
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/535/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.О. Гаврилюк
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Федотова І.В.,
суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Часник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.0.2018 позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 31.05.2017 від № 2303003120 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 31.05.2017 від № 2303003120 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області проводити виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії, перерахованої відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 31.05.2017 від № 2303003120 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2018.
В задоволенні іншої частини позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням в частині зобов'язання відповідача виплатити пенсію починаючи з 01.01.2018, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в цій частині та постановити нове, яким позовні вимоги в цій частині задовольнити в повному обсязі, а саме: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на порушенні судом норм матеріального та процесуального права.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Матеріалами справи підтверджується та правильно встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2, виданого 17.08.2011, наявною в матеріалах справи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Листом Міністерства внутрішніх справ України №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 (зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 за №1167/5) повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
28.03.2017 листом за вихідним № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до ліквідаційних комісій.
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі щодо позивача, у зв'язку з чим від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві.
Проте, такий перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, відповідачем не проведена.
За таких обставин, позивач звернувся до Головного управління із заявою щодо проведення перерахунку його пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області з 01.01.2016.
Листом від 26.01.2018 № 195/С-10 відповідач повідомив позивачу про надходження довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області 02.06.2017, однак зазначив, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобов'язання проводити виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016, суд першої інстанції виходив з того, що питання виплати перерахованих пенсій врегульовано постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено, що виплату перерахованих відповідно до абзацу першого пункту третього (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019- щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що обов'язок відповідача виплатити пенсію у новому розмірі виник лише щодо перерахованої пенсії з 01.01.2018.
Колегія суддів вважає передчасним та необґрунтованим такий висновок суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Колегія суддів звертає увагу на приписи ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, якими передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
За приписами п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Як встановлено судом, та зазначалося раніше, 02.06.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області отримало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 31.05.2017 від № 2303003120, проте перерахунок пенсії не здійснило.
З урахуванням того, що право позивача на перерахунок його пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45 для перерахунку пенсії, позивач має законні підстави на перерахунок його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 31.05.2017 від № 2303003120, тому бездіяльність відповідача щодо здійснення такого перерахунку є протиправною.
Разом з тим, судова колегія звертає увагу, що право на перерахунок пенсії виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», а не постанови Кабінету Міністрів України № 103, а відтак право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може відстрочуватися в часі, а наведені у постанові правила щодо відстрочення виплат не мають правового значення в силу вищенаведених вище вимог Закону.
У зв'язку з викладеним, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з 01.01.2016.
Більш того, судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог з 01.01.2016 помилково застосовано положення постанови КМУ від 21.02.2018 №103, яка була прийнята лише 21.02.2018, до правовідносин, які мали місце починаючи з 01.01.2016.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання проводити виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016, та є підставою для її зміни у зазначеній частині.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року - змінити, виклавши абзац четвертий в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області проводити виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії, перерахованої відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 31.05.2017 № 2303003120 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2016».
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст рішення виготовлено 15.06.2018 року