Рішення № 74715496, 12.06.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
804/3101/18
Номер документу
74715496
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року Справа № 804/3101/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М. за участі секретаря судового засіданняЛісна А.М. за участі: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Пухлія В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Державної фіскальної служби в Дніпропетровській області про cкасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2018 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №11064964 від 21.12.2017, що винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про сплату транспортного податку ОСОБА_5 за 2017 рік;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №1245306 від 26.03.2018, що винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про сплату транспортного податку та боргу ОСОБА_5 за 2018 рік.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що отримала від Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення від 21.12.2017 р. №11064964 згідно якого позивачу визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 4 166,67 грн. та борг 25 000,00 грн., а також податкове повідомлення-рішення від 26.03.2018 р. за №1245306, в якому також визначено суму грошового зобов'язання за 2018 рік у сумі 25 000,00 грн. та борг 4 166,67 грн.

Позивач вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з наступних підстав.

Відповідач у податковому повідомленні - рішенні не зазначив щодо якого саме автомобіля (марка, модель, рік випуску, державний реєстраційний номер, об'єм двигуна, колір тощо) слід застосувати оподаткування транспортним податком.

На момент винесення оскаржуваних повідомлень - рішень позивач був власником автомобілів Porsche Cayenne, 2014 р.в., Land Rover Range Rover Sport, 2013 р.в. Зазначені автомобілі не є об'єктами оподаткування транспортним податком, що підтверджено постановами Дніпропетровського окружного адміністративного від 21.09.2017 р. у справі №804/4591/17 та від 29.08.2018 у справі №804/6235/17, які набрали законної сили.

Оскільки відповідачем у повідомленні - рішенні №11064964 не зазначено щодо якого саме автомобіля воно винесене, то незрозуміло звідки взагалі взявся податковий борг.

Повідомлення - рішення №1245306 винесене 26.03.2018 р. Навіть якщо рахувати строк сплати транспортного податку з моменту винесення повідомлення - рішення, а не з моменту його вручення, то останнім днем сплати буде 26.05.2018. Тобто, на 26.03.2018 податковий борг, у відповідності із пп. 14.1.156, 14.1.175 п.14.1. ст. 14 та пп. 267.8.1 п.267.8. ст. 267 ПК України, виникнути не міг.

Крім того позивач зазначив, що відповідачем не додано до податкових повідомлень-рішень розрахунків та пояснень.

Ухвалою суду від 02 травня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання на 09 годину 00 хвилин 29 травня 2018 року.

22 травня 2018 року представником відповідача було надано відзив на адміністративний позов, в якому останній зазначив, що позовні вимоги позивача є безпідставними у зв'язку з наступним.

ОСОБА_5 є власником транспортного засобу марки Аudi модель SQ 7, 2017 року випуску, об'ємом циліндра двигуна 3956 куб. см., дизель, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Транспортний засіб позивача відповідає критеріям, що визначений статтею 267 ПК України, та є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 та у 2018 році.

З огляду на викладене, відповідачем було сформоване та направлено позивачу податкове повідомлення - рішення форми «Ф» від 21.12.2017р. №11064964, яким визначена сума з транспортного податку в розмірі 4 166,67 грн. за 2017 рік, та від 26.03.2018 № 1245306 яким визначена сума з транспортного податку в розмірі 25 000,00 за 2018 рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів.

Відповідно до п.13 Методики Мінекономрозвитку сам розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального з урахуванням вартості нового транспортного засобу.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Згідно п. 3 Методики джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Відповідно до п. 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Згідно баз даних, які надані Мінекономрозвитку, органами внутрішніх справ та акумулюються в базах даних податкового органу середньоринкова вартість транспортного засобу ОСОБА_5 становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної і відповідно вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування.

У розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу брала участь вартість нового транспортного засобу, доведена державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку відповідно до п.3 та п.4 Методики, затвердженої постановою КМУ №66. Згідно даних Мінекономрозвитку така вартість становить 3 365 803,46 грн.

07 червня 2018 року представник позивача надіслав на адресу суду відповідь на відзив в якому зазначив, що пунктом 2 частини 2 статті 162 КАС України встановлено, що відповідач у відзиві на позовну заяву повинен у обов'язковому порядку зазначати, зокрема, офіційну електронну адресу сторін.

В порушення зазначеного положення, відповідач у відзиві не вказав офіційну електронну адресу відповідача, хоча вона у нього наявна - http://dp.sfs.gov.ua, а також не зазначив офіційну електронну адресу позивача чи не зазначив про її відсутність/невідомість.

Відповідачем до відзиву додано Витяг з інформаційної бази АІС «Податковий блок» без жодних підписів та/або відбитків печаток.

З огляду на положення статті ст. 94 КАС України зазначений витяг є письмовим доказом.

Натомість, згідно із ст. 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Отже, оскільки вказаний Витяг жодним чином не засвідчений, то на думку позивача його не можна вважати належним, допустимим та достовірним доказом, а інформацію, що в ньому відображена - відхилити.

У відзиві роздруківка з сайту Мінекономрозвитку із розрахунком вартості транспортного засобу як додаток не вказана, що в свою чергу є порушенням ст.162 КАС України, адже у відзиві відповідно до положень цієї статті повинні бути вказані всі без виключення додатки, що додаються до відзиву.

У роздруківці зазначено, що у об'єкта оподаткування транспортним податком у 2017 році повинен бути двигун об'ємом 4.0 літри внутрішнього згорання, дизельний. Натомість, у Витягу з інформаційної бази АІС «Податковий блок» об'єм двигуна інший - 3956 без зазначення одиниць виміру.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_5 є власником транспортного засобу марки Аudi модель SQ 7, 2017 року випуску, об'ємом циліндрів двигуна 3956 куб. см., дизель, реєстраційний номер НОМЕР_1.

21 грудня 2017 року Головним управлінням ДФС в Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення - рішення форми «Ф» від 21.12.2017 р. №11064964, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку в розмірі 4 166,67 грн. за 2017 рік.

Крім того, відповідачем 26.03.2018 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 1245306, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку в розмірі 25 000,00 за 2018 рік.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення в новій редакції ст.267 ПК України було введено новий податок - транспортний податок.

Відповідно до пп.267.1.1 п.267.1, пп.267.2.1 п.267.2, пп.267.3.1 п.267.3, п.267.4, пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Підпунктом 267.5.1. п.267.5 ст.267 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Таким центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі є Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів. Ця Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Відповідно до п.13 Методики Мінекономрозвитку сам розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального з урахуванням вартості нового транспортного засобу.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Згідно п. 3 Методики джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Відповідно до п. 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Згідно баз даних, які надані Мінекономрозвитку, органами внутрішніх справ та акумулюються в базах даних податкового органу середньоринкова вартість транспортного засобу позивача становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної і відповідно вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування.

У розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу брала участь вартість нового транспортного засобу, доведена державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку відповідно до п.3 та п.4 Методики, затвердженої постановою КМУ №66. Згідно даних Мінекономрозвитку така вартість становить 3 365 803,46 грн. (www.me.gov.ua).

Відповідно до п.п.267.6.5 п.267.6 ст.267 ПК України, у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Також, згідно п.п.267.6.6. п.267.6 ст.267 ПК України, за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Оскільки позивач набула право власності на автомобіль 09.11.2017 р., тому на підставі п.п.267.6.5 п.267.6 ст.267 ПК України позивачу було визначено податкове зобов'язання з транспортного податку, починаючи з листопада 2017 року.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи.

Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення винесені відповідачем правомірно та на законних підставах, а тому у задоволенні адміністративного позову має бути відмовлено.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15 червня 2018 року.

Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 15 червня 2018 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник