Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
15 червня 2018 р. Справа №805/4447/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., ознайомившись з позовною заявою Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Приватного акціонерного товариства «Машзавод» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
ВСТАНОВИВ:
В червні 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – позивач) до Приватного акціонерного товариства «Машзавод» (далі – відповідач) з вимогами про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1 за період грудень 2017 – травень 2018 року у розмірі 41062,98 грн.
Разом із адміністративним позовом подана заява про звільнення від сплати судового збору на підставі статті 8 Закону України “Про судовий збір”.
Обґрунтовуючи заявлене клопотання, позивач зазначив наступне.
Згідно з частиною першою статті 73 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” кошти Пенсійного фонду України формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) та використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов’язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до частини другої статті 73 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
З урахуванням наведеного позивач просив звільнити його від сплати судового збору.
Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об’єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі – Закон № 3674).
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до об’єктів справляння судового збору відповідно до Закону № 3674, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить до суб’єктів, яким згідно з нормами статті 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо його сплати.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону № 3674 враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення, або звільнити від сплати судового збору.
Аналогічні норми містяться у частині першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити від сплати судового збору, є майновий стан сторони. Жодної іншої підстави для постановлення судом ухвали про звільнення від сплати судового збору ні Закон № 3674, ні Кодекс адміністративного судочинства України не передбачають.
Доводячи наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, позивач посилається на цільове призначення коштів Пенсійного фонду України та відсутність асигнувань для сплати судового збору.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір”, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи.
Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб’єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05 лютого 2016 року № 2 “Про судову практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” .
Позивач є бюджетною установою, однак спірні правовідносини виникли в результаті реалізації владних управлінських функцій (здійснення контролю за своєчасністю та повнотою відшкодування страхувальниками витрат територіальних органів Пенсійного фонду України фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій).
Наведене зумовлює висновок про відсутність передбачених частиною першою статті 8 Закону № 3674 та частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для звільнення від сплати судового збору.
З приводу доводів позивача, які стосуються обмеження його доступу до суду, суд зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Враховуючи рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, визначені статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.
З огляду на викладене суд не приймає доводи позивача про обмеження його права на доступ до суду внаслідок недостатнього бюджетного фінансування.
Керуючись ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, ст.ст. 133, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, –
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову до Приватного акціонерного товариства «Машзавод» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя Стойка В.В.