
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1865/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токарева М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірним рішення №22 від 15.03.2018р., зобов'язання призначити пенсію зі зниженняи пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить суд:
- визнати неправомірним рішення №22 від 15.03.2018 Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- зобов"язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити і нарахувати ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку з часу звернення до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за призначенням пенсії.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що він як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає таку відмову протиправною.
Ухвалою від 17.04.2018 було відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 05 червня 2018 року.
17 травня 2018 року в канцелярії Житомирського окружного адміністративного суду зареєстровано відзив на позовну заяву Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
05 червня 2018 року позивач подав до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився. Про час, місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не відомі.
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, у відповідності до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
У ході судового розгляду справи було з’ясовано, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою по питанню призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 4 роки відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Новоград - Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області рішенням №22 від 15.03.2018 відмовило у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Відповідь вмотивована тим, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, видане Ємільчинською райдержадміністрацією, не відповідає вимогам діючого законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону.
Окрім того, в листі №113/03 від 15.03.2018 відповідач зазначає і те, що посвідчення видане на "ОСОБА_1 Бронеслав", а згідно паспортних даних позивач "Адах Валентин Борисович".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно пункту 4 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років та додатково 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ст. 65 вищезгаданого закону, яка визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача, як на підставу відмови в призначенні пільгової пенсії, на Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, який передбачає що видача посвідчень провадиться обласними адміністраціями за поданнями районних державних адміністрацій та обставину, що посвідчення видане в 1994 році Ємільчинською райдержадміністрацією, а не обласною адміністрацією .
Посвідчення позивачу видане в порядку та зразка, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 18 червня 1991 року № 44.
Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року був затверджений новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким було передбачено затвердження нових зразків посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який не передбачає заміну посвідчень старого зразка на нові зразки, а передбачає видачу посвідчень особам, які звернулись за їх видачею, видачу дублікатів втрачених посвідчень та в інших випадках.
Слід зазначити, що згідно довідки №233 від 30.03.2018 виданої Березниківським старостинським округом №1 Ємільчинської селищної ради Ємільчинського району Житомирської області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, був зареєстрований і постійно проживав із 26 квітня 1986 року по 28 липня 2007 року у с.Березники Ємільчинського району Житомирської області, яке відносилося до 4 категорії радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Щодо посилань відповідача на той факт, що посвідчення видане на "ОСОБА_1 Бронеслав", а згідно паспортних даних позивач "Адах Валентин Борисович", то суд зазначає наступне. Рішенням Новоград - Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року встановлено факт належності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, посвідчення категорії 4 серії в-1 №293756 виданого 15.07.1994 року Ємільчинською райдержадміністрацією Житомирської області.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1. має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачці в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є протиправними.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною відмову Новоград -Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов'язати Новоград - Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України.
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Новоград -Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 37808338 вул.Єрьоменка,16, м.Новоград -Волинський, Житомирська область, 11708) оформлену рішенням №22 від 15.03.2018 щодо призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул.Шевченка, 12, с.Ярунь, Новоград - Волинський район, Житомирська область, 11762) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов’язати Новоград -Волинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 37808338 вул.Єрьоменка,16, м.Новоград -Волинський, Житомирська область, 11708) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул.Шевченка, 12, с.Ярунь, Новоград - Волинський район, Житомирська область, 11762) пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоград -Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 понесені позивачкою судові витрати щодо сплати судового збору у сумі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя М.С. Токарева