Рішення № 74662009, 04.06.2018, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
904/1023/18
Номер документу
74662009
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.06.2018м. ДніпроСправа № 904/1023/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Воронько В.Д.,

за участю секретаря судового засідання Батир Б.В.,

розглянувши матеріали справи

за позовом Комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради, м. Павлоград Дніпропетровської області

до Павлоградської міської ради, м. Павлоград Дніпропетровської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради, м. Павлоград Дніпропетровська область,

про зобов'язання вчинити певні дії

у присутності представників:

від позивача: ліквідатор ОСОБА_1, діє на підставі постанови господарського сулу Дніпропетровської області від 05.06.2010 по справі № Б38/12-10; посвідчення № 20 від 01.02.2013;

від відповідача: спеціаліст 1 категорії ОСОБА_2, довіреність № б/н від 26.02.2018;

від третьої особи: головний спеціаліст - юрист Міхненко В.В., довіреність № 7 від 27.12.2017.

СУТЬ СПОРУ:

13.03.2018 Комунальне підприємство "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради (далі - позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Павлоградської міської ради (далі - відповідач), у якій виклало вимоги про зобов'язання відповідача прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Павлограда об'єкти комунальної інфраструктури, які обліковуються на балансі позивача.

Ухвалою суду від 15.03.2018 відкрито провадження у справі, позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, встановленими Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України) з призначенням підготовчого засідання на 10.04.2018.

05.04.2018 від відповідача надійшов відзив, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, зазначивши при цьому, що Павлоградською міською радою та її підрозділами здійснюються всі необхідні дії для отримання від ліквідатора КП "УЖКГ" об'єктів комунальної інфраструктури, які обліковуються у нього на балансі, але до цього часу ліквідатор не провів інвентаризацію по цим об'єктам та не підтвердив їх наявність доказами.

10.04.2018 відповідач подав клопотання про залучення до участі у справі Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради у якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, посилаючись на те, що саме ця особа займається питанням передачі об'єктів благоустрою м. Павлограда з 2012 року.

На підставі ч. 5 ст. 183 ГПК України у підготовчому засіданні 10.04.2018 оголошено перерву до 19.04.2018.

Ухвалою від 19.04.2018 суд залучив до участі у справі у якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради.

У підготовчому засіданні оголошено перерву з 19.04.2018 до 14.05.2018 на підставі ч. 5 ст. 183 ГПК України.

14.05.2018 3-я особа подала до суду відзив на позовну заяву, у яком повністю підтримує відзив відповідача та просить суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 14.05.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.01.2010 порушено провадження у справі № Б38/12-10 про визнання банкрутом Комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради (далі - КП "УЖКГ", позивач).

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 03.06.2010 у справі № Б38/12-10 КП "УЖКГ" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційна процедуру та ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1. Строк ліквідаційної процедури продовжено до 08.05.2018, про що свідчить ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 08.02.2018 у справі № Б38/12-10. Разом з тим, цією ухвалою було зобов'язано ліквідатора у строк до 08.03.2018 подати для долучення до справи про банкрутство докази звернення до господарського суду з позовом про зобов'язання Павлоградської міської ради прийняти у комунальну власність об'єкти комунальної інфраструктури.

Наявні обставини і стали підставою звернення позивача до суду з цим позовом.

Відповідач позовні вимоги не визнав.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 № 2343-ХІІ (в редакції, чинній на дату винесення постанови) (далі - Закон № 2343-ХІІ) ліквідатор з дня свого призначення приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження, виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону № 2343-ХІІ усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Аналогічне положення викладено у статті 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 № 4212-У1 (в редакції, чинній з 18.01.2013).

Згідно п. 8.1 Статуту КП "УЖКГ" майно підприємства складається з виробничих та невиробничих фондів, а також інших цінностей, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Все майно закріплюється за підприємством на праві господарського відання.

За твердженнями позивача, усі види майнових активів (майно та майнові права), які належать КП "УЖКГ" на праві повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури - 03.06.2010, за винятком об'єктів житлового фонду та об'єктів комунальної інфраструктури, були включені до складу ліквідаційної маси для реалізації на аукціоні з метою погашення кредиторської заборгованості у даній справі про банкрутство.

