Рішення № 74715846, 14.06.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
809/511/18
Номер документу
74715846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2018 р. справа № 809/511/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури до ТЗОВ "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд в сумі 32116,31 грн., -

ВСТАНОВИВ:

21.03.2018 Перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури до ТзОВ "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами здійснення габаритно-вагового контролю посадовими особами Укртрансбезпеки у Сумській області складено акти про перевищення транспортними засобами відповідача нормативних вагових параметрів, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та сформовано розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 559,02 євро, що станом на день проведення розрахунку складає 17 791,05 грн., та в розмірі 450,12 євро, що станом на день проведення розрахунку складає 14 325,26 грн., що в загальній сумі складає 32 116,31 грн. Оскільки вказана сума відповідачем добровільно не була сплачена, позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Зазначає, що позовна заява позивача не відповідає вимогам статті 160 КАС України та що, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) за даною категорією справ є належним позивачем та має право звертатись до суду щодо стягнення плат за проїзд до винних осіб. Просить прийняти ухвалу, якою позовну заяву Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури залишити без розгляду та зобов"язати Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеку) звернутись із позовною заявою до відповідача.

26.04.2018 позивач надав суду відповідь на відзив. Заперечує проти відзиву відповідача, мотивуючи адміністративною процесуальною дієздатністю позивача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно частини 5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Оскільки чинним законодавством не передбачено можливість звернення органів Укртрансбезпеки до суду з позовом про стягнення заборгованості, у випадку несплати у добровільному порядку, то вимога першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури про стягнення з відповідача плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є правомірною.

З приводу обставин справи, суд зазначає наступне.

24.11.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області за участю водія ОСОБА_2 здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автодорозі Київ - Суми - Юнаківка - 322 км., в ході якого було проведено контрольне зважування автомобіля марки КАМАЗ - 45144, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа НЕФАЗ 8560-082-02, номерний знак НОМЕР_2. Суб'єктом щодо якого здійснювалась перевірка був ТОВ "Європа Транс Агро", м. Івано- Франківськ, вул. Івасюка, 62. Згідно товарно-транспортної накладної № 000020 від 24.11.2017 вбачається, що ТОВ "Європа Транс Агро" здійснював перевезення кукурудзи з пункту навантаження с. Велика Рибиця Краснопільського району Сумської області, ТзОВ АФ "Псьол" до м. Лубни Полтавської області, ТзОВ "Укрзерноінвест - 2013".

За результатами зважування автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (кукурудза) та рухався по маршруту: с. Велика Рибиця Краснопільського району Сумської області - м. Лубни Полтавської області, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима вага становить 40 т, тоді як фактична 47 т, нормативно допустиме навантаження на здвоєні осі становить 16 т, тоді як фактична становить 20,15 т, що підтверджується довідкою від 24.11.2017 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором Управління Укртрансбезпеки в Сумській області Ревенком Ю.Г., в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0002273 від 24.11.2017, додатком до якого є розрахунок № 2273 від 24.11.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 559,02 євро, що станом на день проведення розрахунку 24.11.2017 згідно курсу НБУ складає 17 791, 05 грн.

Також, 24.11.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області за участю водія ОСОБА_3 здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автотодорозі Київ - Суми - Юнаківка - 322 км., в ході якого було проведено контрольне зважування автомобіля марки КАМАЗ - 45143-012-15, реєстраційний номер AT 9611 ВМ та причепа НЕФАЗ 8560-082-02, номерний знак AT 1496 ХР. Суб'єктом щодо якого здійснювалась перевірка був ТОВ "Європа Транс Агро", м. Івано-Франківськ, вул. Івасюка, 62. Згідно товарно-транспортної накладної № 5 від 24.11.2017 вбачається, що ТОВ "Європа Транс Агро" здійснював перевезення кукурузи з пункту -навантаження с. Велика Рибиця Краснопільського району Сумської області, ТзОВ АФ "Псьол" до м. Лубни Полтавської області, ТзОВ "Укрзерноінвест - 2013".

