
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 року м. ПолтаваСправа №816/1370/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та без проведення судового засідання справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
25 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ, "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету України від 21.02.2001 №159.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати він має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із несвоєчасною виплатою йому доплати пенсії на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 30.09.2016 у справі №554/7086/16-а, оскільки тривале не перерахування такої доплати за судовим рішенням сталося через вину відповідача /а.с. 3-10/.
За приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою від 26.04.2018 Полтавський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі №816/1370/18 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 2/.
Жодних заперечень проти розгляду даної справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до суду від учасників справи не надходило.
22.05.2018 від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до суду надійшов відзив на позов /а.с. 63-64/, у якому відповідач проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що сума перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення пенсії носить разовий характер і не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація. Крім того, відповідач наполягав на пропуску звернення позивачем до суд з позовом.
24.05.2018 на адресу суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 67-69/, у якій позивач зазначає, що в силу приписів статей 51, 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" строк позовної давності щодо проведення перерахунку пенсії не застосовується. Також, позивач зауважував, що доплату до перерахованої пенсії отримав одним платежем, чи входила до зазначеної суми компенсація йому не було відомо, оскільки розрахунок суми був відсутній.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
30.09.2016 Октябрським районним судом м. Полтави винесено постанову у справі №554/7086/16-а, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" протиправною. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268", починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду /а.с. 20-24/.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2016 у справі №554/7086/16-а апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області залишено без задоволення. Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 30.09.2016 по справі №554/7086/16-а залишено без змін /а.с. 25-28/.
Таким чином, постанова Октябрського районного суду м. Полтави від 30.09.2016 у справі №554/7086/16-а набрала законної сили 19.12.2016.
02.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою щодо проведення розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії згідно судового рішення за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії /а.с. 36-38/.
Листом від 12.04.2018 №646/Ж-03 ГУ ПФУ в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 про те, що для виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 30.09.2016 у справі №554/7086/16-а управління звернулося до ГУ Національної поліції України в Полтавській області з приводу оформлення відповідної довідки. 14.04.2017 на адресу Головного управління надійшла уточнююча довідка про грошове забезпечення на загальну суму 4700,00 грн, у зв'язку з чим було проведено перерахунок пенсії згідно вищезазначеної постанови суду. Доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2017 склала 14282,24 грн, яка виплачена одноразовим дорученням 14.04.2017. 28.04.2017 до управління надійшла оформлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на ім'я ОСОБА_1 довідка про грошове забезпечення на загальну суму 6759,63 грн, в зв'язку з чим останньому було здійснено перерахунок пенсії. Сума доплати склала 21008,26 грн, а враховуючи податок на доходи фізичних осіб та військовий збір виплачено 20456,21 грн. Статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Згідно пункту 9 постанови роз'яснення з приводу застосування даного Порядку надає Міністерство праці та соціальної політики України. Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 26.02.2001 №2001/0/14-10/039 нарахування компенсації на суми, що виплачуються за минулий час за рішенням суду - не передбачено. Виходячи з вищевикладеного, у Головного управління відсутні законні підстави для застосування механізму нарахування компенсації згідно Закону на суму пенсії, виплаченої ОСОБА_1 за рішенням суду /а.с. 39-40/.
Позивач, вважаючи безпідставними не проведення розрахунку і не виплату відповідачем компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати доплати пенсії згідно судового рішення, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною другою статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України 21.02.2001 прийнято постанову №159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Згідно пункту 1 Порядку №159 дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Отже позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати пенсії.
Відповідно до правової позиції, висловленої у Постанові Верховного суду України від 18.11.2014 у справі №21-518а14, згідно якої, основною умовою для виплати громадянину компенсації за статтею 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, є порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією в даному випадку (УПФУ) добровільно чи на виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 07.11.2012 року по справі №6-131цс12.
Судом встановлено, що на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 30.09.2016 у справі №554/7086/16-а управлінням здійснено розрахунок та доплату пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 14.04.2017 у розмірі 14282,24 грн та 28.04.2017 у розмірі 20456,21 грн, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача.
Відповідно до частини третьої статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Отже, таке тривале не нарахування пенсії за минулі періоди сталося через вину відповідача, зокрема призначення позивачу заниженого розміру пенсії, внаслідок порушення закону, і тому позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених йому на підставі рішення суду.
Оскільки пенсія позивачу виплачена не своєчасно, пенсійний орган повинен був при її виплаті нарахувати компенсацію втрати частини доходів. Проте, таких дій не вчинив, чим, на думку суду, допустив протиправну бездіяльність.
На противагу доводам відповідача про єдиноразовість виплати та що виплата була проведена на підставі рішення суду суд зазначає, що в даному випадку відповідачем у справі не були нараховані позивачу додаткові суми пенсії, тобто затримка виплати суми пенсії яка не є єдиноразовою виплатою. Той факт, що дані суми пенсії встановлені згідно рішення суду жодним чином не змінює статусу цих сум.
Суд вважає, що проведення виплат на виконання рішень суду не змінює правової природи та характеру тих правовідносин, у яких виник спір як правовідносин з приводу виплати пенсії, тобто проведення регулярних, постійних та систематичних виплат коштів на користь фізичної особи громадянина.
Таким чином, суми невиплаченої пенсії позивачу нараховані та виплачені, але при цьому не нараховано та не виплачено позивачу компенсацію у зв'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що даний вид виплат підпадає під визначення доходів, передбаченого Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація, а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
При цьому, суд враховує, що доплату до перерахованої пенсії ОСОБА_1 отримав одним платежем, чи входила до зазначеної суми компенсація йому не було відомо, оскільки розрахунок суми був відсутній. Оскільки про допущення бездіяльності в частині не нарахування та не виплати компенсації позивач дізнався лише з листа від 12.04.2018, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом.
За викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області подати протягом десяти днів з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За змістом наведених норм встановлення обов'язку суб'єкта владних повноважень подати до суду звіт про виконання судового рішення є правом суду, що розглядає справу, та може застосовуватись у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що відповідач буде ухилятись чи навмисно затягувати виконання судового рішення.
У даній справі відповідні обставини відсутні, а тому суд не знаходить підстав для застосування заходів судового контролю.
Щодо вимоги про виконання судового рішення негайно шляхом стягнення всієї суми боргу, суд зазначає, що статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України наведено вичерпний перелік рішень суду, що підлягають негайному виконанню.
Оскільки, зазначена вимога не підпадає під вказаний перелік, у даних правовідносинах суд не стягує суму компенсації, яка ще не розрахована, а відтак суд приходить до висновку про відсутність підстав щодо звернення до негайного виконання рішення суду.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підстав вищевикладеного, керуючись статтями 2, 4, 6, 8, 9, 72-77, 90, 139, 243-246, 250, 255, 257, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається за методикою відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя К.І. Клочко