Рішення № 74663249, 05.06.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
806/1023/18
Номер документу
74663249
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року м.Житомир справа № 806/1023/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Шевчук Т. А.,,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання нарахувати та виплатити основну і додаткову пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиконання рішення суду, в частині нарахування та виплати основної та додаткової пенсії починаючи з 23.07.2011;

- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нарахувати та виплатити йому основну та додаткову пенсію, згідно рішення суду в адміністративній справі №2а-3401/2011 Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.01.2011 починаючи з 23.07.2011;

- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №2а-3401/2011 Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.01.2011.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 22 вересня 2011 року в адміністративній справі №2а-3401/2011 ОСОБА_1 видано виконавчий лист №2а-3401/11, яким зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Коростень Житомирської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно діючого законодавства, відповідно до статей 39, 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.01.2010 і о зміни статусу позивача або зміни у законодавстві, що регулює спірні правовідносини, з врахуванням фактично здійснених виплат. Позивачу здійснено перерахунок та виплату з 01.01.2010 по 22.07.2011. ОСОБА_1 не погоджується з такими діями відповідача, оскільки вважає, що Постанова Кабінету Міністрів України №1210 " Про підвищення рівня соціального захисту громадян , які постраждали внаслідок "Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011, набрала законної сили 01.01.2012. Отже, перерахунок за судовими рішення повинен був здійснюватися по 01.01.2012, а не по 22.07.2011. Вважаючи такі дії відповідача протиправними ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 року відкрито загальне позовне провадження із повідомленням учасників справи.

19 березня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року позов ОСОБА_1 залишено без руху зі встановленням терміну для усунення недоліків, які можуть бути усунуті шляхом надання позивачем до суду належним чином засвідченої копії судового рішення у справі №2а-3401/2011, бездіяльність щодо невиконання якого є предметом спору у вказаній справі.

26 березня 2018 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1, про усунення недоліків позовної заяви шляхом приєднання до матеріалів по справі належним чином засвідчених копій судових рішень у справі №2а-3401/2011.

Протокольною ухвалою суду від 18 квітня 2018 року закінчено підготовче провадження по справі та призначену справу до судового розгляду.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши учасників процесу та дослідивши письмові докази матеріалів справи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 31.07.2001 перебуває на обліку в об’єднаному управління, та отримує пенсію по інвалідності 2 групи захворювання, яке пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС (учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.01.2011 по справі № 2а-3401/2011 було зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Коростень Житомирської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як інваліду 2 групи, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного відповідно до вимог ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2011 у справі № 2а-3401/2011 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Коростень Житомирської області було задоволено, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.01.2011 скасовано та прийнято нову постанову, якою було зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Коростень Житомирської області проводити нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, інваліду 2 групи, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та доплати до пенсії у відповідності ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі двох мінімальних заробітних плат, починаючи з 01 січня 2010 року до зміни статусу позивача або ж до змін у законодавстві, що регулює спірні правовідносини, з урахуванням фактично здійснених виплат. Вказане рішення суду набрало законної сили 22.09.2011.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 у справі № 2а-3401/2011 заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами ОСОБА_1 було задоволено, постанову Житомирського адміністративного апеляційного суду від 22.09.2011 у частині відмови у задоволенні позову скасовано та прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Коростень Житомирської області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2010 року на підставі заяви від 13.01.2010 року, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вказане рішення суду набрало законної сили 02.04.2014.

Постанова суду від 22.09.2011 та від 02.04.2014 об’єднаним управлінням була виконана в повному обсязі, було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2010 по 22.07.2011 відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 99468,17 грн., а саме: ст.39 Закону № 796 в сумі 33890,12 грн.; ст.50 Закону № 796 в сумі 7476,80 грн.; ст.54 Закону № 796 в сумі 58101,25 грн.

Граничний термін проведення перерахунку пенсії позивачу встановлено у відповідності із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 3491-УІ від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19.06.2011.

Органами Пенсійного фонду України виконуються рішення суду в межах покладених судом зобов’язань, тобто проводяться перерахунки пенсій, здійснюється нарахування пенсійних виплат та формуються документи для виплати пенсій.

Виплата надбавок, підвищень, пенсій і доплат проводиться з виділених бюджетних асигнувань для виплати пенсій у розмірах, визначених Державним бюджетом України на відповідний рік.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 3491-УІ від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Так, на виконання вказаної норми Закону, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» № 745 від 06.07.2011, що набрала законної сили 23.07.2011, якою встановлено розміри пенсії, додаткової пенсії та підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення відповідним категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, 23.11.2011 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами внесеними у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112), якою з 01.01.2012 року чітко визначено порядок нарахування та розмір виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Норми ст.ст.39, 50, 54 Закону № 796-ХІІ, якими було встановлено кратні розміри основної та додаткової пенсії втратили чинність, тому не можуть визначати розмір пенсії позивача.

Таким чином, норми і положення ст.ст.39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а відтак, при визначенні розміру пенсій позивача застосуванню підлягає постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

Отже, чинним законодавством не передбачено норм щодо обчислення основної та додаткової пенсії у розмірах встановлених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції чинній на момент прийняття зазначених рішень суду, а вказані виплати позивачу проводяться об’єднаним управління в порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у постанові № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто в розмірах, встановлених діючим законодавством.

Погашення заборгованості за рішеннями суду, які було ухвалено до 01.01.2013 здійснюються у відповідності до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440.

19.11.2014 управлінням ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області було прийнято до виконання виконавчий лист від 22.09.2011 щодо нарахування та виплати коштів передбачених ст.ст. 39, 50 Закону № 796.

Виплата коштів здійснених на виконання зазначених рішень підтверджується банківською випискою з карткового рахунку ОСОБА_1, з якої вбачається, що 18.08.2017 на рахунок позивача було зараховано кошти в сумі 41366,92 грн.

Тобто, постанова суду від 22.09.2011 виконана в повному обсязі.

Відповідно до п. 20 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, погашення заборгованості здійснюється Державним казначейством України в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень суду, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю; запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Також, право встановлювати законодавчі обмеження щодо виплати пенсії узгоджуються з правовою позицією Європейського суду викладеною в справі за заявою «ОСОБА_3 проти України» № 43331/12 від 03.06.2014.

Закон, яким ст.ст.39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції є чинним, не скасований та не визнаний неконституційним.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що рішення ухвалено на користь суб'єкта владних повноважень, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд вважає дії Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області законними і правомірними, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1 вул. Селезньова, 91, м.Коростень, Житомирська область, 11502) до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 37909216 вул. Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, 11501) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання нарахувати та виплатити основну і додаткову пенсію з 23 липня 2011 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.С. Токарева

Повне судове рішення складене 14 червня 2018 року