
Справа № 676/5626/17
Номер провадження 2/676/391/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Ксьондз Р.М.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам’янець-Подільський цивільну справу 676/5626/17 за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаззбут» про захист прав споживачів. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що разом з членами своєї сім'ї ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 є співвласником та проживає у квартирі № 16, яка знаходиться по вул. Кн. Коріатовичів, 45 у місті Камянці-Подільському. В належній їй квартирі індивідуальні лічильники газу не встановлені, а квартири забезпечені газопостачанням з режимом використання газу для приготування їжі. Вважає, що нарахування плати за постачання газу в обох квартирах повинно здійснюватися, відповідно до норм споживання, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 23 .03.2016 року №203, в розмірі 4,4 кубометрів газу на одну зареєстровану особу. ОСОБА_5, з січня 2017 року відповідачі почали здійснювати облік спожитого газу за показниками лічильника, встановленого на весь багатоквартирний будинок ПАТ «Хмельницькгаз» з власної ініціативи без погодження з мешканцями цього будинку, при цьому, порушуючи права позивача як споживача на безкоштовне встановлення приладу обліку в її помешканні. В результаті чого щомісячна норма нарахувань почала становити більше 20 куб.м. газу, що перевищує встановлену норму споживання майже в п‘ять рази. Такі дії відповідачів вважає незаконними, оскільки нарахування плати за спожитий газ за показниками загальнобудинкового лічильника порушують її права як споживача, ставлять її в нерівні умови в порівнянні з тими споживачами, в помешканнях яких стоять індивідуальні лічильники обліку газу, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору. Просить визнати незаконними, вчинені протягом періоду з січня 2017 р. по сьогоднішній день дії відповідачів щодо нарахування позивачу обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загально будинкового лічильника; зобов’язати відповідачів здійснити позивачеві за його особовим рахунком № НОМЕР_1 повний перерахунок плати за газ за період з січня 2017 р. по дату ухвалення рішення суду, виходячи із діючих протягом календарного періоду нормам споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
В суді позивач позов підтримала, просить задовольнити.
В суді представник відповідача позов не визнала, подала відзив на позов, заперечила проти задоволення позову з тих підстав, що п.3 ст. 18 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. З метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначений обов'язок суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл газу встановити лічильники газу для населенням що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для приготування їжі, при цьому цей обов'язок трактується як виконання робіт і не включає фінансування таких робіт за кошти суб'єкта господарювання. Кодекс газорозподільних систем не вимагає отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ. Таким чином, ПАТ «Хмельницькгаз» вправі встановити загальнобудинковий лічильник газу, а чинне законодавство не покладає на нього обовязку невідкладного, безоплатного встановлення індивідуального лічильника у квартирі позивача, оскільки ст. 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення за рахунок коштів суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, коштів відповідного бюджету, інших джерел, не заборонених законодавством. При виконанні службових обов'язків по встановленню загальнобудинкового вузла обліку природного газу ПАТ «Хмельницькгаз» діяло в межах своїх прав та обов'язків, що передбачені умовами Типового договору розподілу природного газу і на виконання вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу та Інвестиційної програми газорозподільного підприємства ПАТ «Хмелньницькгаз» на 2016 рік. У разі незгоди з обліком газу через загальнобудинковий лічильник, позивач не позбавлена права встановити індивідуальний лічильник газу, в задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали цивільної справи в повному обсязі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач та члени її сім’ї ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 є співвласником квартири АДРЕСА_2, за даною адресою проживає та отримує послуги з газопостачання, які надає відповідач.
На імя ОСОБА_1 оформлено особовий рахунок №14001173978 по якому позивач проводить оплату за спожитий газ. Індивідуальний лічильник газу в квартирі не встановлений.
Балансоутримувачем будинку є КП «Житловик».
Згідно з актом про введення в експлуатацію системи обліку від 27.12.2016 року, комісією в складі якої були представник ПАТ «Хмельницькгаз» та представник балансоутримувача Кам'янець-Подільського комунального підприємства «Житловик» прийнято та введено в експлуатацію загальнобудинковий вузол комерційного обліку споживання природного газу по вул. Кн. Коріатовичів, 45 виконано обстеження та опломбовано складові ВОГ.
Договір про зняття показань будинкового вузла обліку природного газу та лічильника газу, монтажу та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку між сторонами не укладався.
З січня 2017 року ТОВ «Хмельницькгаз збут» почало здійснювати облік спожитого газу споживачам у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загальнобудинкового лічильника, встановленого самим постачальником газу з власної ініціативи на весь багатоквартирний будинок. Про це позивачу стало відомо при оплаті комунальних платежів за січень 2017 року.
Згідно ч.3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", а саме: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
За змістом статті 1 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» споживачі природного газу - фізичні особи (населення), фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.
Відповідно до приписів ст.6 цього ж Закону суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу: для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.
У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
У разі ненадання співвласниками багатоквартирного будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу суб’єктам господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється;
Як вбачається з положень ст.ст. 5, 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку газу" оператор ГРМ не наділений правом одноособово вирішувати питання, який саме газовий лічильник має бути встановлений для споживача - індивідуальний чи загальнобудинковий. Споживач може нести встановлену законом відповідальність лише за відмову від встановлення газового лічильника виключно у своє помешкання.
Згідно з п.5.4 глава 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2494 за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
Балансоутримувач (управитель) не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення обєму спожитого природного газу мешканцями зазначених обєктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620.
В будинку № 45 по вул..кн.Коріатовичів загальнобудинковий вузол обліку природного газу встановлений за ініціативою ПАТ «Хмельницькгаз», договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку не врегульовані між балансоутримувачем будинку та відповідачем.
Договори між окремими побутовими споживачами (власниками квартир, не обладнаних квартирними лічильниками газу) та відповідачами, зокрема щодо встановлення загальнобудинкового лічильника та проведення оплати за показниками такого лічильника, також не укладалися.
Отже, якщо у побутового споживача не встановлено індивідуального лічильника, то в даному випадку відбувається математичний розрахунок спожитого газу оператором газорозподільної системи між споживачами у яких є квартирні лічильники газу та у яких немає таких лічильників, а отже неможливо встановити та перевірити правильність такого розрахунку.
Зважаючи на зазначене, обсяг газу та розмір оплати, які відповідачі предявили для оплати позивачці на підставі даних загальнобудинкового лічильника є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до чинного законодавства оплата за спожитий газ в такому випадку здійснюється відповідно до норми споживання, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203, в розмірі 4,4 кубометрів газу на одну зареєстровану особу.
Відповідно до п.п. 3, 4, 7 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів» крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та повязаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги навязує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.
Виходячи із наведених норм законодавства в даному випадку порушуються права позивача та призводять до невідповідності умов договору на постачання природного газу між побутовими споживачами та газорозподільною компанією, яким передбачається, що кошти сплачуються споживачем тільки за той газ, який він дійсно спожив.
З урахуванням наведеного суд вважає, що ОСОБА_1 слід провести перерахунок плати за газ за період з січня 2017 року по 15 травня 2018 року - день прийняття судового рішення, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для споживачів, а позов задовольнити.
У відповідності до ст.. 141 ЦПК України суд стягує з відповідачів на користь держави з кожного по 352,40 грн. судового збору, так як позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 12, 81, 260, 265 ЦПК України, ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», ст.. 5, 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку газу", суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати незаконними дії Публічного акціонерного товариства "Хмельницькгаз", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" щодо нарахування ОСОБА_1 обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_3 за показниками загальнобудинкового газового лічильника з січня 2017 року по сьогоднішній день.
Зобов’язати Публічне акціонернерне товариство "Хмельницькгаз" (ЄДРПОУ 05395598, місцезнаходження: пр. Миру, 41, м. Хмельницький), Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (ЄДРПОУ 39585960, місцезнаходження: пр. Миру, 41, м. Хмельницький) здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНКОПП НОМЕР_2) за її особовим рахунком № НОМЕР_1 перерахунок плати за газ за період з січня 2017 року по день прийняття судового рішення, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян для приготування їжі, в квартирах, в яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" з кожного по 352,40 грн. судового збору на користь держави.
Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення. На рішення суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Повний текст судового рішення виготовлений 23 травня 2018 року