
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2018 р. № 820/3635/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн при здійсненні перерахунку пенсії з 01 квітня 2017 року на виконання постанови Комінтернівського районного суду міста Харкова від 15.06.2017 і постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 641/3078/17;
- зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного Фонду України міста Харкова повернути мені утримані суми індексації з 01 квітня 2017 року по травень 2018 року у сумі 5154,94 грн і поновити з 01 червня 2018 року виплату пенсії ОСОБА_1 в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн без обмеження нарахувань при здійсненні перерахунку пенсії у подальшому.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, постановою Комінтернівського районного суду міста Харкова від 15.06.2017 і постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 641/3078/17 зобов'язано Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 90 % заробітку, які були визначені на час виходу на пенсію чинним законодавством, з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01 квітня 2017 року на підставі довідки Центральної об'єднаної ДПІ м. Харкова від 10.04.2017 № 51-20-30-05-57. 13.03.2018 позивач звернулась до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова, в якому просила повідомити про підстави позбавлення індексації за період з 01.04.2017. Листом від 10.04.2018 Слобожанське об'єднане управління Пенсійного Фонду України міста Харкова повідомило позивача про те, що розмір індексації її пенсії становить 368,21 грн, проте, оскільки у рішеннях суду не йдеться мова про індексацію пенсії, то нарахувати її не має законних підстав. Позивач вважає, що відповідачем безпідставно і неправомірно зменшено розмір пенсії, у зв'язку із чим, звернулась до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 14.05.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
22 травня 2018 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено на підставі рішення Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 641/3078/17, а оскільки, у рішенні суду не йдеться мова про індексацію пенсії, то нарахувати її не має законних підстав.
12 червня 2018 року позивачка надала до суду відповідь на відзив, відповідно до якої зазначила, що відзив відповідача є необґрунтованим та безпідставним.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У період з 25.05.2018 по 13.06.2018 суддя знаходився у відпустці, а тому розгляд справи здійснюється у перший робочий день.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України міста Харкова та отримує пенсію за віком за нормами Закону України "По державну службу" від 16.12.1993 у розмірі 90% заробітку, які були визначені на час виходу на пенсію чинним законодавством.
12.04.2017 позивач звернулася до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про проведення перерахунку пенсії державному службовцю, а також включити до складу сукупного доходу, з якого нараховується пенсія, зазначені у довідці інші виплати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, додавши до заяви довідки видані Головним Управлінням ДФС у Харківській області від 24.03.2017 за № 56/20-40-05-02-16 про збільшення заробітної плати на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015; від 24.03.2017 року за № 55/3/20-40-05-02-16 про збільшення посадового окладу на підставі постанови КМУ № 292 від 06.04.2016 року з 01.05.2016.
Рішенням від 13.04.2017 Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернулась до суду.
Постановою Комінтернівського районного суду м.Харкова від 15.06.2017 позов ОСОБА_1 - задоволено. Зобов'язано Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця у розмірі 90 % заробітку, які були визначені на час виходу на пенсію чинним законодавством, з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 06 травня 2009 року на підставі довідки Центральної об'єднаної ДПІ м. Харкова від 10.04.2017 № 51-20-30-05-57, та підвищеного розміру заробітної плати працюючих державних службовців на підставі довідок Головного управління ДФС України у Харківській області від 24.03.2017 р. № 55/3/20-40-05-02-16 і № 56/3/20-40-05-02-16 з 01 квітня 2017 року.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 апеляційну скаргу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова задоволено частково. Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 15.06.2017р. по справі № 641/3078/17 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця у розмірі 90 % заробітку, які були визначені на час виходу на пенсію чинним законодавством, з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01 квітня 2017 року на підставі довідки Центральної об'єднаної ДПІ м. Харкова від 10.04.2017 № 51-20-30-05-51. В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.
13 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась з інформаційним запитом до відповідача, у якому просила повідомити про підстави позбавлення індексації за вищевказаний період з посиланням на законодавчі акти України.
Листом від 10.04.2018 № 90/3-4 Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Харкова повідомило позивача про те, що фіксований розмір індексації пенсії ОСОБА_1 складає 368.21 грн, проте оскільки в рішенні суду не йдеться мова про індексацію пенсії, то нарахувати її немає законних підстав.
Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Приписами статті 4 Закону № 1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 1078).
Згідно пункту 4 Порядку № 1078 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 № 1013, що набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 1 грудня 2015 року, набранням чинності з 01.01.2016 змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", змінюється порядок визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації.
З 01.12.2015 року поняття "базовий місяць" замінюється на поняття "місяць підвищення пенсії" або "місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків" (далі - МПП).
Різниця між вказаними поняттями полягає у тому, що місяць підвищення розміру пенсії є МПП, незалежно від того, чи перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, в той час як базовим місяцем вважався тільки той місяць, в якому відбулося підвищення доходів (пенсії) більше ніж на суму індексації.
Але виходячи з приписів Порядку № 1078, в будь-якому випадку виплата індексації в фіксованому розмірі зберігається до місяця, в якому підвищення пенсії є більшим, ніж виплата індексації.
Пункт 5 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Із системного аналізу вказаної норми права вбачається, що необхідною умовою для застосування наслідків, передбачених вказаним вище пунктом Порядку № 1078, є підвищення пенсії відповідно до законодавства.
Разом із тим підвищення пенсії позивачки відбулося не внаслідок перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий перерахунок, а у зв'язку з тим, що судовим рішенням було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачці пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку.
Виходячи з наведеного, виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно визначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні Порядку № 1078, а місяць перерахунку пенсії позивачки згідно судових рішень не може бути підставою для зміни місяця, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн при здійсненні перерахунку пенсії з 01 квітня 2017 року на виконання судового рішення та її невиплати є неправомірними.
Крім того, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що у рішенні Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 по справі № 641/3078/17 не йде мова про індексацію пенсії, у зв'язку із чим для її нарахування не має законних підстав, оскільки у вказаному судовому рішення індексація пенсії взагалі не була предметом розгляду та судом не вирішувалось питання щодо її виплати або не виплати.
Поряд із тим, суд зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині поновлення з 01 червня 2018 року виплати пенсії ОСОБА_1 в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн задоволенню не підлягають, оскільки рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не приймалось.
Щодо позовних вимог в частині виплати позивачу пенсії без обмеження нарахувань при здійсненні перерахунку пенсії у подальшому, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога про виплату пенсії без обмеження граничного розміру пенсії є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Аналізуючи фактичні обставини справи та наведене вище нормативно-правове обґрунтування, суд дійшов висновку щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код 41247824) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконними дії Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн при здійсненні перерахунку пенсії з 01 квітня 2017 року на виконання постанови Комінтернівського районного суду міста Харкова від 15.06.2017 і постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 641/3078/17.
Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного Фонду України міста Харкова виплатити ОСОБА_1 утримані суми індексації з 01 квітня 2017 року по травень 2018 року у сумі 5154,94 грн та з 01 червня 2018 року проводити виплату пенсії ОСОБА_1 в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код 41247824).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин