Постанова № 74641753, 12.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
809/463/18
Номер документу
74641753
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3550/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Обрізка І.М.,Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року, ухвалене головуючим суддею Матуляком Я.П. в порядку письмового провадження у м. Івано– Франківську у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі – ГУПФУ в ОСОБА_2 – Франківській області) про визнання бездіяльності щодо перерахунку раніше призначеної пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити такий перерахунок згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в ОСОБА_2 – Франківській області №186/108/05/8-17 від 16.05.2017 року про розмір грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії , починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року відмовлено в задоволенні позову.

Позивач ОСОБА_1 оскаржив рішення суду першої інстанції, подавши апеляційну скаргу, покликається на те, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції при винесенні рішення про відмову йому у позові керувався постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тобто на нормативний акт, який не існував на час його звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії (заява від 20.02.2018 року). Вважає також, що судом першої інстанції порушені норми процесуального права, так як в рішенні суду визнано його право на перерахунок пенсії, однак суд не відновив порушене право. Звертає увагу, що принцип офіційного з’ясування всіх обставин у справі зобов’язує адміністративний суд до активної ролі, в тому числі, уточнити зміст позовних вимог з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Просить апелянт скасувати рішення і прийняти постанову, якою задовольнити позов.

Відповідно до ч.1 ст.311 КАС України апеляційний суд розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд прийшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, призначена та виплачується пенсія за вислугу років у розмірі 53% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом за пенсійною справою – НОМЕР_1 (а.с.13).

20.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.9), надавши довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № 186/108/05/8-17 від 16.05.2017 року про розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою прирівняною до посади, яку займав позивач до виходу на пенсію (а.с.10).

Згідно зазначеної довідки розмір грошового забезпечення за посадою міліціонера по охороні кредитно-фінансових установ УДСО при УМВС, прирівняною до посади поліцейського, становить: посадовий оклад – 1700,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – старший сержант поліції - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби 35% - 945,00 грн.; премія (6,65%) – 242,39 грн. (а.с.10).

Листом від 28.02.2018 року за № 405/Б-15 ГУПФУ в Івано-Франківській області повідомило позивача про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде забезпечена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року після виділення коштів на фінансування з державного бюджету (а.с.11-12).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що перерахунок та виплата пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» має здійснюватися згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній з 24 лютого 2018 року. довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № 186/108/05/8-17 від 16.05.2017 року про розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою прирівняною до посади, яку займав позивач до виходу на пенсію, за Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, за умови дотримання вимог пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року.

Апеляційний суд не погоджується з таким висновком суду першої інстанції і зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесено доповнення до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абз.2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно з ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до п.1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, апеляційний суд приходить до висновку про підставність позовних вимог, оскільки ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських, так як він є колишнім працівником органів внутрішніх справ, процедура щодо проведення перерахунку пенсії дотримана, а тому відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є неправомірною, і належним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії та виплачувати таку з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області №186/108/05/8-17 від 16.05.2017 року про розмір грошового забезпечення.

Такий висновок апеляційного суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/8/18, який відповідно до частини 3 статті 291 КАС України має бути врахованим при ухваленні рішення у типовій справі.

Апеляційний суд вважає хибним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову про зобов’язання провести перерахунок пенсії з тих підстав, що на момент розгляду ГУПФУ в Івано-Франківській області заяви ОСОБА_1 щодо перерахунку і виплати пенсії, питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» врегульовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 року із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року, яка набрала чинності 24.02.2018 року і позивач його не дотримався. Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що на час звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року не існувало і порядок звернення за перерахунком пенсії був врегульований постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, згідно якої і звернувся позивач.

Крім того, апеляційний суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, де зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд прийшов до висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому судове рішення підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії без обмеження її граничного розміру, апеляційний суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Тобто, лише порушені на момент розгляду справи права особи підлягають захисту в порядку адміністративного судочинства.

Як встановлено, позивачу не проведений перерахунок пенсії, тому про обмеження розміру її виплати можна буде говорити лише після проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, а отже задоволення такої позовної вимоги є передчасним.

Крім того, максимальний розмір пенсії відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тимчасово, до 31.12.2017 року, не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до положень ст.139 КАС України апеляційний суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у вигляді судового збору за подання позовної заяви у розмірі 704 гривні 80коп. та за подання апеляційної скарги у розмірі 1057 гривень 21 коп., всього - 1762 гривні 00 коп.

Керуючись ст.ст. 243, 246, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 рокуу справі № 809/463/18 скасувати та прийняти постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 – Франківській області щодо щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (НОМЕР_2) згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № 186/108/05/8-17 від 16.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за період з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 – Франківській області провести ОСОБА_1 (НОМЕР_2) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № 186/108/05/8-17 від 16.05.2017 року з 01.01.2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (НОМЕР_2) судові витрати в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві ) гривні 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088).

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_2 ОСОБА_4