Постанова № 74641885, 12.06.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
812/243/18
Номер документу
74641885
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року справа №812/243/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 р. у справі № 812/243/18 (головуючий І інстанції Кисельова Є.О.) за позовом ОСОБА_2 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій незаконними та зобов’язання призначити та виплатити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі – позивач, ОСОБА_2В.) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в якому просив, визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС – 2 категорії, зобов'язати відповідача призначити та виплатити пенсію з 15 грудня 2017 року, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, згідно наявних довідок, що підтверджують участь ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та п.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі – Закон № 796-XII) (а.с.3-4).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII; зобов’язано Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.12.2017 про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII з 15 грудня 2017 року, з урахуванням висновків суду (а.с.44-47).

Відповідач, не погодившись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог матеріального та процесуального права, просив, скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове яким відмовити в задоволені позовних вимог. В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що позивачем до заяви про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII було надано довідку яка не містить кількості днів виходу в зону відчуження. На підставі зазначеного та за відсутністю первинних документів відповідачем було відмовлено в призначенні пенсії. (а.с.54-55).

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №159308 від 19 жовтня 1992 року (арк. спр. 5-7).

З копії виписки з наказу № 035 від 25.06.1987 вбачається, що позивач виконував службові обов'язки у складі оперативної групи “УВД Минского облисполкома” (мовою оригіналу) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У довідці зазначено, що ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні (арк. спр. 9).

Зазначені обставини також підтверджені в довідці від 26.12.2017 № 12/11964, виданої Міністерством МВС Республіки Білорусь (арк. спр. 9) та довідкою від 10.08.1991 №12/468 (арк. спр. 10), листом від 30.05.1991 №6/3-Д-16 (арк. спр. 11).

15 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, як ліквідатора Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.

Рішенням відповідача, оформленим Протоколом № 15 від 27.12.2017 року, позивачу відмовлено в призначені пенсії, у зв'язку з тим, що надана позивачем довідка № 12 від 10.08.1991 року не приймається до уваги, оскільки не містить виходу в зону, необхідних для визначення права на пенсію згідно статті 55 Закону № 796-XII (арк. спр. 15).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону № 796-XII, виходячи з наявних доказів та встановлених по справі обставин.

Суд апеляційної інстанції з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується частково з наступних підстав.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», соби мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня;

Частиною 1 ст. 55 Закону № 796-XII встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років. Які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році на 5 років.

Відповідно до частини 2 та 3 ст. 55 Закону № 796-XII, пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно ст. 10 вищевказаного Закону № 796-XII, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і тих, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення. Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування. (абзац 4 статті 15 Закону № 796-XII).

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, прийнято Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Розділом ІІ Порядку визначено, які документи необхідно додати до заяви особі, яка претендує на призначення пенсії.

Пунктом 2.1 зазначеного розділу визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), видане на ім'я ОСОБА_2, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”, підтверджується статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Зі змісту довідки, виданої начальником відділу кадрів “УВД Минского облисполкома” (мовою оригіналу), ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні (арк. спр. 9).

Відповідно до матеріалів справи відповідач не заперечує достовірність наданих довідок.

Суд не приймає посилання апелянта, що довідка не містить кількості днів виходу в зону відчуження, оскільки відповідно до вимог Порядку, законодавство не встановлює вимог щодо зазначення в довідці саме кількості днів, а вимагає наявність інформації про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що і зазначено в довідці.

Крім того, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, що підтверджується посвідченням серії А №159308 від 19 жовтня 1992 року.

Відповідно до частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Тому, наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, вже свідчить про його роботу у зоні відчуження згідно з приписами статті 10 Закону № 796-XII.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено знаходження ОСОБА_2 в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні саме у період з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року.

Суд зазначає, що недоліки в документах не можуть впливати на право позивача на пенсію відповідно до ст. 55 Закону № 796-XI, тобто, не зазначення в довідці саме кількості днів не впливає на право позивача на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону № 796-XII, оскільки відповідач не позбавлений можливості здійснити розрахунок днів які позивач працював у зоні відчуження.

Крім того, відповідно до п.4.2 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З врахуванням положень пункту 4.2 Порядку, Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області не було позбавлено права вимоги дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви позивачем прийнятих документів, а також перевірити обґрунтованість їх видачі. Посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на надіслання запитів без отримання відповідей не може вважати належним виконанням відповідачем своїх обов’язків.

Таким чином, довідка містить всі необхідні дані, в залежність від яких законодавцем поставлено право позивача на пенсію. Факт роботи позивача у цей період з метою ліквідації наслідків аварії підтверджено також відповідним посвідченням.

Отже, з урахуванням приписів ст.55 Закону № 796-XII, оскільки позивач приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987 році не менше 14 календарних днів, а саме з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року він має право на призначення пенсії з зниженням пенсійного віку незалежно від кількості робочих днів на 8 років.

З урахуванням викладено, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що надані позивачем докази у своїй сукупності підтверджують факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, що дає йому право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону № 796-XII.

Разом з цим, суд першої інстанції в резолютивній частині помилково зазначив про зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.12.2017 про призначення пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону № 796-XII з 15 грудня 2017 року, з урахуванням висновків суду, із зниженням пенсійного віку на 10 років, а не 8 років, як передбачає стаття 55 Закону № 796-XII.

Зазначене обумовлює зміну рішення суду першої інстанції в цій частині.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що судом першої інстанції правильно по суті прийнято рішення, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, що відповідно обумовлює зміну рішення суду першої інстанції.

Керуючись статями 309, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 р. у справі № 812/243/18 - задовольнити частково.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 р. у справі № 812/243/18 - змінити.

Змінити абзац 3 резолютивної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 р. у справі № 812/243/18 вислів «із зниженням пенсійного віку на 10 років» висловом «із зниженням пенсійного віку на 8 років».

В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 р. у справі № 812/243/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 12 червня 2018 року.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді І.Д. Компанієць

ОСОБА_3