
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
14 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1027/18 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву Заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 сільської ради Іваничівського району в особі виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури звернувся з позовом до ОСОБА_1 сільської ради Іваничівського району в особі виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання вимог чинного законодавства України про виготовлення облікової документації на об’єкт культурної спадщини – городище «Гірка» XI-XIII, що знаходиться на території села Литовеж Іваничівського району Волинської області; зобов'язання виконати вимоги чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на зазначений об’єкт культурної спадщини та подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня – Управлінню культури Волинської обласної державної адміністрації, про занесення такого до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, та місить такі недоліки.
Згідно з пунктами 2, 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи &? ;…&?в;; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як слідує з позовної заяви, підставою для звернення до суду позивач вважає бездіяльність відповідача - ОСОБА_1 сільської ради - щодо не виготовлення облікової документації на пам’ятку культурної спадщини городище «Гірка» XI-XIII. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зауважує, що державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається, зокрема, на спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини, до яких належать виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до приписів статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною першою статті 10 зазначеного Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 11 цього ж Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Приписами частини першої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Положеннями статті 18-1 вказаного Закону встановлено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції
Отже, ОСОБА_1 сільська рада Іваничівського району та виконавчий комітет ОСОБА_1 сільської ради є окремими органами місцевого самоврядування із окремими порядком утворення, функціями та повноваженнями. Крім того, вони наділені відповідною процесуальною правосуб’єктністю.
Відповідно до частини третьої статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
КАС України не містить положень, за якими одна юридична особа є учасником у справі "в особі" іншої. Визначення відповідачем ОСОБА_1 сільську раду Іваничівського району в особі виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради не дозволяє встановити, до кого безпосередньо звернені позовні вимоги, що не сприяє вирішенню спору протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, заступнику керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури необхідно уточнити, хто є відповідачем у справі - ОСОБА_1 сільська рада чи виконавчий комітет ОСОБА_1 сільської ради, іншими словами, до кого звернена вимога позивача.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви та визначити, хто є відповідачем у справі та уточнити заявлені до нього позовні вимоги.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 сільської ради Іваничівського району в особі виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз’яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк