Постанова № 74672695, 13.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
572/3009/17
Номер документу
74672695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 572/3009/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"13" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Сарненського районного суду Рівненської області від "22" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -

суддя в 1-й інстанції - Довгий І.І.,

місце ухвалення рішення - м.Сарни,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2017р. ОСОБА_2 звернувся з позовом про:

- визнання протиправною відмову Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язання Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити позивачу з 01 жовтня 2017 року пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_2 посилається на те, що він як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" поряд з іншими пільгами він має право на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 22.02.2018р. відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправної відмови та зобов'язання вчинити певні дії.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку. Посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, позивач просить рішення суду скасувати та прийняти нове про задоволення його позову.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення скарги ОСОБА_2 з огляду на наступне.

Згідно довідки №137/83 від 22 лютого 2000 року позивач дійсно проживає, постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 01.12.1981 року по даний час.

Позивачу не видавалось посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС, що вбачається з відповіді №02/16-1302 від 31.07.2017 року Сарненської міської ради.

Згідно відповіді Сарненської міської ради від 13.11.2017 року №02/16-1935, в результаті прийнятих норм Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року у статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" абзац п'ятий частини другої, у якому надається визначення зони посиленого радіоекологічного контролю, виключено та реформовано систему пільг компенсаційних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, виключено статтю 23 Закону, якою передбачалося надання відповідних пільг та компенсацій для осіб, віднесених до категорії 4. Таким чином з 01 січня 2015 року усі населені пункти, які були віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю, в тому числі і місто Сарни, не відноситься до переліку населених пунктів, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У зв'язку з чим із січня 2015 року посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії не видається.

ОСОБА_2 звернувся до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на що отримав відмову Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області №1625/04-29 від 20.10.2017 року з посиланням на відсутність у позивача посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові ОСОБА_2 відмовлено, колегія суддів враховую наступне.

Відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років, на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також проживали чи працювали певний період днів зоні посиленого радіологічного контролю .

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.

Відповідно до зазначеного порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1. документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2. документи про стаж;

3. для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року;

4. документи про місце проживання (реєстрації) особи.

5. документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з пп. « 5» абзацу 6 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами внесеними згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України №13-2 від 30.07.2015) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, за документ, що засвідчує особливий статус особи, приймається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено судом першої інстанції, на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії та на день прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії позивач не надав відповідних документів, що посвідчують його статус потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та/або підтвердження про неможливість отримання дублікату.

В контексті наведеного, вирішуючи правові спори у справах цієї категорії, суд повинен досліджувати правомірність рішення суб'єкта владних повноважень на момент його прийняття (вчинення) та не може обґрунтовувати юридичну правильність (правомірність) таких актів із урахуванням подій, які сталися, або могли статися у майбутньому. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях і домислах, а також тих фактичних обставинах, які на момент його ухвалення хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно могли мати місце у майбутньому.

Верховний Суд в постанові від 20.02.2018р. по справі №599/564/17 щодо розгляду аналогічного питання вказав, зокрема, що на підтвердження особливого статусу особи обов'язково має подаватися посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що на підтвердження особливого статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має обов'язково подавитись посвідчення.

У зв'язку з цим не можна погодитись з доводами апеляційної скарги про те, що неподання позивачем посвідчення потерпілого на ЧАЕС як єдиного документа, що підтверджує особливий статус особи, не є підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року в справі № 21-1048во06, де зазначено, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, враховуючи, що позивач під час звернення до відповідача із відповідною заявою не надав необхідних документів для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність відмови Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку та, як наслідок, відсутність підстав до задоволення позовних вимог.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що передумовою звернення позивача з відповідною заявою до органу пенсійного фонду, мало б бути звернення ОСОБА_2 до суду з приводу оскарження відмови виконавчого комітету Сарненської міської ради Рівненської області у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване рішення прийнято з дотриманням норм процесуального та матеріального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Сарненського районного суду Рівненської області від "22" лютого 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "13" червня 2018 р.