
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2018 року м.Житомир справа № 806/2943/17
категорія 2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: представника позивача Натикача І.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум" про анулювання ліцензій серії НР №00468-м від 20.02.2011 та НР №00469-м від 19.09.2009,
встановив:
19.10.2017 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулася до суду з позовом , в якому просить:
- анулювати ліцензію на мовлення видану Товариству з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум" серії НР №00468-м від 20.02.2011.
- анулювати ліцензію на мовлення видану Товариству з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум" серії НР №00469-м від 19.09.2009.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі заяви Громадської організації "Детектор Медіа" від 26.05.2017 з проханням провести перевірку щодо того, чи були вчасно подані заяви про переоформлення ліцензій та документи або їх завірені копії, які підтверджують зміну кінцевого бенефіціарного власника, та враховуючи документальні свідчення Національної ради, рішенням № 833 було призначено позапланову перевірку з метою перевірки дотримання статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення". В ході перевірки було встановлено, що відповідно до Відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань станом на 11.07.2017 кінцевим бенефіціарним власником Відповідача є ОСОБА_2. 15.02.2017 до Національної ради надійшов лист інформативного характеру нібито про зміну кінцевого бенефіціарного власника із зазначенням фізичної особи гр. ОСОБА_2, без будь-якого документального підтвердження. Під час перевірки, відповідно до наявних в Національній раді документальних свідчень станом на 31.05.2017 заяви встановленого зразка про переоформлення ліцензій на мовлення у зв'язку зі зміною кінцевого бенефіціарного власника, документів або їх засвідчених копій заявником копій, що підтверджують зміну, а також відомостей про структуру власності з урахуванням внесених змін, відповідачем не надано. Враховуючи факт відсутності заяв відповідача про переоформлення ліцензії у зв'язку з відповідними змінами станом на дату проведення перевірки, керуючись пунктом б) частини 5 статті 37 "Про телебачення і радіомовлення" Національна рада має право звернутись до суду про анулювання ліцензії на мовлення відповідача HP № 00468-м від 20.02.2011, № 00469-м від 19.09.2009.
Ухвалою від 26.10.2017 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 21.11.2017.
Ухвалою від 21.11.2017 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/14323/17.
Ухвалою від 16.05.2018 провадження у справі поновлено.
Протокольною ухвалою суду від 16.05.2018 у судовому засіданні оголошено перерву до 05.06.2018 .
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно поданого 14.08.2018 до суду письмового відзиву просив у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування відзиву зазначив, що зміна кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "ТРК "Форум" відбулася 13 листопада 2016 року, а відтак останній не зобов'язаний був подавати заяву та відповідні документи для переоформлення ліцензії на мовлення у порядку, визначеному статтею 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" від 01 листопада 2016 року, оскільки останній набрав чинності лише 30 листопада 2016 року.
Представник позивача в обґрунтування письмової відповіді на відзив, поданої 05.06.2018, зазначив, що відповідач направляв до Національної ради відомості про зміну у структурі власності у 2016-31.03.2017 ТОВ "ТРК "Форум", із зазначенням дати зміни кінцевого бенефіціарного власника 07.02.2017 на підставі протоколу від 07.02.2017 № 07/02/2017. Крім того, відповідно до відомостей про власників істотної участі за формою 2 громадянин України ОСОБА_2 є також власником 99% опосередкованої істотної участі у ТОВ "ТРК "Форум" та відповідно є контролером. Отже, враховуючи наявну інформацію було встановлено, що кінцевий бенефіціарний власник ТОВ "ТРК "Форум" змінився після 30.11.2016, відтак компанія була зобов'язана подати до Національної ради на виконання вимог частини 4 статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", заяву про переоформлення ліцензії на мовлення, встановленої форми з підтверджуючими документами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум" зареєстроване юридичною особою, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала ліцензії на мовлення НР № 00468-м від 20.02.2011, НР № 00469-м від 19.09.2009 (ефірне РМ, позивні: "Авторадио").
Строк дії ліцензії на мовлення НР №00468-м від 20.02.2011 року з 20.02.2011 по 20.02.2018.(а.с.10)
Строк дії ліцензії на мовлення НР № 00469-м від 19.09.2009 року з 19.09.2009 по 20.09.2016. (а.с.20)
26 травня 2017 року до Національної ради надійшла заява ГО "Детектор медіа" від 26.05.2017 вх. №24а/57 з проханням перевірити низку компаній на предмет дотримання ними вимог статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", кінцевим бенефіціаром яких, згідно відомостей державного реєстру, є ОСОБА_2, серед яких є і ТОВ "ТРК "Форум", м. Житомир.(а.с.30)
В зв'язку з цим, а також на підставі наявних документальних свідчень, 01 червня 2017 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення прийнято Рішення №833 про призначення позапланової перевірки діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум", м. Житомир, ліцензія НР №00468-м від 20 лютого 2011 року, ліцензія НР №00469-м від 19 вересня 2009 року, з метою перевірки дотримання вимог статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення". (а.с.40)
Наказом від 04.07.2017 №5а/257 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення "Про позапланову перевірку ТОВ "ТРК "Форум" посадові особі Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення наказано провести позапланову перевірку діяльності ТОВ "ТРК "Форум" . (а.с.41)
11 липня 2017 року посадова особа Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, на виконання рішення Національної ради від 01 червня 2017 року №833 та наказу Голови Національної ради від 04 липня 2017 року №5а/257, здійснила позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум", м. Житомир, позивні "Авторадио", на предмет дотримання останнім вимог статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
Під час перевірки було з'ясовано, що відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10 липня 2017 року кінцевим бенефіціарним власником (контролером) ТОВ "ТРК "Форум", м. Житомир, є ОСОБА_2, Україна, 61171, АДРЕСА_1. При цьому, відповідно до наявних у відповідача документальних свідчень станом на 31 травня 2017 року заяви встановленого Рішенням Національної ради з питань телебачення і радіомовлення №2434 від 18 грудня 2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 січня 2014 року за №43/24820, зразка про переоформлення ліцензії на мовлення у зв'язку зі зміною кінцевого бенефіціарного власника, документів або їх засвідчених заявником копій, що підтверджують зміну, а також відомостей про структуру власності з урахуванням внесених змін, ТОВ "ТРК "Форум", м. Житомир, не надало, чим, згідно висновків Акта позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України №2ПП/Жт/П/17, порушено вимоги статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення". (а.с.43-45)
Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1867 від 05 жовтня 2017 року "Про результати позапланової перевірки ТОВ "ТРК "Форум", м.Житомир (НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009, ефірне мовлення, позивні: "Авторадио") вирішено визнати факт неподання ТОВ "Телерадіокомпанія "Форум", м. Житомир, заяв про переоформлення ліцензій НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009 у зв'язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата; звернутися до суду із позовом про анулювання ліцензій на мовлення ТОВ "Телерадіокомпанія "ФОРУМ", м. Житомир, НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009. (а.с.55-56)
В той же час, рішеннями Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1868 та №1870 від 05.10.2017 №33 про заяву ТОВ "ТРК "Форум" щодо продовження строку дії ліцензії на мовлення НР-00468-м від 20.02.2011 та НР №00469-м від 19.09.2009 відмовлено у продовженні строку дії ліцензій на мовлення, оскільки зави у встановленій формі про переоформлення ліцензії з підтверджуючими документами щодо змін в структурі власності до Національної ради не надходило, а з наявних документів визначити осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь у юридичній особі чи можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність, у тому числі відносини контролю між усіма особами в ланцюгу володіння корпоративними правами щодо цієї юридичної особи, а також визначити кінцевого бенефеціарного власника не є можливим.(а.с.127-132)
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для анулювання ліцензій на мовлення, суд входить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, визначає правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань відповідно до Конституції України та Закону України "Про інформацію" регулює Закон України "Про телебачення і радіомовлення" від 21 грудня 1993 року №3759-XII (далі - Закон України від 21 грудня 1993 року №3759-XII).
У ст.1 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" встановлено, що ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж; ліцензіат (власник ліцензії) - юридична або фізична особа, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала відповідну ліцензію.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України від 21 грудня 1993 року №3759-XII ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону України №3759-XII підставами для переоформлення ліцензії на мовлення можуть бути: а) зміна організаційно-правової форми та умов діяльності ліцензіата; б) наміри ліцензіата змінити організаційні чи технічні характеристики мовлення та внести відповідні зміни до умов ліцензії; в) необхідність внесення змін до умов ліцензії у зв'язку із переходом від аналогового до цифрового мовлення; г) необхідність внесення змін до умов ліцензії у зв'язку з переходом на суспільне телебачення і радіомовлення відповідно до Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України"; ґ) зміна відомостей про прямого власника (співвласників) та/або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) заявника.
За приписами ч. 1 ст. 35 Закону України від 21 грудня 1993 року №3759-XII у разі зміни даних, передбачених частиною третьою цієї статті або абзацами п'ятим і шостим частини четвертої статті 27 цього Закону, ліцензіат подає Національній раді заяву про переоформлення ліцензії на мовлення за встановленою Національною радою формою.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України від 21 грудня 1993 року №3759-XII до заяви додаються завірені у встановленому порядку копії документів, які підтверджують необхідність внесення змін до ліцензії.
Водночас, у ст. 37 Закону України від 21 грудня 1993 року №3759-XII встановлено, що Національна рада анулює ліцензію на мовлення на підставі: а) клопотання ліцензіата про анулювання ліцензії; б) рішення про скасування державної реєстрації ліцензіата; в) несплати ліцензіатом ліцензійного збору у строки, встановлені відповідно до вимог цього Закону; г) відсутності передбаченого ліцензією мовлення протягом року від дня видачі ліцензії; ґ) рішення суду про втрату чинності ліцензії на мовлення.
Також вказаною статтею передбачено, що Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі: а) факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі-неліцензіату з метою проведення нею інформаційної діяльності; б) факту несвоєчасного подання заяви про переоформлення ліцензії у зв'язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата; в) факту невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства та ліцензійних вимог; г) факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України; ґ) факту невідповідності ліцензіата визначеним статтею 12 цього Закону вимогам щодо заснування телерадіоорганізацій, обмеження частки власності іноземних фізичних та юридичних осіб в акціонерному або статутному капіталі телерадіоорганізації, а також до установчих і статутних документів телерадіоорганізації.
Отже, Національна рада , у разі наявності визначених законом підстав, має право звернутися до суду про анулювання ліцензії на мовлення.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення позивача до суду з позовом про анулювання ліцензій на радіомовлення було встановлення факту несвоєчасного подання заяви про переоформлення ліцензій у зв'язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата - ТОВ ТРК "Форум".
Вказані обставини встановлені в ході проведення перевірки.
Зокрема, в ході проведення перевірки ТОВ "ТРК Форум" було з'ясовано, що відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10 липня 2017 року кінцевим бенефіціарним власником (контролером) ТОВ "ТРК "Форум", м. Житомир, є ОСОБА_2, Україна, 61171, АДРЕСА_1.
При цьому, відповідно до наявних у відповідача документальних свідчень станом на 31 травня 2017 року заяви встановленого Рішенням Національної ради з питань телебачення і радіомовлення №2434 від 18 грудня 2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 січня 2014 року за №43/24820, зразка про переоформлення ліцензії на мовлення у зв'язку зі зміною кінцевого бенефіціарного власника, документів або їх засвідчених заявником копій, що підтверджують зміну, а також відомостей про структуру власності з урахуванням внесених змін, ТОВ "ТРК "Форум", м. Житомир, не надало, чим, згідно висновків Акта позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України №2ПП/Жт/П/17, порушено вимоги статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
Зазначені порушення стали підставою для прийняття рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1867 від 05 жовтня 2017 року "Про результати позапланової перевірки ТОВ "ТРК "Форум", м. Житомир (НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009, ефірне мовлення, позивні: "Авторадио") яким вирішено визнати факт неподання ТОВ "Телерадіокомпанія "Форум", м. Житомир, заяв про переоформлення ліцензій НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009 у зв'язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата; звернутися до суду із позовом про анулювання ліцензій на мовлення ТОВ "Телерадіокомпанія "ФОРУМ", м. Житомир, НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009.
З приводу встановлених порушено, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.3 ст.35 Закону № №3759 (у редакції від 30.11.2016), у разі виникнення підстави для переоформлення ліцензії на мовлення у зв'язку із зміною організаційно-правової форми, умов діяльності ліцензіата чи зміною відомостей про прямого власника (співвласників) та/або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) ліцензіат зобов'язаний протягом 30 робочих днів подати Національній раді заяву про переоформлення ліцензії на мовлення разом з документами або їх засвідченими заявником копіями, що підтверджують зміну. До заяви про переоформлення ліцензії у зв'язку із зміною відомостей про прямого власника (співвласників) та/або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) ліцензіат додає відомості про структуру власності з урахуванням внесених змін (частини 4 статті 35 Закону України від 21 грудня 1993 року №3759-XII).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що 14 лютого 2017 року за вих. №14-02/17/3 ТОВ "Телерадіокомпанія "ФОРУМ" надіслало до Національної ради (вх. № 16/688 від 15 лютого 2017 року) лист, у якому повідомило про те, що у ТОВ "ТРК "ФОРУМ" змінився кінцевий бенефіціарний власник (контролер), ним став громадянин України ОСОБА_3, який проживає за адресою: 61171, АДРЕСА_2 (а.с.46). Як вбачається з матеріалів справи, жодних інших заяв та документів до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від позивача не надходило.
