
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
13 червня 2018 рокусправа № 808/3628/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Семененко Я.В.
судді: Бишевська Н.А. Добродняк І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Зерностройсервіс»
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року (суддя – Прасов О.О., повний текст рішення складено 21.03.2018р.) у справі №808/3628/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Зерностройсервіс» до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и В :
ТОВ «Зерностройсервіс» звернулося до суду з позовом, в якому просило:
1) скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1595/207-17 від 06.10.2017;
2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:01:013:0045, загальною площею 0,8106 га, розташованої за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, буд.2, із застосуванням цільового призначення земельної ділянки: 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на наступне.
У зв'язку з придбанням об'єктів нерухомості за адресую: м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, будинок 2, ТОВ “Зерностройсервіс” звернулося до Запорізької міської ради, з метою оформлення в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:01:013:0045). При підготовці документів на розгляд сесії Запорізької міської ради, для отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж вказаної земельної ділянки в натурі (на місцевості), позивачем був замовлений Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2301630252015 від 27.08.2015. У цьому Витязі зазначено категорію земель - “землі житлової та громадської забудови” та вид цільового призначення земельної ділянки - “ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови”. На підставі Витягу №НВ-2301630252015 від 27.08.2015, розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), затверджено її на сесії Запорізької міської ради, отримано Рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016 №54/103, на підставі якого замовлено Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. У Витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за вихідним номером 214/2.07-17 від 13.03.2017, вказано код цільового
призначення земельної ділянки - “ 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”.
Позивач вказував на те, що Код 03.07 - є помилковим та не відповідає відомостям, що зазначені у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2301630252015 від 27.08.2015, не відповідає пункту 3 Рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016 №54/103, що унеможливлює укладення договору оренди земельної ділянки.
Вважаючи, що відповідачем допущено помилку при визначені коду цільового призначення земельної ділянки, позивач звернувся письмово до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області. Замість розгляду та реєстрації ОСОБА_1 про помилку, відповідач направив позивачу ОСОБА_2 з технічної документації про нормативну грошову оцінку №1595/207-17 від 06.10.2017, який складений з немотивованим застосуванням цільового призначення земельної ділянки.
Позивач вказував на те, що такі дії і рішення відповідача призводять до порушення прав позивача, які полягають у здійсненні перешкод в укладанні договору оренди земельної ділянки. Позивач вважав, що ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області порушено механізм здійснення нормативної грошової оцінки земельних ділянок визначений “Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів”, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995, та “Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів”, затверджений спільним наказом Держкомзему, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у задоволенні позову відмовлено. Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами, суд першої інстанції, зокрема, виходив з того, що відповідачем, з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, яка передавалася позивачу у користування, правомірно визначено код цільового призначення земельної ділянки “ 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”, оскільки земельна ділянка передавалася позивачу для розміщення торгово-адміністративного центру. Відносно доводів позивача про те, що код цільового призначення земельної ділянки не відповідав коду цільового призначення земельної ділянки, який раніше визначався відповідачем відносно тієї ж земельної ділянки у Витязі від 27.08.2015, суд зазначив те, що відповідачем було самостійно виявлено помилку, у зв’язку з чим вжито заходів до її усунення, у тому числі, шляхом видання нового Витягу, в якому правильно зазначено код цільового призначення земельної ділянки як “ 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”. Стосовно доводів позивача щодо неналежного, на його думку, розгляду “ОСОБА_1 про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою” поданого державному кадастровому реєстратору ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області (вх.№0109/01 від 01.09.2017), суд першої інстанції вказав на те, що оскільки у спірному випадку відповідачем не було допущено помилки, то у останнього були відсутні підстави для її усунення в порядку, передбаченому Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р.
Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з’ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на наступне. Так, позивач вказує на те, що суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку щодо правомірності визначення відповідачем коду цільового призначення земельної ділянки як “ 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”, оскільки вказане суперечить як попередньому Витягу відносно тієї самої земельної ділянки від 27.08.2015 так і рішенню Запорізької міської ради від 25.05.2016р., яким вирішено передати земельну ділянку в користування позивачу з встановленим видом цільового призначення земельної ділянки «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови». З цього приводу позивач вказує на те, що відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Підпунктом «а» пункту 2 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються. З огляду на викладене, позивач зазначає, що оскільки рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016р., яким визначено цільове призначення земельної ділянки - «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови», не було скасовано, то у відповідача не існувало підстав для зміни виду цільового призначення земельної ділянки з “ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови” на “ 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”. Крім цього, не погоджується позивач і з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості дій відповідача відносно розгляду ОСОБА_1 позивача про виявлення технічної помилки, з огляду на самостійне усуненні відповідачем виявленої помилки у визначено коді цільового призначення земельної ділянки. З цього приводу позивач зазначає те, що у випадку усунення самостійно виявленої помилки та самостійної зміни коду цільового призначення земельної ділянки відповідач був зобов’язаний діяти у відповідності із п.140-148 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р., а саме скласти повідомлення про виявлення помилки; скласти протокол виправлення помилки за встановленою формою; письмово повідомити про виправлення помилки зацікавлених осіб. У спірному випадку доказів дотримання положень зазначено Порядку відповідачем надано не було, у зв’язку з чим позивач вказує на необґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача при наданні Витягу з кодом цільового призначення земельної ділянки “ 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що рішенням Запорізької міської ради №54/103 від 25.05.2016 “Про надання у користування на умовах оренди ТОВ "ЗЕРНОСТРОЙСЕРВІС" земельної ділянки по вул.Крива бухта, 2 для розташування торгово-адміністративного центру з виставочним майданчиком” надано у користування на умовах оренди строком на 19 років ТОВ "ЗЕРНОСТРОЙСЕРВІС" (і.п.н.35842866) земельну ділянку (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) по вул.Крива бухта, 2 (кадастровий номер 2310100000:01:013:0045) площею 0,8106га для розташування торгово-адміністративного центру з виставочним майданчиком в межах, раніше затверджених рішенням міської ради від 30.11.2005 №29/203, за рахунок земель Запорізької міської ради.
Пунктом 4 Рішення Запорізької міської ради №54/103 від 25.05.2016 “Про надання у користування на умовах оренди ТОВ "ЗЕРНОСТРОЙСЕРВІС" земельної ділянки по вул.Крива бухта, 2 для розташування торгово-адміністративного центру з виставочним майданчиком” зобов'язано ТОВ "ЗЕРНОСТРОИСЕРВІС" (ОСОБА_3, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, 2): “ 4.1.Після прийняття даного рішення у чотиримісячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку. 4.2.Надіслати копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на адресу міської ради у місячний термін з дати реєстрації права користування. 4.3.Надати у місячний термін після державної реєстрації права користування копію договору оренди землі органу державної податкової служби. 4.4.Після закінчення строку оренди землі, договір оренди землі поновити в установленому законодавством порядку. …” (а.с.14).
З метою виконання рішення Запорізької міської ради №54/103 від 25.05.2016р. позивач звернувся до відповідача з метою отримання отримати Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Органом державного земельного кадастру видано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (за вих.№214/207-17 від 13.03.2017), з датою формування – 01.03.2017, де вказано код цільового призначення земельної ділянки з кадастровим №2310100000:01:013:0045 – “ 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі” (а.с.9, 48).
Вважаючи те, що у вказаному Витязі допущено помилку, в частині визначення коду цільового призначення земельної ділянки, позивач склав та направив на адресу відповідача ОСОБА_1 про виявлення технічної помилки від 01.09.2017р. У вказаному ОСОБА_1 зазначено наступне: «у Витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за вихідним номером 214/2.07-17 від 13.03.2017, вказано код цільового призначення земельної ділянки – “ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”. Даний код (03.07) є помилковим та не відповідає відомостям, що зазначені у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2301630252015 від 27.08.2015, не відповідає відомостям Рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016 №54/103, що унеможливлює укладення договору оренди земельної ділянки. …” (а.с.15-16, 50-зворот, 51).
На ОСОБА_1 позивача відповідачем направлено Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1595/207-17 від 06.10.2017, в якому також зазначено код цільового призначення земельної ділянки з кадастровим №2310100000:01:013:0045 – “ 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі” (а.с.8).
Не погоджуючись з визначеним відповідачем кодом цільового призначення земельної ділянки, позивач звернувся з позовом до суду.
За наслідками перегляду судового рішення, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Відповідно до пункту третього Розділу І “Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів”, затвердженого 25.11.2016 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777, інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затвердженні генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
Отже, відомості Державного земельного кадастру є інформаційною базою для нормативно грошової оцінки земель населених пунктів.
Матеріалами справи свідчать про те, що згідно відомостей Державного земельного кадастру (а.с.57) цільове призначення земельної ділянки №2310100000:01:013:0045 визначено як – 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Таким чином, визначаючи, в оскарженому Витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки №2310100000:01:013:0045 (а.с.8), вид цільового призначення земельної ділянки як 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, відповідач правомірно керувався відомостями Державного земельного кадастру.
Встановлені судом апеляційної інстанції обставини свідчать про те, що не погоджуючись з визначеним відповідачем видом цільового призначення земельної ділянки, позивач фактично посилається на попередній Витяг з Державного земельного кадастру відносно тієї самої земельної ділянки від 27.08.2015 (а.с.10) та рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016р. (а.с.14), яким передано в користування земельну ділянку з цільовим призначенням – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Щодо посилань позивача на Витяг з Державного земельного кадастру відносно тієї самої земельної ділянки від 27.08.2015р., суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що 28.02.2017р., з метою забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення, фахівцями Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м.Запоріжжя було внесено зміни до Державного земельного кадастру відносно земельної ділянки №2310100000:01:013:0045, в результаті чого змінено вид цільового призначення земельної ділянки з 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Таким чином, з 28.02.2017р. Державний земельний кадастр містить відомості відносно земельної ділянки №2310100000:01:013:0045 видом цільового призначення якої визначено 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Тобто, на час видання відповідачем оскарженого Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1595/207-17 від 06.10.2017, відомості Державного земельного кадастру містили у собі саме таку інформацію відносно земельної ділянки, яка і була зазначена відповідачем в оскарженому Витягу.
Позивач, обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, вказує на те, що такі зміни до Державного земельного кадастру внесені відповідачем із порушенням п.140-148 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р.
З цього приводу суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що зміст та обсяг заявлених позивачем вимог, які розглядаються у межах цієї справи, не стосуються правомірності чи неправомірності дій посадових осіб Держгеокадастру щодо внесення змін до Державного земельного кадастру, у зв’язку з чим у суду відсутні підстави для оцінки таких дій посадових осіб органів Держгеокадастру, при цьому, враховуючи і те, що у відповідності до ч.5 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Таким чином, підсумовуючи викладене, аргументи позивача про те, що відповідачем було порушено, на його думку, вимоги Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р., під час внесення змін до Державного земельного кадастру, не можуть бути підставою для задоволення заявлених вимог, які стосуються скасування Витягу та зобов’язання видати новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:01:013:0045 із застосуванням цільового призначення земельної ділянки: 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Щодо посилань позивача на рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016р., суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, за позицією позивача, оскільки у п.3 рішення Запорізької міської ради від 25.05.2016р. зазначено про те, що передано в користування земельну ділянку з цільовим призначенням – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, то відповідач був зобов’язаний зазначити вид цільового призначення земельної ділянки як 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
З такою позицією позивача суд апеляційної інстанції не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на яку посилається і позивач в апеляційній скарзі, відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:
а) щодо категорії земель:
на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;
на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель;)
б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель:
на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони);
на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Згідно із ч.16 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється розробником такої документації, якщо інше не встановлено договором на виконання робіт із землеустрою.
Тобто, підставою для внесення інформації Державного земельного кадастру є відповідна документація із землеустрою, яка подається в поряду ч.16 ст.21 Закону.
Встановлені у цій справі обставини не свідчать про те, що виготовлена позивачем, на виконання рішення Запорізької міської ради документація відносно земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:01:013:0045, погоджувалася органами Держгеокадастру та передавалася для внесення до Державного земельного кадастру.
При цьому, суд апеляційної знову наголошує на тому, що при вирішенні цієї справи, враховуючи зміст та обсяг заявлених позивачем вимог, визначальним є встановлення інформації, яка була наявна у Державному земельному кадастрі на час видання відповідачем ОСОБА_2.
З огляду на викладене, дослідивши аргументи, які наведені позивачем в апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись статтями п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 327, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Зерностройсервіс» залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у справі №808/3628/17 – без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у строки, визначені ст. 329 КАС України.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 13.06.2018р.
Повне судове рішення складено 14.06.2018р.
Головуючий суддя: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк