) по справі № 642/6011/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (в подальшому - ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо перерахунку пенсії позивачу; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області надати список до Харківського обласного військового комісаріату ( в подальшому - ХОВК) на ім'я позивача, пенсія якого підлягає перерахунку, для складання ХОВК довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії; зобов'язати ХОВК після отримання від ГУ ПФУ в Харківській області списку на ім'я ОСОБА_1, пенсія якого підлягає перерахунку, скласти довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, з урахуванням максимального розміру посадового окладу відповідно до Схеми розмірів посадових окладів за посадами офіцерського складу військових представництв МО України, яка затверджена Директивою МО України від 30.07.11 р. № Д-322/1/06; зобов'язати ХОВК надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, провести з 01.08.2011 р. перерахунок його пенсії в розмірі 90 % від вказаного у довідці розміру грошового забезпечення та нарахувати на неї підвищення з 01.07.2012 р. на 11%, з 01.09.2012 р. на 23% та з 01.01.2013 р. на 35%, а саме, встановити розміри пенсії з 01.08.2011 р. - 3 512,70 грн., з 01.07.2012 р. - 3 899,10 грн., з 01.092012 р. - 4 320,62 грн. та з 01.01.2013 р.- 4 742,15 грн.; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області після проведення перерахунку пенсії позивача здійснити з 01.01.2011 року виплату недоплачених щомісячних по день проведення перерахунку сум та виплачувати перераховану пенсію і пенсію за особливі заслуги (доплату), згідно п. 2 ст. 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області та ХОВК подати звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 03.01.2018 р. позов задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо перерахунку пенсії позивачу; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області надати список до ХОВК на ім'я позивача, пенсія якого підлягає перерахунку, для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії; зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат, після отримання від ГУ ПФУ в Харківській області списку на ім'я позивача, пенсія якого підлягає перерахунку, скласти довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з урахуванням максимального розміру посадового окладу відповідно до Схеми розмірів посадових окладів за посадами офіцерського складу військових представництв МО України, яка затверджена Директивою МО України від 30.07.2011 р. № Д-322/1/06; зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, провести з 01.08.2011 р. позивачу перерахунок пенсії в РОЗМІРІ 90 % від вказаного у довідці розміру грошового забезпечення та нарахувати на неї підвищення з 01.07.2012 р. на 11%, з 01.09.2012 р. на 23% та з 01.01.2013 р. на 35%, а саме встановити розміри пенсії з 01.08.2011 р. - 3 512,70 грн., з 01.07.2012 р. - 3 899,10 грн., з 01.09.2012 року - 4 320,62 грн. та з 01.01.2013 р. - 4 742,15 грн.; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області після проведення перерахунку пенсії позивача здійснити йому з 01.08.2011 р. виплату недоплачених щомісячних по день проведення перерахунку сум та виплачувати перераховану пенсію і пенсію за особливі заслуги (доплату) згідно п. 2 ст. 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»; в іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач - ГУ ПФУ в Харківській області, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
Позивач надав до суду апеляційної інстанції письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до ч. 4 ст. 229, п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалося та справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 звільнився з військової служби в 2006 році, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. (в подальшому - Закон №2262-ХІІ), з розрахунку посадового окладу - 1065 грн. і пенсію за особливі заслуги (доплату) згідно п. 2 ст. 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».
Згідно довідки начальника 118 військового представництва МО України (далі - 118 ВП МОУ) від 20.10.2017 р. № 441, розмір посадового окладу за офіцерською посадою «провідний інженер військового представництва Міністерства оборони України» (1 категорія), яку позивач займав до звільнення з лав Збройних Сил України, відповідно до Схеми розмірів посадових окладів за посадами офіцерського складу військових представництв МО України, яка затверджена Директивою МО України від 30.07.11 р. № Д-322/1/06 та розроблена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", змінився та з 01.08.2011 р. складає 1100 грн.
ОСОБА_1 звернувся до ХОВК із заявою про видачу довідки встановленого зразка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Харківській області, виходячи з розміру посадового окладу 1100 грн. та інших видів грошового забезпечення для осіб, що проходять військову службу на посаді, з якої позивача було звільнено.
За результатами розгляду вказаного звернення листом ХОВК листом від 27.10.2017 р. вих. № ФХ-117012/2708/ВСЗ повідомлено позивачу, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача складена в одному примірнику та направлена до ГУ ПФУ в Харківській області.
31.10.2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою, в якій просив надати до ХОВК список на його ім'я для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, провести перерахунок та виплату пенсії 01.08.2011 р. по дату звернення.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області від 17.11.2017 р. № 2442/П-14 позивачу відмовлено в задоволенні заяви та надано довідку про фактично виплачені розміри пенсійних виплат по місяцях, які були фактично виплачені, починаючи з 01.08.2011 р. по листопад 2017 року.
Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ПФУ Харківській області безпідставно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з 01.08.11 р., з урахуванням посадового окладу у розмірі 1100 грн. і підвищення, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (в подальшому - Закон № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-XII, встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.02.2008 р. за № 876 (в подальшому - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), керівникам державних органів надано право, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами (додаток № 1 - Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України).
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому Директива Міністра оборони України від 30.07.2011 р. № Д-322/1/06, якою з 01.08.2011 р. підвищено посадовий оклад провідного інженера військового представництва Міністерства оборони України (1 категорія), є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Директивою Міністра оборони України від 30.07.2011 р. № Д-322/1/06 встановлено розмір посадового окладу «провідний інженер військового представництва Міністерства оборони України» (1 категорія), на рівні 1100 гривень.
Аналіз вищевказаних норм вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що факт зміни (збільшення) посадового окладу за посадою «провідний інженер військового представництва Міністерства оборони України» (1 категорія) підтверджується листом ХОВК від 27.10.17 р. вих. № ФХ-117012/2708/ВСЗ та довідкою начальника 118 ВП МОУ від 20.10.17 р. № 441.
Відповідно до «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року № 389, військові комісаріати забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист ветеранів військової служби (пенсіонерів) та забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби.
Тобто, ХОВК є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсій незабезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (в подальшому - Порядок № 135/134020, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262- ХІІ.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону №2262- ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії (п. 24 Порядку № 3-1).
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; та інші.
Таким чином, органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Судовим розглядом встановлено, що розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу встановлено у листі ХОВК від 27.10.17 р. № ФХ-117012/2708/ВСЗ та становить 3903 грн. Після звільнення з військової служби позивачу призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в обчисленні 90 процентів відповідної суми грошового забезпечення.
Згідно довідки начальника 118 ВП МОУ від 20.10.17 р. № 441, розмір посадового окладу за офіцерською посадою «провідний інженер військового представництва Міністерства оборони України» (1 категорія), яку позивач займав до звільнення з лав Збройних Сил України, змінився з 01.08.2011 р.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.12 N355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , встановлено з 01.07.2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України №2262- ХІІ), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262- ХІІ, збільшивши його з 01.09.2012 р. до 23 відсотків та з 1.01.2013 р. до 35 відсотків.
Таким чином розмір пенсії позивача повинен становити з 01.08.2011 року 90 % від розміру, який вказаний у довідці уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України - ХОВК (3903 грн. 00 коп.), та до якого з 01.07.2012 р. необхідно донараховати від нього підвищення на 11%, з 01.09.2012 року - на 23% та з 01.01. 2013 року - на 35%.
Згідно із п. 2 ст. 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», до основного розміру пенсії позивач, як ветеран війни, отримує надбавку, яка виплачується йому з часу призначення пенсії (з 18.11.2006 р). Пенсія за особливі заслуги (доплата) встановлена позивачу як надбавка до основного розміру пенсії у відсотковому розмірі від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 03.01.2018 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням.
Керуючись ст. ст. 77, 122, 243, 271, 283, 308, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 03.01.2018 по справі № 642/6011/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя О.В. ПрисяжнюкСудді В.Б. Русанова І.М. Ральченко