Відповідач направляв до Національної ради відомості про зміну у структурі власності у 2016 - 31.03.2017 ТОВ"ТРК "Форум", із зазначенням дати зміни кінцевого бенефіціарного власника 07.02.2017 на підставі протоколу від 07.02.2017 № 07/02/2017.
Крім того, відповідно до відомостей про власників істотної участі за формою 2 громадянин України ОСОБА_2 є також власником 99% опосередкованої істотної участі у ТОВ "ТРК "Форум" та відповідно є контролером.
Отже, враховуючи наявну інформацію встановлено, що кінцевий бенефіціарний власник (контролер, власник опосередкованої істотної участі) ТОВ "ТРК "Форум" змінився після 30.11.2016, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом 11.07.2017, (згідно з відомостями наданими відповідачем - 07.02.2017) , відтак компанія була зобов'язана подати до Національної ради на виконання вимог частини 4 статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", заяву про переоформлення ліцензії на мовлення, встановленої форми з підтверджуючими документами. (а.с.47)
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ТРК "Форум" в судовому порядку оскаржило рішення Національної ради від 05 жовтня 2017 року №1867 "Про результати позапланової перевірки ТОВ "ТРК "ФОРУМ", м. Житомир (НР №00468-м від 20.02.2011, НР №00469-м від 19.09.2009, ефірне мовлення, позивні "Авторадіо".
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 02.01.2018 у справі №26/14323/17 в задоволенні позову відмовлено. Судове рішення набрало законної сили.
При цьому, у вказаному рішенні суд, дослідивши обставини справи, встановив, що кінцевий бенефіціарний власник ТОВ "ТРК "Форум" був змінений 07 лютого 2017 року, тобто під час дії вимог статті 35 Закону України від 21 грудня 1993 року №3759-XII щодо необхідності переоформлення ліцензії на мовлення та подачі відповідної заяви разом з документами, визначеними Законом України від 21 грудня 1993 року №3759-XII, протягом 30 робочих днів з дня виникнення підстав для таких дій.
Разом з тим, позивачем не подано до Національної ради заяви за формою, встановленою Рішенням Національно ради України з питань телебачення і радіомовлення від 18 грудня 2013 року №2434, а матеріали справи не містять доказів протилежного.
Таким чином, судовим рішенням підтверджено факт порушення ТОВ "ТРК "Форум" вимог статті 35 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", що полягає у несвоєчасному поданні заяви про переоформлення ліцензії у зв'язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата, що у відповідності до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню.
Згідно із ч.7 ст.27 Закону № 3759 ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення- застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.
Отже, відповідач не виконав покладені на нього ч.7 ст. 27, статтею 35 Закону №3759 зобов'язання та не подав до Національної ради заяву про переоформлення ліцензії.
Разом з тим, визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Як судом встановлено, строк дії ліцензії на мовлення НР №00468-м від 20.02.2011 з 20.02.2011 по 20.02.2018.
Строк дії ліцензії на мовлення НР № 00469-м від 19.09.2009 з 19.09.2009 о 20.09.2016.
При цьому, як свідчать матеріали справи, поряд з рішенням Національної ради №1867 від 05.10.2017, того ж дня рішеннями Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1868 та №1870 від 05.10.2017 №33 про заяву ТОВ "ТРК "Форум" щодо продовження строку дії ліцензії на мовлення НР-00468-м від 20.02.2011 та НР №00469-м від 19.09.2009 відмовлено у продовженні строку дії ліцензій на мовлення, оскільки зави у встановленій формі про переоформлення ліцензії з підтверджуючими документами щодо змін в структурі власності до Національної ради не надходило, а з наявних документів визначити осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь у юридичній особі чи можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність, у тому числі відносини контролю між усіма особами в ланцюгу володіння корпоративними правами щодо цієї юридичної особи, а також визначити кінцевого бенефеціарного власника не є можливим.(а.с.127-132)
Доказів оскарження зазначених рішень у матеріалах справи не міститься.
Зазначене свідчить про те, що на день розгляду справи, строк дії ліцензій НР № 00469-м від 19.09.2009 та НР №00468-м від 20.02.2011, закінчився, у продовженні їх терміну відмовлено, тобто фактично вони втратили чинність, а отже у судовому порядку анулювання не потребують.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
За таких обставин, підстави для анулювання оскаржуваних ліцензій відсутні, оскільки вони втратили чинність, тому не породжують будь-яких наслідків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України. вирішив:
В задоволенні позову Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (вул.Прорізна,2, м.Київ, 01601, ідентифікаційний код 00063928) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Форум" ( вул.Київська, буд.1, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 20429745) про анулювання ліцензій серії НР №00468-м від 20.02.2011 та НР №00469-м від 19.09.2009 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 14 червня 2018 року