
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1206/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Вязун К.Ю.,
представника позивача: ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Під час розгляду справи суд, -
В С Т А Н О В И В:
10 квітня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року включно;
- визнати протиправним та скасувати рішення Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 06.03.2018 №9-08/02 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2;
- зобов'язати Лохвицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 01 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року включно, з урахуванням проведених виплат згідно Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак йому було безпідставно відмовлено в перерахунку пенсії. Вказував, що спірне рішення суперечить положенням статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, направив до суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника управління.
При цьому, відповідачем до матеріалів справи надано відзив на позов ОСОБА_2, у якому зазначено, що на останнього не поширюється право на перерахунок пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Звернення позивача від 22.02.2018 було розглянуте в порядку звернення громадян, заявнику була надана відповідь інформаційного характеру, яка не являється рішенням суб'єкта владних повноважень, що може вплинути на права позивача.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що позивач, як пенсіонер, перебуває на обліку у Лохвицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
22.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 06.03.2018 №Я-08/02 Лохвицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області повідомлено позивача, що пенсії по інвалідності згідно статті 59 будуть перераховані з 1 жовтня 2017 року особам із числа військовослужбовців строкової служби, які станом на 1 жовтня 2017 року отримували пенсію по інвалідності, призначену за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У разі якщо такі особи отримували пенсії за нормами інших законів та виявили бажання перейти на пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії з урахуванням норм статті 59 цього Закону мають обчислюватися з дати звернення з відповідною заявою та необхідними документами. Оскільки станом на 01 жовтня 2017 року ОСОБА_2 отримував пенсію призначену згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" провести йому перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року згідно Закону України №2148-VІІІ від 03.10.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" неможливо. Отже, пенсія ОСОБА_2 нарахована та виплачується згідно чинного законодавства без будь-яких порушень.
Не погодившись із фактичною відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Отже, метою та завданнями цього Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
За приписами статті 59 вищевказаного Закону пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Як слідує з матеріалів справи, до 01.11.2018 ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, позивач виявив бажання перейти на пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що 01.11.2017 подав до органу пенсійного фонду відповідну заяву про перерахунок і здійснення виплати пенсії згідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно відомостей Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 01.11.2017 позивача було переведено на пенсію по інвалідності, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також було проведено відповідний перерахунок пенсії.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Виходячи з аналізу вказаної норми, у разі якщо особа отримувала пенсію за нормами інших законів та виявила бажання перейти на пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсія з урахуванням норм статті 59 цього Закону, має обчислюватися з дати звернення з відповідною заявою та необхідними документами.
Таким чином, вимоги позивача провести йому перерахунок пенсії з 01.10.2017 суперечать чинному законодавству, оскільки до управління із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_2 звернувся 01.11.2017 і відповідно переведення з одного виду пенсії на інший та, як наслідок, перерахунок пенсії останнього відповідач обґрунтовано провів саме з 01.11.2017.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У даному випадку Лохвицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області доведено правомірність свого рішення, викладеного в листі від 06.03.2018 №Я-08/02, яким відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з 01.10.2017.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову ОСОБА_2 до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 15 червня 2018 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко