Постанова № 74669173, 13.06.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
805/888/18-а
Номер документу
74669173
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 року справа №805/888/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Міронової Г.М., Ястребової Л.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 805/888/18-а (головуючий суддя І інстанції Шинкарьова І.В.), складену в повному обсязі 23 квітня 2018 року в м. Слов’янськ Донецької області за позовом Приватного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, -

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2018 року Приватне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про скасування рішення про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 3 від 04 січня 2018 року, прийняте відповідачем (а.с. 4-9).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року відмовлено у задоволені позову Приватного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» (а.с. 92-94).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Приватне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просило суд скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги, зазначено, що що підприємство не несе відповідальності за недоліки в оформленні листків непрацездатності, наголошує на відсутності у підприємства підстав для відмови застрахованим особам у надані допомоги по тимчасовій непрацездатності (а.с. 96-102).

Сторони в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином, про що свідчать поштові повідомлення.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційної скарзі залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції – залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Приватне акціонерне товариство “Великоанадольський вогнетривкий комбінат” зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 00191721, місцезнаходження: 85721, Донецька обл., Волноваський район, селище міського типу Володимирівка, вул. Заводська, будинок 1, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 33).

Управлінням виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в період з 14 грудня 2017 року по 18 грудня 2017 року проведено планову перевірку дотримання порядку використання виділених коштів Фонду соціального страхування України Приватним акціонерним товариством “Великоанадольський вогнетривкий комбінат”, за наслідками якої складено акт перевірки від 18 грудня 2017 року (а.с.18-25).

За вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем порядку використання страхових коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування на загальну суму 3 052,86 грн.

Згідно змісту акту перевірки від 18 грудня 2017 року відповідачем встановлено наступні порушення ч. 1 ст. 31 Закону України № 1105-XIV та пунктів 3.2, 3.12, 3.13, 2.9, 4.5 Інструкції № 532, саме: ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, а саме:

- листок непрацездатності АГТ № 433290 (первинний) виданий ОСОБА_1 на період з 19 січня 2017 року по 28 січня 2017 року, в даному випадку видача ЛН на період лікування не підтверджується підписом сімейного лікаря в графі “стати до роботи”, що є порушенням п. 3.13 Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 566,30 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 4 від 31 січня 2017 року, заява-розрахунок від 03 лютого 2017 року, фінансування отримано від Фонду 09 лютого 2017 року, сплачено застрахованій особі – 17 лютого 2017 року. Кошти у сумі 566,30 грн. використані з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду;

- листок непрацездатності АГЮ № 440438 (продовження ЛН 965706) виданий ОСОБА_2 на період з 01 грудня 2016 року по 14 грудня 2016 року (стаціонар), в даному випадку не підтверджується сумісна видача ЛН на період стаціонарного лікування, відсутня печатка лікуючого лікаря, що є порушенням п. 2.9. Інструкції № 455 та п. 3.12. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1 161,96 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 4 від 31 січня 2017 року, заява-розрахунок від 03 лютого 2017 року, фінансування отримано від Фонду 09 лютого 2017 року, сплачено застрахованій особі – 17 лютого 2017 року. Кошти у сумі 1 161,96грн. використані з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду;

- листок непрацездатності АДГ № 428715 (продовження ЛН № 544969) виданий ОСОБА_3 на період з 11 квітня 2017 року по 18 травня 2017 року, в даному випадку видача ЛН на період стаціонарного лікування 11 квітня 2017 року – 20 квітня 2017 року не підтверджується підписом лікуючого лікаря, що є порушенням п. 2.9. Інструкції № 455 та п. 3.12. Інструкції № 532. В ініціали лікаря внесені виправлення, які не підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності", що є порушенням п. 4.5. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1 324,60 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 17 від 31 травня 2017 року, заява-розрахунок від 07 червня 2017 року, фінансування отримано від Фонду 13 червня 2017 року, сплачено застрахованій особі – 16 червня 2017 року. Кошти у сумі 1 324,60 грн. використані з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду.

На підставі вказаного акта відповідачем прийнято рішення від 04 січня 2018 року № 3 про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за яким загальна сума фінансових (штрафних) санкцій за порушення порядку використання страхових коштів становить 4 579, 29 грн., у тому числі 3 052,86 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів та штраф у розмір 1 526,43грн. (50%) неправомірно витрачених страхових коштів (а.с. 10).

Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що позивачем неправомірно призначено, а бухгалтерією оплачено допомогу по тимчасової втрати працездатності за рахунок коштів Фонду низці застрахованих осіб, оскільки лікарняні листи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 не відповідають вимогам чинного законодавства, відтак рішення відповідача є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 1105).

Відповідно до ст. 20 Закону №1105 надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах.

Статтею 22 Закону №1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

На підставі ст. 31 Закону №1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09 квітня 2008 року №189 “Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності” (далі – Порядок № 189).

Згідно пункту 3.2 Порядку № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13 листопада 2011 року №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055 (далі - Інструкція №532).

Відповідно до п.3.1 Інструкції № 532 передбачено, що підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього листка непрацездатності у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі листка непрацездатності (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Згідно п. 3.13 Інструкції № 532 видача листка непрацездатності на період лікування підтверджується підписом сімейного лікаря в графі “стати до роботи”. У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового листка непрацездатності.

Відтак, наявність печатки “стати до роботи” є обов’язковою умовою для належного оформлення листка непрацездатності. Разом з цим лікарняний лист, виданий ОСОБА_1, відповідної печатки не містять.

Згідно з п.3.13 Інструкції № 532 у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового листка непрацездатності.

Відтак, наявність печатки закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" є обов’язковою умовою для належного оформлення листка непрацездатності. Разом з цим лікарняний лист, виданий ОСОБА_3, відповідної печатки не містять.

Пунктом 4.5 Інструкції №532 передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.

Разом з цим лікарняний лист, виданий ОСОБА_3, не підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

Згідно 2.9. Інструкції № 455 та п. 3.12. Інструкції № 532 передбачено, що сумісна видача листка непрацездатності на період стаціонарного лікування виконується лише печаткою лікуючого лікаря.

Разом з цим лікарняний лист, ОСОБА_2 не підтверджується сумісна видача листка непрацездатності на період стаціонарного лікування, відсутня печатка лікуючого лікаря.

Таким чином, судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що у вищезазначених листках непрацездатності наявні порушення їх заповнення всупереч вимогам п. 3.2, 3.12, 3.13, 2.9, 4.5 Інструкції №532 та № 455 тощо, тому вони є виданими з порушеннями вимог законодавства.

Відповідно до ст. 30 Закону №1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за №636/15327, передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана: - приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; - приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Підпунктом 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією №532.

Враховуючи вищевикладене, та те, що комісія із соціального страхування створюється на підприємстві до складу якої входять представники адміністрації підприємства, та те, що ця комісія, зокрема, перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення, суд вважає необґрунтованим посилання апелянта, що Приватне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» не несе відповідальності за правильність заповнення листків непрацездатності та прийняття рішення щодо призначення матеріального забезпечення до виплати.

При цьому, суд зазначає, що твердження апелянта, що саме лікар, який видав листок непрацездатності несе відповідальність за його оформлення в даному випадку є необґрунтованим, оскільки на підприємстві створюється комісія, яка й примає рішення щодо можливості призначення матеріального забезпечення, яка порушила вимоги діючого законодавства прийнявши рішення про можливість виплати по листкам непрацездатності, які оформленні з порушеннями норм Інструкції № 532.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству (далі – Положення № 88).

Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).

Відповідно до ч.6 ст.15 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги вищевказані норми права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем неправомірно призначено, а його бухгалтерією оплачено допомогу по тимчасової втрати працездатності за рахунок коштів Фонду низці застрахованих осіб, оскільки лікарняні листи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 не відповідають вимогам Інструкції №532.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що спірне рішення суб’єкту владних повноважень прийнято з додержанням вимог матеріального права.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 250, 272, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат»– залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 805/888/18-а – залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку встановленому ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 червня 2018 року.

Судді Т.Г.Арабей

ОСОБА_4

ОСОБА_5