Рішення № 74710553, 15.06.2018, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
15.06.2018
Номер справи
712/8633/17
Номер документу
74710553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/8633/17

Провадження № 2а/712/192/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Пироженко В.Д.

з участю секретаря Жук О.М.

за участі представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Черкаси в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Бакалія» до ОСОБА_3 міської ради про визнання дій протиправними та такими, що не відповідає нормативно-правовим актам вищої юридичної сили та скасування рішення ОСОБА_3 міської ради від 28.01.2016 року за № 2-136 «Про внесення змін до рішення ОСОБА_3 міської ради від 25.06.2015 року № 2-1312 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси»,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувсь до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_3 міської ради про визнання дій протиправними та такими, що не відповідає нормативно-правовим актам вищої юридичної сили та скасування рішення ОСОБА_3 міської ради від 28.01.2016 року за № 2-136 «Про внесення змін до рішення ОСОБА_3 міської ради від 25.06.2015 року № 2-1312 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ПАТ «Бакалія» має у власності майновий комплекс розташований по вул. Гоголя, 582 у м. Черкаси. З відповіді ОСОБА_3 міської ради на поданий запит від 10.05.2017 року, позивачу стало відомо, що 28.01.2016 року ОСОБА_3 міська рада прийняла рішення № 2-136 «Про внесення змін до рішення ОСОБА_3 міської ради від 25.06.2015 року № 2-1312 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси», яким ОСОБА_3 міська рада встановила місцеві податки на території міста Черкаси в розмірах, що визначені в додатках до даного рішення «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Черкаси», «Положенні про встановлення плати на землю на території міста Черкаси», «Положенні про транспортний податок на території міста Черкаси». Даний проект рішення, а ні саме рішення не були опубліковані в жодному друкованому засобі масової інформації. Оспорюване рішення є нормативно-правовим актом, так як розраховане на широке коло осіб, застосовується неодноразово і містить адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин у сфері справляння та сплати місцевих податків та регулює ставки вказаних податків на території міста Черкаси.

Розпорядники інформації зобов»язані оприлюднити проекти нормативно-правових актів, рішень, органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Проект рішення розміщено не було. У відповідності до ч.2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформація підлягає обов»язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п»яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності інформаційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа та дати оновлення інформації.

Станом на момент прийняття рішення у ОСОБА_3 міської ради не було офіційного сайту , а на неофіційному порталі розміщено проект рішення лише 15.01.2015 року, у той час як розгляд рішення на сесії здійснено 22.01.2015 року, тобто навіть неофіційне розміщення інформації на певному веб-ресурсі здійснено з порушенням норм ч.3 ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації». У зв»язку з порушенням порядку оприлюднення проекту рішення від 28.01.2016 року є підстави для визнання його незаконним та скасування, оскільки рішення прийнято без врахування громадської думки.

Крім того ОСОБА_3 міська рада не опублікувала своє рішення № 2-136 від 28.01.2016 року в жодному місцевому друкованому засобі масової інформації, що є порушенням норм законодавства. Електронне опублікування не має жодного правового значення для набрання чинності відповідним регуляторним актом та встановлення його автентичності. Тому рішення ОСОБА_3 міської ради № 20136 від 28.01.2016 року не вступило в дію в адміністративних межах міста Черкаси, а отже є нечинним і недійсним, що є також окремою підставою для його скасування.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити. Також зазначив, що у відповідача відсутній договір з газетою щодо публікацій будь-яких проектів рішень , як обов»язкова умова визначення офіційного друкованого видання міської ради. Також зазначив, що КП «МІА»Черкаси», за загальним положенням засновано на комунальній власності територіальної громади міста Черкаси та є недержавним інформаційним агентством. Статутом КП «МІА»Черкаси» не визначається як друкований засіб масової інформації. Інформаційний вісник ОСОБА_3 міської ради «Місто» зареєстрований як друкований засіб масової інформації. Засновником визначено КП «МІА»Черкаси» ОСОБА_3 міської ради. При цьому, орган місцевого самоврядування в особі ОСОБА_3 міської ради даним свідоцтвом не визначений ні засновником, ні співзасновником друкованого засобу масової інформації.

Представник відповідача ОСОБА_3 міської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову, обґрунтовуючи тим, що проект рішення від 28.01.2016 року був оприлюднений 05.01.2016 року на офіційному сайті ОСОБА_3 міської ради . Даний проект не проходив регуляторну процедуру, оскільки п.4 Прикінцевих положень Закону України від 24.11122015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», на підставі якого приймалось спірне рішення, було встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені п.12.3.4. п.12.3. ст..12 Податкового кодексу України та Законом України. Проект спірного рішення був оприлюднений офіційно з дотриманням вимог чинного законодавства. Рішення від 28.01.2016 року було оприлюднено в інформаційному віснику ОСОБА_3 міської ради «Місто» № 1 від 05.02.2016 року та на офіційному сайті ОСОБА_3 міської ради.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частино 5 ст.59 даного Закону зазначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення в дію цих актів.

Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», від 23.09.1997 року, статтею 22 передбачено, що Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листах, тощо) в друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Законом № 1170-18 від 27.03.2014 року внесено зміни до ст. 1 Закону «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», якою зазначено, що офіційна інформація органів державної влади та органів місцевого самоврядування – це офіційна документована інформація, створена в процесі діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, яка доводиться до відома населення в порядку, встановленому Конституцією України, Законами України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації, цим Законом.

Відповідно до ст.. 15 ч.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено право розпорядника інформації оприлюднювати свої нормативно-правові акти на своєму веб-сайті.

Таким чином, даним Законом не обмежено оприлюднення органами державної влади та місцевого самоврядування офіційної інформації, оскільки Законом України «Про доступ до публічної інформації» передбачено можливість опублікувати документи також і через мережу Інтернет.

Статтею 5 даного Закону чітко визначено способи оприлюднення інформації, а саме: доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях; на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Отже, даним Законом не встановлено пріоритетності одного способу оприлюднення інформації над іншим.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі інтернет. З наведеного вбачається, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу ОСОБА_3 міська рада за відсутності власного друкованого засобу масової інформації могла опублікувати або в будь-якій газеті, або на власному офіційному веб-сайті, або і там і там одночасно, або повідомлення в газеті, а проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу на офіційному веб-сайті і навпаки.

В судовому засіданні встановлено, що проект рішення ОСОБА_3 міської ради від 28.01.2016 року № 2-136 був оприлюднений 05.01.2016 року на офіційному сайті ОСОБА_3 міської ради .

Як пояснила представник відповідача, даний проект не проходив регуляторну процедуру, оскільки п.4 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», на підставі якого приймалось спірне рішення, було встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені п.12.3.4. п.12.3. ст..12 Податкового кодексу України та Законом України.

Таким чином, судом встановлено, що проект рішення № 2-136 від 28.01.2016 року був оприлюднений з дотриманням вимог визначених Законами України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про доступ до публічної інформації» та «Про місцеве самоврядування в Україні».

28.01.2016 року ОСОБА_3 міською радою прийнято рішення за № 2-136 «Про внесення змін до рішення ОСОБА_3 міської ради від 25.06.2015 року № 2-1312 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси».

Дане рішення ОСОБА_3 міської ради від 28.01.2016 року було оприлюднено в інформаційному віснику ОСОБА_3 міської ради «Місто» № 1 (повідомлення про прийняте рішення з посиланням на офіційний сайт) та на офіційному сайті департаменту фінансової політики ОСОБА_3 міської ради , що підтверджується листом Департаменту фінансової політики ОСОБА_3 міської ради, від 15.05.2017 року № 6762-01-9.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 міська рада здійснює оприлюднення своїх рішень на офіційному сайті та в інформаційному віснику ОСОБА_3 міської ради «Місто».

Рішенням ОСОБА_3 міської ради від 09.07.2010 року за № 5-834 припинено шляхом реорганізації (перетворення) комунальний заклад редакції газети «Місто» та створено на базі комунального закладу редакцію газети «Місто» комунальне підприємство «Муніципальне інформаційне агентство Черкаси» ОСОБА_3 міської ради. Відповідно до статуту КП «МІА Черкаси» ОСОБА_3 міської ради», затвердженого рішенням ОСОБА_3 міської ради від 20.12.2013 року, головною метою діяльності підприємства є всебічне висвітлення діяльності місцевих органів ради. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, єдиним засновником підприємства є ОСОБА_3 міська рада.

Згідно зі свідоцтвом про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації «Інформаційного вісника ОСОБА_3 міської ради», засновником якого є КП «МІА»Черкаси», основними принципами є оприлюднення офіційних документів, рішень ОСОБА_3 міської ради та її виконавчого комітету, висвітлення діяльності міської влади.

Таким чином, усе майно комунального підприємства, в т.ч. інформаційний вісник «Місто» є комунальною власністю територіальної громади м.Черкаси.

Посилання позивача на те, що між ОСОБА_3 міською радою та інформаційним вісником «Місто» відсутня угода, а публікація є неофіційною, не спростовують факту оприлюднення спірного рішення та не підтверджують його незаконність.

Не може бути взято судом до уваги і посилання представника відповідача на те, що лише 13.05.2016 року № 2-581 рішенням ОСОБА_3 міської ради від 13.05.2016 року № 20581 «Про офіційний веб-портал ОСОБА_3 міської ради», яким визначено офіційний портал міської ради в мережі Інтернет.

Відповідно до п.2 даного рішення передано безоплатно зі статутного фонду комунального підприємства «Муніципальне інформаційне агентство «Черкаси» ОСОБА_3 міської ради офіційний портал міської ради, міського голови, виконавчого комітету (електронна адреса http://www.rada.cherkasy.ua) та доменні імена (rada.ck.ua, rada.cherkassy.ua, rada.cherkassy.ua) на баланс департаменту організаційного забезпечення ОСОБА_3 міської ради.

Тобто, офіційний портал міської ради з електронною адресою у ОСОБА_3 міської ради на момент прийняття оспорюваного рішення був в наявності..

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд дійшов висновку, що в даному випадку оскаржуване рішення було оприлюднено у встановленому законом порядку, а тому позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 159, 243-246, 264 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Приватного акціонерного товариства «Бакалія» до ОСОБА_3 міської ради про визнання дій протиправними та такими що не відповідає нормативно-правовим актам вищої юридичної сили та скасування рішення ОСОБА_3 міської ради від 28.01.2016 року за № 2-136 «Про внесення змін до рішення ОСОБА_3 міської ради від 25.06.2015 року № 2-1312 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси – залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний термін з дня складання повного тексту рішення апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено 15.06.2018 року.

Згідно з п.15.5. розділу У11 «Перехідні положення» КАС України у редакції від 03.10.2015 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігається порядок подачі апеляційних скарг та надсилання їх до суду апеляційної інстанції, що діяв до набрання чинності цією редакцією Кодексу, тобто через суд першої інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ : Пироженко В.Д.