Рішення № 74644338, 12.06.2018, Буський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
440/2073/17
Номер документу
74644338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер №440/2073/17

Провадження № 2-а/440/103/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2018 року м.Буськ, Львівська область

Буський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Шендікової Г.О.,

за участю серетаря судового засідання ОСОБА_1,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні суду місті Буськ адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (правонаступник -Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) про визнання протиправною відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов’язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов’язати Бродівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок розміру призначеної їй пенсії за віком, починаючи з дати її призначення, з урахуванням інших видів виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 01.03.1984 р. по 02.08.2010 р. вона перебувала на державній службі. З 02 серпня 2010 року її звільнено у зв'язку із досягненням граничного віку проходження державної служби на підставі п.3 ч.1 ст.30 Закону України «Про державну службу». З цього ж дня їй призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» на підставі заяви та довідок № 109 від 07.07.2010 року, № 150 від 29.07.2010 року та № 151 від 29.07.2010 року про складові заробітної плати, розмір посадового окладу, надбавки за ранг державної служби, вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, а також премій за формами затвердженими постановою ПФУ від 30.10.2008р. № 19-11. В довідці не зазначено розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, індексація заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Управлінням розмір її пенсії обчислено виходячи лише із сум вищевказаних доходів, без врахування інших доходів, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до ПФУ. За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому, позивач, як пенсіонер, не знала, що в розмір її пенсії не враховані дані суми. Про те, що управлінням ПФУ ці інші виплати при розрахунку розміру її пенсії не враховані, дізналась вже у вересні 2017 р., бо багато знайомих пенсіонерів, колишніх держслужбовців, почали звертатися з заявами до суду про перерахунок розміру пенсії з включенням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. 18.09.2017 р. особисто подала заяву в Управління з проханням перерахувати розмір пенсії із заробітної плати і повторно надала довідку №01-08/1683 від 08.09.2017 року про складові її заробітної плати, а саме : суми матеріальної допомоги та індексації за період 2008-2010 років, на що отримала відповідь від 01.10.2017 року про те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для перерахунку пенсії немає. Зазначену відмову відповідача в перерахунку розміру пенсії вважає неправомірною.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, надавши відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що чинним законодавством чітко визначені складові заробітної плати державного службовця, тому пенсію позиваці призначено згідно Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також відповідно до поданої довідки, тобто, ні матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових потреб, ні суми, пов'язані з індексацією заробітної плати, не входять до структури заробітної плати. Порядок визначення заробітної плати для нарахування пенсії державних службовців, як тим, що працюють, і тим, що не працюють на час перерахунку пенсії, було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865). У пункті 4 Постанови № 865, у редакції, чинній станом на вересень 2008року, було визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховують у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII). Статтею 90 зазначеного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, розрахунок пенсійної виплати проведено згідно норм чинного законодавства. Які діяли на час призначення позивачу пенсії, тому підстав для перерахунку пенсії немає.

Враховуючи наведене, відповідач просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити повністю.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали та з’ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних мотивів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Як вбачається із матеріалів справи, 01.03.1984 року Управлінням ПФУ позивачу ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».

З копії письмового звернення від 18.09.2017 року ОСОБА_3, яку відповідач отримав 18.09.2017 року, вбачається, що позивач звернулась до відповідача із проханням про перерахунок пенсії державного службовця, включаючи матеріальну допомогу та індексацію. До вищевказаної заяви позивач також долучила довідку від 08.09.2017 року про складові її заробітної плати.

Натомість, із листа відповідача від 27.09.2017 року за № 15/3-12/БС вбачається, що останній відмовив позивачці у задоволенні її прохання, мотивуючи свою відмову тим, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, не входять в структуру заробітної плати державного службовця, а тому підстав для перерахунку пенсії позивачу, на думку відповідача, немає.

Отже, судом безспірно встановлено, що позивач 18.09.2017 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням отримуваних нею матеріальних допомог та індексації, проте отримала відмову від 27.09.2017 року з посиланням на те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати

не входять в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для перерахунку пенсії немає.

Суд вважає, що до спірних правовідносин у даній адміністративній справі підлягають застосуванню норми матеріального права, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій, якими є, зокрема Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про державну службу» в редакціях, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, що співвідносяться між собою як загальний та спеціальний закони.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».

Так, Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 цього Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В силу частини другої статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Натомість, згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені)

та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вищенаведене узгоджується із правою позицією Верховного Суду України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд приходить до обгрунтованого висновку, що дії відповідача щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії є неправомірними.

З огляду на наведене, суд вважає безпідставними доводи відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин Порядку визначення заробітної плати для нарахування пенсії державних службовців, як тим, що працюють, і тим, що не працюють на час перерахунку пенсії, постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865). У пункті 4 Постанови № 865, у редакції, чинній станом на вересень 2008року, було визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховують у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII). Статтею 90 зазначеного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом із тим, суд вважає необґрунтованим позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача перерахувати розмір пенсії позивача з дати призначення їй пенсії – 01.03.1984 року, оскільки на підставі вимог ст.ст. 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.ст. 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.

Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 18.09.2017 року, а також вищевказані приписи законодавства, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви та підтверджуючої довідки, починаючи із 18.09.2017 року.

Разом з тим, щодо вимог про зобов’язання відповідача в майбутньому виплачувати їй пенсію у вищевказаному розмірі згідно перерахунку, суд вважає, що така вимога є передчасною і в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки згідно приписів КАС України захисту підлягає виключно порушене право чи інтерес. Відтак, лише у разі порушення прав, свобод чи інтересів у позивача виникає право на звернення до адміністративного суду, а тому заявлені ОСОБА_2 вимоги в цій частині є передчасними, а тому до задоволення не підлягають.

Ураховуючи викладене та керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 14,72-77, 90, 241-243, 246, 250, 255,263 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_4 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправними.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_2 розмір пенсії, починаючи з дати подання нею заяви про перерахунок пенсії до Пенсійного фонду України 18 вересня 2017 року включивши до загальної суми заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

У задоволення інших вимог адміністративного позову, – відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 12.06.2018р.

Суддя Г. О. Шендрікова