Рішення № 74697457, 27.11.2014, Апеляційний суд Дніпропетровської області (м. Дніпро)

Дата ухвалення
27.11.2014
Номер справи
185/11883/13-ц
Номер документу
74697457
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/774/6043/14 Справа № 185/11883/13-ц Головуючий у 1 й інстанції - Бондаренко В. М. Доповідач - Колодяжна Н.Є.Категорія 53

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2014 року Апеляційний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого - судді: Колодяжної Н. Є.

суддів - Баранніка О.П., Лисичної Н.М.

при секретарі - Надтока А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровськ цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді, ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» - про визнання довідки про середню заробітну плату недійсною, визначення розміру середньої заробітної плати для призначення страхових виплат, призначення страхової виплати, -

В С Т А Н О В И В:

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2014 року, посилаючись на його незаконність, необґрунтованість, порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний суд, вивчивши матеріали справи, вважає скаргу обґрунтованою, а оскаржуване рішення таким, що підлягає скасуванню з ухваленням нового про задоволення позовних вимог ОСОБА_2, виходячи з наступного.

Відмовляючи у вимогах ОСОБА_2 про визнання довідки про середню заробітну плату недійсною, визначення розміру середньої заробітної плати та призначення страхових виплат, міськрайонний суд вважав доведеною ту обставину, що ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» визначило вірно середньомісячну заробітну плату ОСОБА_2 за розрахунковий період- грудень 2004р. - травень 2005р. в розмірі 1055,38 грн. для призначення страхових виплат, а Фонд правильно проводив позивачеві ці виплати, виходячи із зазначеного розміру грошової суми.

З таким висновком не можна погодитись, оскільки він зроблений в результаті неповного з'ясував усіх обставин справи, не відповідає матеріалам справи, вимогам

2.

закону, а тому рішення не може залишатись в законній силі, повинне бути скасоване та ухвалено нове, яким позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені в повному обсязі.

Так, матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 працював на шахтах ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», висновком МСЕК від 31.05.2006 року йому була встановлена стійка втрата працездатності - 15% з 12.05.2006 року.

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді № 5537 від 06 жовтня 2006 року позивачу були призначені страхові виплати, виходячи з середньомісячного заробітку в розмірі 1055,38 грн., визначеного за розрахунковий період- грудень 2004р. - травень 2005р. на підставі Довідки ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 61 від 10.07.2006 року.

Між тим, такий розмір середньомісячного заробітку позивача та зазначена Довідка не відповідають фактичному розміру середньомісячного заробітку у спірний період, яким є сума 1 103, 59 грн. При цьому враховується слідуюче.

Тимчасовими положеннями, які діяли на підприємстві на час виникнення даних правовідносин, зокрема, з 2004року, положеннями Гірничого Закону України (у редакції, яка діяла у 2005 р.), зокрема, статті 43, Колективним договором Товариства передбачалась виплата компенсації працівникам у розрахунках за комунальні послуги сплати за електричну енергію та газ, звільнення їх від сплати за електричну енергію та газ за рахунок коштів підприємства з видобутку (переробки) вугілля, які перераховують кошти на ці потреби до місцевого бюджету.

Відповідно до п. 11 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності» (у редакції, яка діяла у 2006р.) при обчисленні середньомісячного заробітку враховуються основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які включаються до фонду оплати праці і підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», п. 1.2 «Інструкції зі статистики заробітної плати» (яка діяла у 2005р.) визначена структура заробітної плати, яка складається з:

1) Фонду основної заробітної плати - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

2) Фонду додаткової заробітної плати - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

3) Інших заохочувальних та компенсаційних виплат. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов*язковим державним соціальним страхуванням (у редакції, яка діяла у 2006р.), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. за № 1266 (далі Порядок № 1266)- середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що

3.

включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зміст Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004року № 5 , зокрема, Пункт 2 Інструкції визначає поняття Фонду оплати праці, що включає в себе: Фонд основної заробітної плати (п 2.1 Інструкції), Фонд додаткової заробітної плати (п.2.2 Інструкції) та Інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п.2.3 Інструкції). Пункт 2.3 Інструкції, в тому числі, містить перелік компенсаційних виплат, які мають одноразовий характер, та виплат соціального, індивідуального характеру, до яких відносяться оплата квартир, вартості палива (п.2.3.4).

Зокрема, у п. 2.3. Інструкції (розділ «Інші заохочувальні та компенсаційні виплати»), передбачається, що інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер (сюди не відносяться компенсаційні виплати), компенсаційні та інші й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Саме до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, зазначених у цьому розділі, відносяться компенсація за газ і електричну енергію, яка виплачується працівникові згідно ст. 43 Гірничого закону України (абз. 6 п.2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати).

Доказами, що містяться у справі, зокрема, зазначеними вище Тимчасовими положеннями (п.п.3.3, 3.4), затвердженими підприємством, розрахунковими листами про нарахування позивачеві зарплати за спірний період (а.с. 114-118) , довідкою № 2025 від 08.07.2005..(а.с.57), де за той же період, що і в оскаржуваній довідці №61, зазначається інший розмір заробітної плати, зокрема, у січні 2005року-150,33грн., тоді як у довідці №61- у цьому ж місяці- 95,40грн., - підтверджується, що компенсаційні виплати позивачеві здійснювались щомісячно, а не одноразово.

Наведені обставини та норми закону свідчать, що компенсаційні виплати відносяться до Фонду оплати праці та не є виплатами одноразового характеру.

Між тим, і Товариство, і місцевий суд, розраховуючи зарплату позивача за правилами п.4, п.14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов*язковим державним соціальним страхуванням № 1266, - в той же час, --виходили із абз. 2 п.9 Порядку №1266, згідно якого - у разі коли застрахована особа частину місяця в розрахунковому періоді не працювала з поважних причин ( тимчасова непрацездатність…), для обчислення середньої заробітної плати заохочувальні та компенсаційні виплати, що мають разовий характер, та виплати, що не передбачені актами законодавства або що провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, в такому місяці враховуються пропорційно відпрацьованому часу. Виходячи з цього, приймався як вірний слідуючий розрахунок суми заробітної плати -1055 грн. 38 коп.:

- 0 ( тимчасова непрацездатність) за грудень 2004р. - 00,00 грн.;

- 4 календарних дні за січень 2005р. - 95,40 грн. (спірна сума);

- 0 (тимчасова непрацездатність) за лютий 2005р. - 00,00 грн.;

- 0 (тимчасова непрацездатність) за березень 2005р. - 00,00 грн.;

- 0 (тимчасова непрацездатність) за квітень 2005р. - 00,00 грн.;

- 31 календарних дня за січень 2005р. - 1118,08 грн.

95,40 грн. + 1118,08 грн. = 1213,48 грн. : 35 = 34,67 грн.

4.

34,67грн. х 30,44 днів = 1055,35 грн.

Однак, виходячи із встановленої обставини, що зазначені вище компенсаційні виплати не мають разового характеру, - вони не повинні враховуватись пропорційно відпрацьованому часу, що і має місце у довідці № 2025 (а.с.57), № 177 від 29.10.2013 . де зарплата позивача за січень 2005року вирахована без врахування відпрацьованого часу та складає 150,33грн., а не 95,40 грн.

Таким чином, посилання місцевого суду на абз. 2 п. 9 Порядку № 1266, є невірним, так як дана компенсація не має разового характеру (виплати відбувались щомісяця, згідно табуляграм).

Враховуючи вищевказане, компенсація за електроенергію, газ та центральне опалення в сумі 62,00 грн., - шифр 322 повинна включатися в повному розмірі і розмір заробітної плати за 4 календарні дні січня 2005 р. визначається таким чином:

29,76 грн. - шифр 107 (тарифна ставка);

4,46 грн. - шифр 116 (премія);

62,00 - шифр 322 (компенсаційна виплата за електроенергію, газ, центральне опалення);

39,70 грн. - шифр 334 (збереження середнього заробітку);

13, 11 грн. - шифр 355 (вислуга);

1,80 грн. - шифр (індексація з/плати).

Всього: 150,83 грн..

Та обставина, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді була проведена позапланова перевірка щодо правильності обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат потерпілому ОСОБА_2, і відповідно до Акту від 09.04.2014 року порушень при обчисленні довідок про середню заробітну плату ОСОБА_2 не виявлено, - не може бути прийнята до уваги як і сам Акт перевірки, оскільки останній не містить свого розрахунку, принципів проведення обчислення середньої заробітної плати позивача, а в ньому за основу взятий та повторений розрахунок Товариства.

Якщо суми наданих трудових і соціальних пільг працівникам, встановлених колективним договором підприємства, установи, організації включаються до фонду оплати праці та оподатковуються прибутковим податком з громадян і з них справляються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вони включаються до розрахунку середньої заробітної плати.

Наведені обставини та норми закону дають підстави згідно ст.309 ч.1 пп.3,4 ЦПКУ для скасування судового рішення та задоволення новим рішенням позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 307, 309 ЦПК України, апеляційний суд, -

В И Р І Ш И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2014 року - скасувати.

5.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді, ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» - про визнання довідки про середню заробітну плату недійсною, визначення розміру середньої заробітної плати для призначення страхових виплат, призначення страхової виплати - задовольнити.

Визнати довідку про середню заробітну плату (дохід) ОСОБА_2 від 10.07.2006 року № 61, виготовлену Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» - недійсною.

Визначити середню заробітну плату (дохід) ОСОБА_2, для призначення страхових виплат, в зв'язку з стійкою втратою працездатності в розмірі - 1 103, 59 грн..

Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді прийняти для призначення страхової виплати середню заробітну плату (дохід) ОСОБА_2 в розмірі 1 103,59 грн. та провести призначення страхової виплати з 12 травня 2006 року з подальшим перерахуванням та виплатою недоплаченої страхової виплати у відповідності з чинним законодавством.

Рішення чинне з моменту проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів.

Головуючий Н.Є. Колодяжна

Судді: О.П. Бараннік

Н.М. Лисична