За результатами зважування автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (кукурудза) та рухався по маршруту: с. Велика Рибиця Краснопільського району Сумської області - м. Лубни Полтавської області, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустима вага становить 40 т, тоді як фактична 44,9 т, -нормативно допустиме навантаження на здвоєні осі становить 16 т, тоді як фактична становить 19,5 т, що підтверджується довідкою від 24.11.2017 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором Управління Укртрансбезпеки в Сумській області Тимченком М.М. в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0008537 від 24.11.2017, додатком до якого є розрахунок № 8537 від 24.11.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 450,12 євро, що станом на день проведення розрахунку 24.11.2017 складає 14 325, 26 гривень.

Проаналізувавши обставини справи, мотивація суду зводиться до наступного.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку ті навченому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі Укртрансінспекція) є центральниморганом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та - Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів 18.01.2001 за №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, 11 на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Із матеріалів справи вбачається що, відповідач здійснював перевезення вантажу із перевищенням нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустимої ваги, яка становить 40 т, тоді як фактична складала 47 т, нормативно допустимого навантаження на здвоєні осі, яка становить 16 т, як фактична становить 20,15 т. В ході проведення перевірки автомобіля марки КАМАЗ - 45144, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа НЕФАЗ, номерний знак НОМЕР_2., водієм автомобіля не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення тяжів з перевищенням вагових обмежень.

Також підтверджено матеріалами справи, що відповідач здійснював перевезення вантажу із перевищенням нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустимої ваги, яка становить 40 т., тоді як фактична складала 44,9 нормативно допустимого навантаження на здвоєні осі, яка становить 16 т, тоді як фактична становить 19,5 т. В ході проведення перевірки автомобіля марки КАМАЗ - 45144, реєстраційний номер НОМЕР_3 та причепа НЕФАЗ, номерний знак НОМЕР_4., водієм автомобіля не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні визначено, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно з п. 30 вказаного Порядку, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Згідно пункту 27 вказаного Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Згідно розрахунку та №8537 від 24.11.2017 плати за проїзд великовагових та (або) габаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нараховано плату за проїзд в розмірі 559,02 євро та 450,12 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня на 24.11.2017 становить 1 євро / 31, 8254 грн., що складає 17 791,05 грн. та 14 325,26 грн., відповідно.

Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

28.11.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки у Сумській області скеровувався лист до ТОВ "Європа Транс Агро" про необхідність здійснення оплати за проїзд великоваговим та (або) великогабаритним транспортним засобом згідно розрахунку №2273 від 24.11.2017 року, також Управлінням Укртрансбезпеки у Сумській області скеровувався лист до ТОВ "Європа Транс Агро" про необхідність здійснення оплати за проїзд великоваговим та великогабаритним транспортним засобом згідно розрахунку №8537 від 24.11.2017 року.

Доказів щодо оплати за проїзд від ТОВ "Європа Транс Агро" суду не подано.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

1. Стягнути з ТзОВ "Європа Транс Агро" (код ЄДРПОУ 41101091, вул. Івасюка 62, м.Івано-Франківськ, 76002) на користь управління Укртрансбезпеки у Сумській області на користь Державного бюджету України (отримувач: УДК у Сумській області 22160100, р/р 31314309700002 в ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні згідно розрахунку №2273 від 24.11.2017, в сумі 17 791 (сімнадцять тисяч сімсот дев"яносто одну) гривню 05 копійок.

2. Стягнути з ТзОВ "Європа Транс Агро" (код ЄДРПОУ 41101091, вул. Івасюка 62, м.Івано-Франківськ, 76002) на користь управління Укртрансбезпеки у Сумській області на користь Державного бюджету України (отримувач: УДК у Сумській області 22160100, р/р 31314309700002 в ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні згідно розрахунку №8537 від 24.11.2017, в сумі 14 325 (чотирнадцять тисяч триста двадцять п"ять) гривень 26 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.