
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 804/5887/16 Суддя (судді) першої інстанції: Аблов Є.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, Головного управління національної поліції України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії стягнення коштів,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача-3 щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015; визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 в частині заниження та не надання вичерпної інформації щодо законності нарахування посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, перед моментом звільнення на пенсію, згідно довідки за період 2001 -2003 років, що міститься в листі ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Дніпропетровській області №9/м від 28.04.2016 та не направлення оновлених даних, згідно існуючих змін законодавства України, в пенсійні органи для перерахунку пенсії; зобов'язати відповідачів виконати необхідні законні дії по перерахунку грошового забезпечення до моменту звільнення за період 2001-2003 років та збільшенню розміру пенсії відповідно законів України та додатку №5 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, а саме: посадовий оклад - 2500 гривень, оклад за спеціальне звання - 2000 гривень, 40 % надбавка за вислугу років - 1800 гривень, 50% надбавка за особливі умови служби - 2250 гривень, 100% надбавки - 6300 гривень, 15% надбавка за секретність - 375 гривень, також забезпечити виплату недоотриманого грошового забезпечення та пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 січня 2018 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015; визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України щодо не відображення у довідці про грошове забезпечення в 2001-2003 році, направленій ОСОБА_2 листом від 28.04.2016 №9/м та не направлення оновлених даних, згідно існуючих змін законодавства України, в пенсійні органи для перерахунку пенсії. Зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України виконати перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_2 до моменту звільнення за період 2001-2003 років у відповідності до законодавства України. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності до законодавства України.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач майор міліції проходила військову службу на посаді «оперуполномоченный отдела организации зашифровки РЛС и разработки документов оперативного прикрытия УКР УМВД Украины в Днепропетровской области».
Наказом УМВС в Дніпропетровській області від 17.06.2003 №0028 звільнена із займаної посади, що підтверджується записом в трудовій книжці.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачу з 17.06.2003 призначена пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 №2262 ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням №83/26291.
Згідно розрахунку вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ від 22.02.2007, календарний строк служби ОСОБА_2 становить 16 років 8 місяців 5 днів, загальна вислуга років для призначення пенсії становить 27 років 5 місяців 1 день.
З метою перерахунку пенсії з урахуванням вимог законодавства, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, позивач звернулась до відповідача-1 та відповідача-3 з відповідними заявами щодо отримання довідки про розмір грошового забезпечення та перерахунку пенсії.
Відповідач-1 на звернення позивача надав відповідь листом №9/м-33 від 28.04.2016, згідно якого грошове забезпечення позивача на день звільнення (червень 2003 року) становило 816,77 грн. Також, відповідач-1 видав позивачу довідку про грошове забезпечення за 2001-2003 роки.
Відповідач-3 на звернення позивача надав відповідь листом від 03.06.2016 №13982/03/03, яким повідомив, що пенсія позивачу призначена та перерахована у відповідності до норм чинного законодавства, зокрема з урахуванням підвищення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355.
Позивач зазначила, що згідно вказаних відповідей, відповідачами 1, 2 всупереч положень законодавства занижено розмір грошового забезпечення позивача за 2001-2003 роки, що вплинуло на визначення розміру її пенсії, а саме: відповідачем-1 протиправно встановлено надбавки нижчими за 30%, в тому числі надбавок за особливі умови служби, професіональний ризик і виконання особливо важливих завдань за період з жовтня 2001 по 16.06.2003; надбавки за безперервну службу не виплачувались за період 2001-2003 роки (крім травня 2003 року); щомісячна обов'язкова 100% надбавка не нарахована за червень - вересень 2001 року; надбавка від належної суми пенсії не врахована за період червень 2001 року - лютий 2002 року.
Крім того, позивач посилалась на те, що відповідачами не здійснено передбачених законодавством дій, для перерахунку їй пенсії, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо здійснення розрахунку пенсії, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Конституційним Судом України у рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області не вчинено дій, направлених на здійснення перерахунку позивачу пенсії, та у наданій позивачу довідці про грошове забезпечення за 2001-2003 відповідач-1 зазначив суми грошового забезпечення без врахування вищезазначених положень законодавства.
Зазначене свідчить про допущення відповідачем-1 протиправної бездіяльності, яка полягає у нездійсненні перерахунку грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та не надісланні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні працівників поліції, яка є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо не відображення у довідці про грошове забезпечення в 2001-2003 році, направленій ОСОБА_2 листом від 28.04.2016 №9/м та не направлення оновлених даних, згідно існуючих змін законодавства України, в пенсійні органи для перерахунку пенсії.
Також, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача-3 щодо неперерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, оскільки матеріали справи свідчать про те, що відповідач-3 протиправно відмовив ОСОБА_2 здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
В свою чергу, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність ГУ НП в Дніпропетровській області в частині заниження та не надання вичерпної інформації щодо законності нарахування посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, перед моментом звільнення на пенсію, згідно довідки за період 2001-2003 років, що міститься в листі ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Дніпропетровській області №9/м від 28.04.2016 та не направлення оновлених даних, згідно існуючих змін законодавства України, в пенсійні органи для перерахунку пенсії задоволенню не підлягає, оскільки саме відповідач-1 наділений даними повноваженнями. Крім того, відповідач-2 не складав та не уповноважений на складання і видачу позивачу довідки про грошове забезпечення, оскільки не є правонаступником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідачів виконати необхідні законні дії по перерахунку грошового забезпечення до моменту звільнення за період 2001-2003 років та збільшенню розміру пенсії відповідно законів України та додатку №5 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, а саме: посадовий оклад - 2500 гривень, оклад за спеціальне звання - 2000 гривень, 40 % надбавка за вислугу років - 1800 гривень, 50% надбавка за особливі умови служби - 2250 гривень, 100% надбавки - 6300 гривень, 15% надбавка за секретність - 375 гривень, також забезпечити виплату недоотриманого грошового забезпечення та пенсії, суд зазначає наступне.
Зі змісту позовної заяви та пояснень позивача і її представника, слідує, що позивач вважає, що грошове забезпечення до моменту звільнення за період 2001-2003 років має бути перераховане на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, тобто позивач має на увазі перерахунок грошового забезпечення саме для перерахунку пенсії та не погоджується із розміром грошового забезпечення вказаним відповідачем-1 у довідці за період 2001-2003 років, що міститься в листі ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Дніпропетровській області №9/м від 28.04.2016.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Таким чином, вищевказана позовна в частині здійснення судом розрахунку суми грошового забезпечення позивача, розцінюється судом саме втручанням в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії має бути здійснений в тому числі, але не виключно, із застосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2018 року - без змін.
Повний текст постанови складено « 14» червня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма