Постанова № 74645498, 12.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
817/594/18
Номер документу
74645498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/594/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "21" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій , -

суддя в 1-й інстанції - Зозуля Д.П.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

31.01.2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив суд: зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, згідно із довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 29.08.2012 № 18-317 від зарплати в сумі 7 928,25 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 01.09.2005 пенсію за вислугою років відповідно до Закону України № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції на момент призначення пенсії). Нормою, яка визначала розмір пенсії за вислугу років прокурорам є частина 1 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції на момент призначення пенсії), в якій зазначалося щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Так, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Листом від 08.12.2017 № 17/06-30, на звернення позивача від 01.12.2017 щодо проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки від 29.08.2012 № 18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, відповідачем було відмовлено. Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки від 29.08.2012 № 18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, та вважаючи протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом. З огляду на наведене, позивач просив суд, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року позов ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області - задоволено повністю.

Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, згідно із довідки про заробіток для обчислення пенсії від 29.08.2012 №18-317.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судові витрати на суму 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що з 01.06.2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із Законом України "Про прокуратуру" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду у межах доводів апеляційної скарги, прийшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 01.09.2005 року пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми середньомісячної плати.

Як зазначає позивач, у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.07.2012, у зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 № 505, якою підвищено посадові оклади працівників прокуратури.

Листом від 08.12.2017 № 17/06-30, на звернення позивача від 01.12.2017 щодо проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки від 29.08.2012 № 18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, відповідачем було відмовлено (а.с.9).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки від 29.08.2012 № 18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, та вважаючи протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, вирішуючи спір, прийшов до висновку, що оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.

Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком, спираючись на наступні підстави.

Так, на час призначення пенсії позивачу (у 2005 році) підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015 р.

Крім того, 15.07.2015 р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015 р.

Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (01.12.2017 року) частина 13 і 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. втратила чинність, а на виконання вимог частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. Кабінет Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було, а тому з урахуванням норм діючого законодавства та обставин справи є помилковим висновок суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен був керуватися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

Оскільки станом на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. в частині перерахунку пенсії втратила чинність, відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку із відсутністю законодавчих підстав для цього, а тому апеляційний суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

При цьому, судом апеляційної інстанції також враховано висновки Європейського суду з прав людини, яка викладена в рішенні від 03.06.2014 р. «Великода проти України», в якій Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно ст.317 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції та прийняття постанови про відмову у задоволенні позову повністю.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "21" березня 2018 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "12" червня 2018 р.