Рішення № 74715712, 11.06.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2018
Номер справи
812/1209/18
Номер документу
74715712
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

7

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

11 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1209/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря - Карча В.М.,

представника позивача - Науменка П.А. (довіреність від 31.01.2018 № 3/04-18-18),

представника відповідача - Кільяченкової І.В. (довіреність від 18.05.2018 № 20/1097),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

24.04.2018 Державна екологічна інспекція у Луганській області (далі - позивач, Інспекція) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі - відповідач, КП «РВУВКГ»), в якому просила застосувати до КП «РВУВКГ» заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасового зупинення експлуатації саморобного твердопаливного котла для опалення адміністративно-побутового приміщення КП «РВУВКГ» та тимчасового зупинення експлуатації саморобної металевої пічки для опалення сторожки КП «РВУВКГ», які розташовані на території майданчика № 7 комплексу біохімічної очистки промислових та господарсько-побутових стоків за адресою: площа Хіміків, 2г, місто Рубіжне Луганської області, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Інспекції від 15.03.2018 № 60/01-01-04, направлення від 16.03.2018 № 126/01-03-19 на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, з метою перевірки скарги фізичної особи щодо порушення природоохоронного законодавства, яка надійшла до Інспекції 07.03.2018, Інспекцією у період з 19.03.2018 по 30.03.2018 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «РВУВКГ».

У ході позапланової перевірки встановлено, що в адміністративно-побутовому приміщенні КП «РВУВКГ», яке розташоване на території майданчика № 7 комплексу біохімічної очистки промислових та господарсько-побутових стоків за адресою: площа Хіміків, 2г міста Рубіжне, опалення здійснюється саморобним твердопаливним котлом.

Також у ході перевірки встановлено, що опалення приміщення сторожки КП «РВУВКГ», яке розташоване на території майданчика № 7 комплексу біохімічної очистки промислових та господарсько-побутових стоків за адресою: площа Хіміків, 2г міста Рубіжне, здійснюється саморобною металевою піччю.

Опалюючи вищевказані приміщення, КП «РВУВКГ» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. При цьому КП «РВУВКГ» не має дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Вказаний факт є порушенням статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

У відношенні відповідальної особи КП «РВУВКГ» 26.03.2018 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 78 КУпАП, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 136 грн, який у добровільному порядку сплачено 27.03.2018.

З огляду на викладене та з метою недопущення подальшої експлуатації саморобного твердопаливного котла для опалення адміністративно-побутового приміщення та експлуатації саморобної металевої пічки для опалення приміщення сторожки КП «РВУВКГ», які розташовані на території майданчика № 7 комплексу біохімічної очистки промислових та господарсько-побутових стоків за адресою: площа Хіміків, 2г міста Рубіжне, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, позивач звертається з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 15.05.2018 відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі, пояснив, що відповідачем уживаються заходи щодо усунення виявлених порушень: складено план заходів щодо усунення порушень, видано накази про припинення роботи несанкціонованих джерел викидів, укладено договір надання послуг екологічного характеру тощо.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

КП «РВУВКГ» є юридичною особою, зареєстрованою в установленому порядку (арк. спр. 36-39).

На підставі наказу від 15.03.2018 № 60/01-01-04, направлення від 16.03.2018 № 126/01-03-19 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, з метою перевірки скарги фізичної особи щодо порушення природоохоронного законодавства, яка надійшла до Інспекції 07.03.2018, Інспекцією у період з 19.03.2018 по 30.03.2018 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «РВУВКГ», за результатами якої складено акт № 74 (арк. спр. 5-24).

Актом зафіксовано, що на території КП «РВУВКГ» встановлено факт експлуатації обладнання, пов'язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: експлуатація саморобного твердопаливного котла, який служить для опалення адміністративно-побутового приміщення, експлуатація буржуйки на твердому паливі, яка служить для опалення сторожки, відкритий склад золи на твердому покритті біля котельної проммайданчика бази КП «РВУВКГ» при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (пункт 1 розділу VI акта).

26.03.2018 позивачем відносно начальника очисних споруд КП «РВУВКГ» Швець С.В. складено протокол № 000237 про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 78 КУпАП (арк. спр. 30).

Постановою позивача від 26.03.2018 № 000237 Швець С.В. визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 78 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 136 грн (арк. спр. 31). Штраф сплачено 27.03.2018, що підтверджується квитанцією (арк. спр. 32).

30.03.2018 Інспекцією винесено припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства № 74, яким КП «РВУВКГ» приписано, зокрема: 1) розробити план організаційно-технічних заходів щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства. Копію наказу з визначенням осіб, відповідальних за виконання кожного пункту припису, надати на адресу Державної екологічної інспекції у Луганській області, обґрунтування - ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», термін виконання - 10 днів після отримання припису; 2) отримати та надати на адресу Інспекції дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, які експлуатуються при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме - на твердопаливний котел, який служить для опалення адміністративно-побутового приміщення проммайданчика БХО, на буржуйку на твердому паливі, яка служить для опалення сторожки на проммайданчику БХО, відкритий склад золи на твердому покритті біля котельної проммайданчика бази КП «РВУВКГ», обґрунтування - стаття 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», термін виконання - до 30.05.2018; та інше (арк. спр. 25-28).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з таких вимог чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-XII передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:

а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;

д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;

є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.

При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Згідно з пп. 15 п. 5 вказаного Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Пунктом 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 визначено, що Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до пп. 6.14 п. 6 цього Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до частини п'ятої, частини одинадцятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Абзацом 3 частини першої статті 6 Закону № 877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:

- дату складення акта;

- тип заходу (плановий або позаплановий);

- форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

- предмет державного нагляду (контролю);

- найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до положень статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання.

Згідно зі статтею 12 Закону № 2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Таким чином, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання.

Порядок погодження і видачі дозволів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи».

Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 № 317, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 6 вересня 2004 р. за № 1102/9701.

Судом установлено, що відповідач використовував для опалення адміністративно-побутового приміщення та сторожки, розташованих на території майданчика № 7 комплексу біохімічної очистки промислових та господарсько-побутових стоків за адресою: площа Хіміків, 2г, м. Рубіжне Луганської області, саморобний твердопаливний котел та саморобну металеву піч. Опалюючи вказані приміщення, відповідач здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, чим допустив порушення статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Вказані обставини визнано відповідачем.

На цей час відповідач не отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування заходів реагування до відповідача у вигляді тимчасового зупинення експлуатації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає вимоги позивача правомірними й такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки Державна екологічна інспекція у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд. 49, код ЄДРПОУ 32026192) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасового зупинення експлуатації саморобного твердопаливного котла для опалення адміністративно-побутового приміщення Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради та тимчасового зупинення експлуатації саморобної металевої пічки для опалення сторожки Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради, які розташовані на території майданчика № 7 комплексу біохімічної очистки промислових та господарсько-побутових стоків за адресою: площа Хіміків, 2г, місто Рубіжне Луганської області, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 15 червня 2018 року.

Суддя І.О. Свергун