
Справа № 822/1617/18
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України, в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про надання позивачу висновку без права на виплату одноразової грошової допомоги; зобов'язати відповідача повторно розглянути документи про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ (далі - Закон № 565-ХІІ від 20.12.1990 року), а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 (далі - Порядок № 850 від 21.10.2015 року); зобов'язати відповідача надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону № 565-ХІІ від 20.12.1990 року, а також Порядку № 850 від 21.10.2015 року; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути документи про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону № 565-ХІІ від 20.12.1990 року, а також Порядку № 850 від 21.10.2015 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначає, що відповідно до положень Закону № 565-ХІІ від 20.12.1990 року він має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІ групи, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
09.02.2018 року позивач звернувся з заявою (рапортом) до ГУНП України в Хмельницькій області, в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням II групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
ГУНП України в Хмельницькій області позивачу надана відповідь від 26.02.2018 року, в якій зазначено, що позивача звільнено зі служби в поліції не внаслідок причин, зазначених у пунктах статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року.
Отже, виходячи із вищенаведеного, дія Порядку № 850 від 21.10.2015 року не поширюється на працівників поліції, тому ГУНП в Хмельницькій області складено висновок від 16.02.2018 року про відмову у виплаті позивачу грошової допомоги згідно із статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року.
Ухвалою від 03.05.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
18.05.2018 року до суду надійшов відзив від ГУНП в Хмельницькій області, в якому зазначається, що позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності з підстав того, що після служби в органах внутрішніх справ позивач проходив службу в поліції, а отже втратив своє право на виплату грошової одноразової грошової допомоги як міліціонер.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України подало до суду письмові пояснення, в яких просить суд у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що з моменту призначення позивача на відповідну посаду в поліції він втратив право на отримання одноразової грошової допомоги як працівник міліції та одночасно за умови наявності визначених законодавством підстав може набути право на отримання одноразової грошової допомоги як працівник поліції відповідно до положень Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року та Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з підстав, викладених нижче.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 164 о/с від 11.07.2016 року капітана поліції ОСОБА_1, старшого інспектора патрульної служби поліції особливого призначення "Богдан" ГУНП, звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (за власним бажанням).
Згідно протоколу № 139 ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" від 03 серпня 2016 року встановлено, що причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 пов'язаний з проходженням служби в ОВС.
Відповідно до копії виписки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Хмельницької обласної МСЕК серії АВ № 0842075 від 05.09.2016 року, позивачу встановлена II група інвалідності з 05.09.2016 року довічно (захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС).
09.02.2018 року позивач звернувся з заявою (рапортом) до ГУНП України в Хмельницькій області, в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням II групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
ГУНП України в Хмельницькій області позивачу надана відповідь від 26.02.2018 року, в якій зазначено, що позивача звільнено зі служби в поліції не внаслідок причин, зазначених у пунктах статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року.
Отже, виходячи із вищенаведеного, дія Порядку № 850 від 21.10.2015 року не поширюється на працівників поліції, тому ГУНП в Хмельницькій області складено висновок від 16.02.2018 року про відмову у виплаті позивачу грошової допомоги згідно із статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року.
Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Однак, згідно пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року визнано таким, що втратив чинність, зокрема, Закон України "Про міліцію".
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
Так, вказаний закон було опубліковано в газеті Голос України 06.08.2015 року, а тому він набрав чинності 07.11.2015 року. Саме з цієї дати втратив чинність Закон України "Про міліцію", у тому числі і стаття 23 цього Закону.
У зв'язку з цим, у межах спірних правовідносин втратив свою актуальність також і Порядок № 850, який прийнятий на виконання вказаної статті.
Отже, до спірних правовідносин зазначені норми застосуванню не підлягають.
Разом з цим, у зв'язку із тим, що позивача було прийнято на службу до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, то на нього, як на поліцейського, почали поширюватись норми Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року.
Згідно частини 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 (далі - Порядок № 4) цей Порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Хмельницької обласної МСЕК, право позивача на отримання одноразової грошової допомоги виникло 05.09.2016 року.
Отже, суд приходить до висновку, що позивач відповідає визначеним у вказаному Порядку № 4 критеріям та є таким, що має право на отримання одноразової грошової допомоги.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 4 формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Пунктом 5 вказаного розділу передбачено, що для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу заяву (рапорт) із документами (а також копії, які звіряються з оригіналом документа), що визначені цим пунктом.
Пунктами 1, 2 розділу IV Порядку № 4 передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, підставою для підготовки висновку про призначення одноразової грошової допомоги, прийняття рішення про призначення виплати ОГД є відповідна заява (рапорт) за формою, встановленою додатком 1 Порядку № 4, що подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського - позивача (у випадку загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського) або до підрозділів фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансових підрозділів головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві.
Як встановлено з матеріалів справи, останнім місцем служби позивача було Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області, та по питанню виплати йому одноразової грошової допомоги позивач звернувся до відповідача із заявою (рапортом), за формою затвердженою Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.
Суд зазначає, що позивач помилково вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно Порядку № 850 та статті 23 Закону України "Про міліцію".
Згідно з пунктом 15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Системний аналіз зазначеного пункту дозволяє суду зробити висновок про те, що дія такої норми поширюється на колишніх працівників міліції, котрим була встановлена інвалідність саме в той час, коли був чинний Закон України "Про міліцію". Отже, на позивача вказана норма не розповсюджується.
Таким чином, допомога позивачу, як поліцейському, має визначатись на підставі норм Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку № 4, що, в свою чергу, не позбавляє його права на отримання належних виплат у разі зазначення в довідці до акту МСЕК причини інвалідності у вигляді захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не поліції.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що у відповідача не існувало підстав для прийняття рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги згідно Порядку № 850 та статті 23 Закону України "Про міліцію".
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, в постановах Верховного Суду від 27.02.2018 року в адміністративній справі № 695/102/17, від 27.03.2018 року в адміністративній справі № 822/2595/17, від 05.06.2018 року в адміністративній справі № 691/480/17.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Будівельників, 25, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29000, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код ЄДРПОУ 40108824), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_2