
Номер провадження 3/229/451/2018
ЄУН 229/1377/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2018 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Петров Є.В., розглянувши матеріали щодо вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, який надійшов від Управління захисту економіки у Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, українця, маючого повну вищу освіту, раніше не судимого, працюючого заступником голови Дружківської міської ради, одруженого, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
В С Т А Н О В И В :
13 квітня 2018 року до Дружківського міського суду Донецької області з Управління захисту економіки у Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшов протокол № 314 від 12 квітня 2018 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбачене ч.2 ст. 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1.
Так, ОСОБА_1, відповідно до рішення Дружківського міського голови № 7/1-2 від 10.11.2015 року було призначено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради і згідно п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», він є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Разом з тим, ОСОБА_1, порушуючи вимоги ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», будучи заступником голови з питань заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, і згідно п.п. «в», п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, не повідомив без поважних причин НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, а саме про придбання автомобіля марки VOLKSWAGEN TOUAREG, загальною вартістю 746 220 гривень 00 копійок.
Таким чином, заступник голови з питань заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію про суттєві зміни майнового стану, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП.
25.04.2018 року строк розгляду справи зупинявся за клопотанням прокурора на підставі ст. 277 КУпАП, у зв'язку із наданням ОСОБА_1 заяви із клопотанням відкласти розгляд справи через відсутність у нього можливості прибути в судове засідання, оскільки змушений був виїхати до іншого населеного пункту у зв’язку зі службовою необхідністю.
01.06.2018 року провадження по справі зупинялося за клопотанням прокурора на підставі ст.277 КУпАП, у зв'язку із наданням ОСОБА_1 заяви із клопотанням перенести слухання справи, оскільки його представник ОСОБА_2 задіяний в іншому судовому процесі. При цьому не надано доказів, згідно вимог ст. 251 КУпАП, що адвокат не може бути присутнім при розгляді справи і приймає участь в іншому судовому провадженні.
Під час розгляду справи було винесено постанови щодо відмови в заявлених клопотаннях стосовно направлення запиту щодо роз’яснення ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», та закриття провадження по справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 з'явився, вину у скоєнні адміністративного правопорушення не визнає. Пояснив, що під час купівлі-продажу автомобіля в територіальному сервісному центрі 1443 регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області, розташованому за адресою: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв небесної сотні (Лазо), 5, йому було надано типовий договір купівлі-продажу, до якого не дозволили вносити зміни. В типовому договорі був пункт, відповідно до якого, право власності на автомобіль виникає з моменту підписання договору, у той час, як він домовився з продавцем про те, що право власності на автомобіль виникає саме з моменту підписання Акту приймання-передачі транспортного засобу, тото його передачі. На підтвердження своїх вимог, надав Акт прийому-передачі автомобіля від 27.01.2018 року згідно з яким, 27.01.2018 року Продавець передав, а Покупець (ОСОБА_1О.) прийняв технічно справний легковий автомобіль після отримання ним залишку коштів у розмірі 200 000,00 грн. Ну думку ОСОБА_1, саме з 27.01.2018 року у нього виникло право власності на автомобіль VOLKSWAGEN TOUAREG, 2012 року випуску, у білому кольорі, а відповідно саме з 27.01.18 року у нього є обов’язок повідомити НАЗК у 10-денний термін. Просив не притягати його до відповідальності, у звязку з тим, що він не порушив вимог законодавства.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 пояснив в суді, що протокл складено незаконо, оскільки право власності на автомобіль виникло саме 27.01.18 року, саме з цього моменту ОСОБА_1 повинен був письмово повідомити Національне агентство з питань запобігання корупці про суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна.
Прокурор просив притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, вважає, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення складено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Суд, вислухавши думку особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2, заслухавши думку прокурора Карташяна Н.А., який підтвердив обставини викладені в адміністративному протоколі та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, а також оцінивши інші докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, а саме не повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Відповідно до ст.9 ч.1 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи і вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Згідно з диспозицією ст. 172-6 ч. 2 КУпАП, адміністративним правопорушенням у даному випадку є неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, передбаченої Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
З матеріалів справи вбачається, що згідно рішення Дружківського міського голови № 7/1-2 від 10.11.2015 ОСОБА_1 було затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб’єктом на якого поширюється дія вказаного Закону як посадову особу місцевого самоврядування, та є відповідальним за вчинення корупційних правопорушень.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Крім того, відповідно до рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088 (зі змінами від 18.08.2016), повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», службових осіб, які станом на 01.09.2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище, розпочинається з 01.09.2016. Для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень) період подачі розпочинається з 01.01.2017 року.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
28.12.2017 року ОСОБА_1 придбав рухоме майно, а саме автомобіль марки VOLKSWAGEN TOUAREG, 2012 року випуску, у білому кольорі шляхом укладення договору купівлі – продажу 1443/2017/768660 транспортного засобу загальною вартістю 746 220 гривень 00 копійок, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року та у подальшому не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції шляхом внесення відомостей про суттєві зміни в майновому стані, чим порушив ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції».
При цьому, ОСОБА_1 з 01.01.2017 року повинний повідомляти Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 01.01.2017 року (у розмірі більш ніж 80 000 гривень).
Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089). Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини 2 статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються виключно в електронній формі, їх паперова копія не подається. Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування затверджена рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 року.
28.12.2017 року в період часу з 8-00 до 18-00 (точний час не встановлений), перебуваючи в приміщенні територіального сервісного центру 1443 регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області, розташованому за адресою: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв небесної сотні (Лазо), 5, між ОСОБА_3 за дорученням як продавця в особі ОСОБА_4 та ОСОБА_1 укладено «Договір купівлі – продажу 1443/2017/768660 транспортного засобу загальною вартістю 746 220 (сімсот сорок шість тисяч двісті двадцять) гривень 00 копійок, марки виробника VOLKSWAGEN TOUAREG, 2012 року випуску, у білому кольорі.
Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно п.2.2 договору купівлі – продажу 1443/2017/768660 транспортного засобу право власності на Транспортний засіб переходить до Покупця з моменту підписання даного Договору. Згідно з умовами Договору право власності виникає саме з моменту підписання Договору, а не з моменту передання майна.
Відповідно п.3.1 договору купівлі – продажу 1443/2017/768660 транспортного засобу за домовленістю Сторін ціна Транспортного засобу складає 746 220 гривень 00 копійок.
Відповідно, суд не приймає доводи ОСОБА_1 та його захисника, що право власності у ОСОБА_1 на автомобіль VOLKSWAGEN TOUAREG виникло 27.01.18 року, тобто з ммоенту підписання Акту прийому-передачі автомобіля, і що саме з цього моменту у ОСОБА_1 повинен був письмово повідомити 10-денний строк НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.
Згідно п.3ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами законодавства є свобода договору. В судовому засіданні, в супереч вимогам ст. 251 КУпАП, ОСОБА_1 не доведено факт того, що при укладанні договору купівлі-продажу автомобіля, йому надали типовий договір і заборонили вносити до нього зміни в частині переходу права власності на автомобіль. Тому суд не приймає доводи сторони, що він не мав можливості внести зміни до договору.
Згідно довідки за № 31/5-1443-933 від 11.04.2018 року з територіального сервісного центру 1443 регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області, станом на 11.04.2018 року за громадянином ОСОБА_1 зареєстрований автомобіль марки VOLKSWAGEN TOUAREG, номерний знак НОМЕР_1, 2012 року випуску, свідоцтво про реєстрацію СХК-163584 від 28.12.2017 року. Загальна сума на момент придбання даного транспортного засобу складає 746 220 гривень 00 копійок.
Тобто, упродовж періоду часу з 28.12.2017 року по 06.01.2018 року у ОСОБА_1 виник обов’язок повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.
Відповідно до інформації розміщеної в Єдиному державному реєстрі декларацій – офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search) заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Дружківської міської ради ОСОБА_1 не повідомив про суттєві зміни майнового стану особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються, у тому числі, до адміністративної відповідальності.
Таким чином, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Дружківської міської ради ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами Законів України «Про запобігання корупції», знаходився на території України, не перебував на лікарняному або у відпустці, тобто мав фізичну можливість своєчасно, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 06.01.2018 року подати декларацію про суттєві зміни майнового стану як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, але у зв’язку з особистої зухвалості та безвідповідальності, ним не було подано декларацію у встановлений термін до 06.01.2018 року, що є вчиненням правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.10, ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Обставини, що пом’якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачені ст. 34 КУпАП, не встановлені.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачені ст. 35 КУпАП, відсутні.
Виходячи з викладеного, судом встановлена вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ст.172-6 ч.2 КУпАП.
З урахуванням відомостей про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, а також обставини справи та склад вчиненого ним правопорушення, суд вважає за необхідне застосувати до останнього вид адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі п.5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 також підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 23,33, 172-6 ч. 2, 221 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень). (адміністративне стягнення у вигляді штрафу підлягає сплаті: р/р №31118106700040, отримувач: Дружківський УК/м.Дружківка/21081100, банк отримувача: ГУДКСУ у Донецькій області, код за ЄДРПОУ: 37937273, МФО: 834016.)
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352 грн 40 коп. (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок). (Судовий збір підлягає сплаті Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.)
Постанова про адміністративне правопорушення може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня винесення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Дружківського міського суду
Донецької області: ОСОБА_5