
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/1510/17
14 червня 2018 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі:головуючого -судді: Грещука Р.П.
секретаря: Шпитко М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за адміністративним позовом Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору від 12.07.2017 року ВП № 50921424, -
В С Т А Н О В И В:
Надвірнянське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови державного виконавця від 12.07.2017 року ВП № 50921424 про стягнення з боржника виконавчого збору.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 21.04.2016 р. ВП № 50921424 відкрито виконавче провадження по справі № 348/2238/15-а про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі 487 грн. 20 коп. судового збору в користь ОСОБА_1 та встановлено добровільний термін для виконання рішення до 28 квітня 2016 року. Постанова про відкриття провадження від 21.04.2016 р. надійшла на адресу управління 26.04.2016 р. Постановою державного виконавця від 12.07.2017 р. ВП № 50921424 постановлено стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі виконавчий збір у розмірі 48,72 грн. з посиланням на те, що управлінням не виконано рішення суду у строк встановлений законом. Постанова державного виконавця від 12.07.2017р. ВП № 50921424 про стягнення виконавчого збору в розмірі 48,70 грн. винесена з порушенням норм закону та підлягає скасуванню. Просить визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 12.07.12017 р. ВП № 50921424 про стягнення виконавчого збору в розмірі 48,72 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, однак подав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлений завчасно і належним чином, про причини неявки чи слухання справи в його відсутність суд не повідомив.
Суд, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.ст.72, 73 КАС України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволенні позову виходячи з наступних підстав:
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404-19 "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-19).
Статтею 1 Закону № 1404-19 визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного за заявою стягувача про примусове виконання рішення;
Статтею 42 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій, є витратами виконавчого провадження і відшкодовуються за рахунок боржника; розмір витрат виконавчого провадження встановлюється Міністерством юстиції України.
Положенням п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону №1404-19 встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частинами п'ятою та шостою ст. 26 Закону №1404-19 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї за відомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Так, судом встановлено, що на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області перебуває виконавчий лист № 348/2238/15-а, виданий 18.04.2016 року Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі 487 грн. 20 коп. судового збору в користь ОСОБА_1
Також, з матеріалів справи вбачається, що головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 21.04.2016 року за № ВП 50921424 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Надвірнянського районного суду від 18.04.2016 року по справі № 348/2238/15-а про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі 487 грн. 20 коп. судового збору в користь ОСОБА_1 та встановлено добровільний термін для виконання рішення до 28 квітня 2016 року.
Позивачем було виконано судове рішення про стягнення судового збору в розмірі 487,20 грн. 19.12.2016 року, що підтверджується платіжним дорученням і про що повідомлено відповідача листом від від 20.12.2016 р. № 7460/06.
Разом з тим, з матеріалів справи не вбачається, що позивачем виконано судове рішення у добровільному порядку саме до початку примусового виконання рішення по справі № № 348/2984/14-а.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області винесено постанову від 12.07.2017 р. про стягнення з позивача, як боржника у виконавчому провадженні, виконавчого збору в розмірі 48,72 грн.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно - правові акти, прийняті на їх виконання.
Органами державної виконавчої служби відповідно до п. 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29 вересня 2016 року № 2832/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802, є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної виконавчої служби).
Таким чином, структурні підрозділи органів державної виконавчої служби (відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, підрозділи примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції в АРК, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі), як і державні виконавці, не є самостійними органами державної виконавчої служби, що виключає можливість їхньої участі як сторони в адміністративному процесі.
Як роз'яснено Пленумом Вищого адміністративного суду у постанові «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» від 13.12.2010 року №3, судам варто враховувати, що структурні підрозділи органів державної виконавчої служби не визначені Законом як самостійні органи державної виконавчої служби, що виключає можливість їхньої участі як сторони в адміністративному процесі.
Наведений перелік органів державної виконавчої служби є вичерпним, а тому у разі подання позовної заяви до підрозділу примусового виконання рішень необхідно було здійснити заміну первинного відповідача на належного - управління державної виконавчої служби або, у разі наявності заперечень позивача, залучити зазначений орган як другого відповідача.
При цьому підстави та порядок заміни неналежної сторони у адміністративному процесі встановлені статтею 48 КАС України.
Згідно з частиною 1 статті 48 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Відтак, допустити заміну належної сторони у справі може виключно суд першої інстанції за умови згоди позивача та незмінності підсудності адміністративної справи.
Враховуючи те, що Надвірнянське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області просило розглядати дану справу без присутності їх представника, клопотання про заміну відповідача не заявляло, а тому, суд дійшов висновку, що позов Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, який є неналежним відповідачем у даному спорі, задоволенню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 5-10, 241-243, 246, 250 КАС України суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору від 12.07.2017 року ВП № 50921424 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.
Суддя Грещук Р.П.