Постанова № 74669000, 13.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
304/1358/17
Номер документу
74669000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3648/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Мікули О.І.,

суддів - Качмара В.Я., Кушнерика М.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на рішення Перечинського районного суду Закарпатської області від 29 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,-

суддя в 1-й інстанції – Ганько І.І.,

час ухвалення рішення – 29.03.2018 року, час не зазначено,

місце ухвалення рішення – м. Перечин,

дата складання повного тексту рішення – не зазначена,

в с т а н о в и в :

Позивач – ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, в якому (з урахування змінених позовних вимог) просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у призначенні пенсії державного службовця, скасувати рішення Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області №10 від 02 жовтня 2017 року «Про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1В.», зобов’язати відповідача зарахувати їй до стажу державної служби періоди роботи, а саме: з 26 червня 1987 року по 29 березня 1990 року; з 30 березня 1990 року по 12 червня 1995 року; з 13 червня 1995 року по 06 квітня 1998 року; з 07 квітня 1998 року по 27 квітня 2000 року; з 28 квітня 2000 року по 15 квітня 2002 року; з 16 квітня 2002 року по 07 серпня 2006 року; з 06 липня 2007 року по 31 серпня 2017 року та призначити пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 01 вересня 2017 року.

Рішенням Перечинського районного суду Закарпатської області від 29 березня 2018 року позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що на час звернення позивача за призначенням пенсії Порядок обчислення стажу державної служби №283 від 03 травня 1994 року, на підставі якого здійснювалося обчислення стажу, скасовано, а взамін прийнято Порядок №229 від 25 березня 2016 року, яким скасовано зарахування до стажу державної служби періодів роботи в органах місцевого самоврядування при призначення пенсії, а лише визначено порядок надання надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. Таким чином правових підстав для обчислення стажу державної служби на підставі Порядку №283 не має. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в позові відмовити.

Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Позивач – ОСОБА_1 подала відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише ст.25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, в якому перелік посад на яких вона працювала відсутній, але визначається і Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМУ №229 від 25 березня 2016 року. Згідно з п.6 цього Порядку, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюються відповідно до п.8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, в якому зазначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством. Таким чином, в цьому випадку необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби №283, в якому робота на посадах працівників виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів зараховується до стажу державної служби. Вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення – без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 26 червня 1987 року ОСОБА_1 обрана секретарем виконкому Порошківської сільської Ради народних депутатів, 30 березня 1990 року - заступником голови Порошківської сільської Ради народних депутатів, 13 червня 1995 року - секретарем виконкому Порошківської сільської ради, 07 квітня 1998 року - секретарем Порошківської сільської ради та виконавчого комітету, 28 квітня 2000 року - призначена в.о. сільського голови та з 16 квітня 2002 року по 07 серпня 2006 року - працювала секретарем Порошківської сільської ради та виконавчого комітету.

Крім того, 04 травня 1994 року ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця, а 17 серпня 2001 року - присягу посадової особи місцевого самоврядування. При цьому, 04 травня 1994 року їй було присвоєно 11 ранг в межах 6 категорії, 21 травня 2000 року - 9 ранг державного службовця. 29 квітня 2005 року рішенням 15 сесії Порошківської сільської ради Перечинського району IV скликання посаду секретаря сільської ради було віднесено до 5 категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування та присвоєно ОСОБА_1 9 ранг у межах категорії.

Згідно з розпорядженням голови Перечинської районної ради Закарпатської області № 47-к/01-11 від 05 липня 2007 року позивач з 06 липня 2007 року призначена на посаду начальника відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування районної ради; станом на 05 липня 2007 року її стаж як посадової особи місцевого самоврядування становив 19 років 01 місяць 11 днів.

Усі ці факти стверджуються копією трудової книжки (а.с. 11-17).

01 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про призначення пенсії державного службовця.

Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області № 10 від 02 жовтня 2017 року, позивачу відмовлено у призначенні пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» та призначено пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень ст.45 цього Закону. Свою позицію комісія мотивувала тим, що згідно з п.2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Так відповідно до останніх передбачено право державних службовців на призначення пенсії згідно зі ст.37 Закону №3723-ХІІ. Пенсії відповідно до Закону №889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (ст.37 Закону №3723-ХІІ) призначаються особам, які досягли пенсійного віку, мають страховий стаж (чоловіки - 35 років, жінки - 30 років), не призначали пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ, на день набрання чинності Законом №889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01 травня 2016 року. Довідково зазначила, що ст.25 Закону №3723-ХІІ визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких встановлюються ранги державних службовців. Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. За таких обставин вважає, що право на призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 не набула.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії державного службовця, тому відмова відповідача у призначенні її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправною, а належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплачувати позивачу пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» починаючи з 01 вересня 2017 року.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.

01 травня 2016 року набув чинності Закон № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ, згідно з якою таке право мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно з п.12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Ст.25 Закону №3723-ХІІ установлюються такі категорії посад державних службовців: перша категорія - посади перших заступників міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Уряду України, їх перших заступників, голів та членів державних колегіальних органів, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, заступників керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, інші прирівняні до них посади; друга категорія - посади керівників секретаріатів комітетів Верховної Ради України, структурних підрозділів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, радників та помічників Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, заступників міністрів, заступників інших керівників центральних органів виконавчої влади, першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, перших заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади; третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, інші прирівняні до них посади; четверта категорія - посади спеціалістів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників начальників управлінь, самостійних відділів (підвідділів) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади; п'ята категорія - посади спеціалістів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, заступників голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, заступників керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, спеціалістів апарату цих адміністрацій, інші прирівняні до них посади; шоста категорія - посади керівників управлінь, відділів, служб районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, спеціалісти управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади; сьома категорія - посади спеціалістів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь і відділів, інші прирівняні до них посади.

Як вбачається з вищенаведених правових норм, посади, на яких працювала позивач і час роботи на яких просить зарахувати їй до стажу державної служби, у переліку посад, визначеному ст.25 Закону № 3723-ХІІ відсутні.

Разом з тим, стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише ст.25 вказаного Закону, але й актами Кабінету Міністрів України. Так, постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25 березня 2016 року затверджений Порядок обчислення стажу державної служби.

Згідно з п.4 Порядку №229 стаж державної служби обчислюється відповідно до ч.2 ст.46 Закону №889-VIII; до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Норма аналогічного змісту міститься і в ч.2 ст.46 Закону №889-VIII.

Ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови; друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради; третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад; керуючих справами виконавчих апаратів обласних та Севастопольської міської рад; четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад; п'ята категорія - керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад; шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост; сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад. Віднесення інших посад органів місцевого самоврядування, не зазначених у цій статті, до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням керівників відповідних органів місцевого самоврядування.

Крім того, відповідно до п.8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з п.2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

При цьому, відповідно до Переліку державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби (додаток до Порядку № 283) включаються виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працювала секретарем виконкому Порошківської сільської Ради народних депутатів, заступником голови Порошківської сільської Ради народних депутатів, секретарем виконкому Порошківської сільської ради, в.о. сільського голови, секретарем Порошківської сільської ради та виконавчого комітету, а також начальником відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування районної ради, які, на думку колегії суддів, помилково не зараховані Перечинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області до стажу державної служби.

Відповідно до п.п.3-4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають зокрема жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Згідно зі ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку, а саме: 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року.

Враховуючи вищенаведені правові норми, а також фактичні обставини справи, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що періоди роботи позивача секретарем виконкому Порошківської сільської Ради народних депутатів, заступником голови Порошківської сільської Ради народних депутатів, секретарем виконкому Порошківської сільської ради, в.о. сільського голови, секретарем Порошківської сільської ради та виконавчого комітету, а також начальником відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування районної ради підлягають зарахуванню до стажу державної служби, який дає право на пенсію відповідно до Закону №889-VІІІ, оскільки у позивача наявне право на призначення пенсії державного службовця, тому відмова відповідача у призначенні їй пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» є протиправною.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2018 року у справі № 607/9911/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України суд застосовує до спірних правовідносин.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про підставність позовних вимог, оскільки ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», так як у неї наявний достатній стаж в органах місцевого самоврядування для призначення такого виду пенсії, а тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця є неправомірними, і належним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача призначити та здійснити перерахунок пенсії та виплачувати таку з 01 вересня 2017 року відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, оскільки такі не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. 242, 243, 250, 291, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області залишити без задоволення, а рішення Перечинського районного суду Закарпатської області від 29 березня 2018 року у справі №304/1358/17 – без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий- суддя ОСОБА_2 Судді: ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 13 червня 2018 року.