
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1834/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку, -
встановив:
10.04.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить визнати неправомірними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.06.2016.
В обґрунтування позову зазначає, що згідно з довідкою Лугинської селищної ради від 16.01.2018 № 8 та паспортних даних він проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 до 27.07.2007 та є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, категорія 4, серія НОМЕР_2 від 15.12.1992. Крім того, відповідно до довідки Липниківської сільської ради Лугинського району Житомирської області від 18.01.2018 № 81 та паспортних даних він проживає у зоні добровільного гарантованого відселення з 23.07.2007 по даний час.
Вважає, що він має достатній страховий стаж для виходу на пенсію та право на пенсію з урахуванням вимог ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Крім того, позивач зазначає, що посилання відповідача у своїй відмові на порушення порядку видачі йому посвідчення, як на підставу для відмови у призначені йому пенсії протиправним. Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
27.04.2018 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін, які беруть участь у справі на 14.06.2018 на 11:30 (а.с. 33).
10.05.2018 до суду надійшов відзив на позов Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1, оскільки вважає його безпідставним. В обґрунтування заперечень зазначило, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії, передбаченої ч. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через порушення правил видачі посвідчень особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії та документами необхідними для призначення пенсії 26.05.2016 та має посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії серія НОМЕР_1, видане 15.12.1992 Лугинською районною державною адміністрацією. Відповідно до абзацу другого п. 10 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень проводиться потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Вважає, що підстав для призначення позивачу пенсії як потерпілому 4 категорії, на умовах п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» не має (а.с. 34).
Позивач у судове засідання 14.06.2018 не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином (а.с. 36).
Представник відповідача у судове засідання 14.06.2018 не з'явився, у п. 2 прохальної частини відзиву просив розглядати справу за його відсутності (на звороті а.с. 34).
Зважаючи на викладене та керуючись приписами ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Позивач ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 до 27.07.2007 у с. Красностав, Лугинського району, Житомирської області, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 15.12.1992 (4 категорія) (а.с. 20), довідкою Лугинської селищної ради від 16.01.2018 № 8 (а.с. 24), паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 (а.с. 17-18).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 с. Красностав, Лугинського району, Житомирської області віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю (IV зона).
На звернення позивача про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п'ять років, який додав до заяви необхідні документи, у тому числі копію посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії, Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області листом за № 799/04-02 від 23.06.2016 відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з тієї підстави, що позивачу посвідчення потерпілого 4 категорії (НОМЕР_2 від 15.12.1992), видане Лугинською районною державною адміністрацією, а не Житомирською обласною державною адміністрацією, що є порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 (яка діяла до 1997 року) та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 16).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Приписами ст. 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII Про пенсійне забезпечення умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон України № 796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Статтею 55 Закону України № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Зокрема, відповідно до абзацу сьомого п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон України № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку мають особи, які мають страховий стаж не менше 15 років до 01.01.2018.
Частинами 1-3 статті 44 Закону України № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.
Пунктом 2.9 вказаного Порядку передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), та вік.
Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживав та працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_2, видане 15.12.1992 уповноваженим на той час органом, а саме Лугинською районною державною адміністрацією, яке було дійсним і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за № 51 не підлягало перереєстрації.
Згідно з довідкою Лугинської селищної ради від 16.01.2018 № 8 та паспортних даних з 26.04.1986 до 27.07.2007 ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав у АДРЕСА_1, що відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю в зв'язку з аварією на ЧАЕС (а.с. 24).
Отже відповідно до ст. 55 Закону України № 796-ХІІ позивач має право на пенсійне забезпечення при досягненні 55 років відповідно до ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Щодо моменту, з якого необхідно призначити пенсію позивачу зі зниженням пенсійного віку, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 83 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку:
а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності;
б) пенсії у разі втрати годувальника призначаються з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Таким чином, згідно вимог вказаної правової норми пенсія призначається особі з дня звернення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З матеріалів справи видно, що позивачу 22.06.2016 року виповнилося 55 років.
Із відповідною заявою про призначення йому пенсії зі зниженням віку позивач звернувся 26.05.2016, тобто за місяць до дня досягнення відповідного віку.
Тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання Олевського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ з 23.06.2016 підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирська область, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.06.2016.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення виготовлено: 15 червня 2018 року.