Разом з тим, керуючись ст. 26 Закону № 2343-ХІІ, 22.07.2011 на засіданні комітету кредиторів КП "УЖКГ" прийнято рішення зобов'язати ліквідатора передати з балансу підприємства-банкрута до комунальної власності територіальної громади м. Павлограда в особі Павлоградської міської ради 573 найменувань об'єктів благоустрою, які обліковуються на балансі, залишковою вартістю 55 454 851,01 грн (згідно додатку до протоколу № 12 від 22.07.2011).

Отже, передача об'єктів благоустрою м. Павлоград здійснюються згідно протоколу № 12 від 22.07.2011 комітету кредиторів КП "УЖКГ".

Протягом 2011-2017 років ліквідатором КП "УЖКГ" до Павлоградської міської ради направлялись звернення з проханням прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Павлограда в особі Павлоградської міської ради об'єкти. В результаті чого, рішеннями сесій та рішеннями виконавчого комітету Павлоградської міської ради прийнято на баланс Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради лише частину цих об'єктів (дитячі комплекси та малі форми; витрати по захисту міста Павлограда від підтоплення в р-ні р. Гніздка, інше).

Судом встановлено, що питання прийняття інших об'єктів комунальної інфраструктури до комунальної власності територіальної громади Павлоградською міською радою до теперішнього часу не вирішено.

Однак, відповідач повністю спростовує наявність своєї вини у невиконанні певних дій по прийняттю об'єктів комунальної інфраструктури, оскільки відповідно до доручення Павлоградської міської ради питанням щодо передачі об'єктів благоустрою міста Павлограда з 2012 року займається Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради.

Крім того, згідно зі ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на ліквідатора з дня його призначення покладені повноваження, зокрема, щодо приймання до свого відання майна боржника та забезпечення його збереження; здійснення інвентаризації та оцінки майна банкрута згідно з законодавством; аналізу фінансового становища банкрута; виконання повноважень керівника (органів управління) банкрута; очолення ліквідаційної комісії та формування ліквідаційної маси.

Статтею 46 Закону встановлено, що після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області по справі № Б38/12-10 від 03.06.2010 було зобов'язано ліквідатора ОСОБА_1 здійснити інвентаризацію та оцінку майна банкрута "УЖКГ" Павлоградської міської ради.

З вищевикладених правових норм, а також з постанови від 03.06.2010 слідує, що відповідальність за формування ліквідаційної маси боржника та відповідності такого формування вимогам законодавства про банкрутство, покладена на ліквідатора боржника.

Матеріали справи не містять належних доказів здійснення ліквідатором ОСОБА_1 інвентаризації та оцінка майна "УЖКГ".

Окрім того, відповідач та 3-я особа зазначили, що деяких об'єктів комунальної інфраструктури не збереглось та немає в наявності. Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради з 2012 року проводить перевірку облікових даних КП "УЖКГ" на предмет відповідності об'єктів на даний час. В ході перевірок виявлено невідповідність облікових даних КП "УЖКГ", що заявлені в авізо та надані до управління.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження (ч. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно з ч. 8 ст. 60 цього Закону, право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Павлоградською міською радою та її підрозділами вчиняються всі необхідні дії для отримання від ліквідатора КП "УЖКГ" об'єктів комунальної інфраструктури, які обліковуються на балансі КП "УЖКГ", що підтверджується витягом з протоколу № 10 апаратної наради від 13.03.2012, наявного в матеріалах справи.

Проте, дослідження матеріалів справи та наданих у ній доказів показало, що за весь період часу ліквідатор не провів інвентаризацію по тим об'єктам комунальної інфраструктури, які слід передати у комунальну власність та відсутні докази про існування всіх об'єктів на даний час.

Тож, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів обґрунтованість позовних вимог у межах норм, встановлених чинним законодавством України.

Згідно ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

У відповідності до приписів ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

На підставі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, суд вважає, що позивач не надав достовірних та достатніх доказів неправомірності дій відповідача щодо неприйняття ним об'єктів інфраструктури у комунальну власність, наразі вбачається порушення ліквідатором норм чинного законодавства, а тому суд приходить до висновку, що позов є безпідставним і в його задоволенні слід відмовити.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн покласти на позивача.

В судовому засіданні відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано – 14.06.2018.

Суддя ОСОБА_3