Постанова № 74641518, 07.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2018
Номер справи
826/14516/17
Номер документу
74641518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14516/17 Суддя (судді) першої інстанції: Шейко Т.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Ісаєнко Ю.А., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2018 року адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

У поданій до суду у листопаді 2017 р. позовній заяві публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» (надалі за текстом - «ПАТ «Укргазвидобування») зазначало, що 03.02.2017 р. ним, на підставі підпункту 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, була подана до Державної служби геології та надр України заява про надання спеціального дозволу на користування надрами. На момент звернення із заявою цією правовою нормою передбачалось, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування корисних копалин акціонерними товариствами, 100 відсотків акцій яких належать державі, та суб'єктами ринку природного газу, на яких для забезпечення загальносуспільних інтересів згідно із законом покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу та у статутному капіталі яких не менш як 100 відсотків акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава. Листом від 05.09.2017 р. йому відмовлено у наданні спеціального дозволу на користування надрами з тих підстав, що з 12.04.2016 р. підпункт 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами виключено.

З огляду на те, що згадані зміни у законодавстві відбулись після звернення із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами, позивач вважав таку відмову незаконною. ПАТ «Укргазвидобування» також посилалось на те, що за результатами розгляду заяви відповідачем не було прийнято наказу, як це передбачено пунктом 25 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

З наведених підстав позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо не здійснення розгляду заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами у встановлений строк та не прийняття рішення;

- визнати протиправною відмову Державної служби геології та надр України, оформлену листом № 19998/03/12-17, в наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Грибоворуднянсько-Ріпкинської площі, розташованої на території Ріпкинського району Чернігівської області строком дії на 20 років, за заявою, поданою 03.02.2017 р. № 3/2-01-981;

- зобов'язати Державну службу геології та надр України вчинити дії з надання ПАТ «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Грибоворуднянсько-Ріпкинської площі, розташованої на території Ріпкинського району Чернігівської області строком дії на 20 років, за заявою, поданою 03.02.2017 р. № 3/2-01-981 шляхом надання такого дозволу.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2018 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо не прийняття рішення у встановлений строк з приводу заяви ПАТ «Укргазвидобування», поданої листом від 03.02.2017 р. № 3/2-01-981, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Грибоворуднянсько-Ріпкинської площі, розташованої на території Ріпкинського району Чернігівської області строком дії на 20 років. Зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву ПАТ «Укргазвидобування», поданої листом від 03.02.2017 р. № 3/2-01-981, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Грибоворуднянсько-Ріпкинської площі, розташованої на території Ріпкинського району Чернігівської області строком дії на 20 років, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.

Зокрема, Державна служба геології та надр України зазначає, що плановою перевіркою дотримання ПАТ «Укргазвидобування» вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) встановлено факт невиконання позивачем програми робіт щодо користування надрами Кам'янської площі. Відповідно ж до пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами дозвіл без проведення аукціону не може бути надано особі, що не виконує програми робіт. Відповідач також звертає увагу на те, що за даними листа Чернігівської обласної ради від 15.05.2017 р. питання погодження надання позивачеві спеціальних дозволів не підтримані депутатами профільної комісії ради. Крім того, підпункт 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, на який постилається позивач, як на підставу для надання спеціального дозволу, виключено.

У відзиві на апеляційну скаргу ПАТ «Укргазвидобування» наполягає на тому, що судом прийнято законне та обґрунтоване рішення, а питання щодо не виконання ним програми робіт взагалі не виникало під час опрацювання поданих ним документів.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до пункту 7.1 статті 7 Статуту засновником та єдиним акціонером ПАТ «Укргазвидобування» є публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».

Судом першої інстанції встановлено, що 03 лютого 2017 р. позивач звернувся до Державної служби геології та надр України із листом за вих. № 3/2-01-981 «Щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами».

За змістом цього листа ПАТ «Укргазвидобування» направило відповідачеві заяву з повним пакетом матеріалів для отримання строком дії на 20 років спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Грибоворуднянсько-Ріпкинської площі, розташованої на території Ріпкинського району Чернігівської області, згідно підпункту 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

Листом № 19998/03/12-17 від 05.09.2017 р. Державна служба геології та надр України повернула документи та повідомила останнього про те, що йому відмовлено у наданні спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пункту 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також про те, що:

- за отриманою від Чернігівської обласної ради інформацією (лист № 02-03/552 від 15.05.2017 р.) питання погодження надання спеціального дозволу на користування надрами не підтримане депутатами профільної комісії обласної ради;

- підпункт 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами виключено постановою Кабінету Міністрів України № 277 від 06.04.2016 р.

Відповідно до частини 1 статті 20 Кодексу України про надра для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.

Відповідно до частини 2 статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про нафту і газ» від 12 липня 2001 р. № 2665-III спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 р. (надалі за текстом - «Порядок»).

Згідно пункту 5 Порядку дозволи на користування надаються, зокрема, на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Пунктом 2 Порядку установлено, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

На момент звернення позивача із заявою щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами підпунктом 13 пункту 8 цього Порядку передбачалось, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування корисних копалин акціонерними товариствами, 100 відсотків акцій яких належать державі, та суб'єктами ринку природного газу, на яких для забезпечення загальносуспільних інтересів згідно із законом покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу та у статутному капіталі яких не менш як 100 відсотків акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава.

За змістом пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, анулювання дозволів та внесення до них змін Держгеонадра або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування та затверджує положення про неї. До складу комісії з питань надрокористування, що утворюється органом з питань надання дозволу, включаються спеціалісти Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Положення про зазначену комісію та її персональний склад затверджуються органом з питань надання дозволу за погодженням з Мінприроди. Наказ органу з питань надання дозволу про надання дозволу розміщується протягом п'яти днів на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу. Наказ органу з питань надання дозволу та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Таким чином, за результатами розгляду заяви позивача щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами Державна служба геології та надр України зобов'язана була видати наказ, якому має передувати певна процедура.

У постанові від 12.09.2017 р. у справі № 826/6873/16 Верховний Суд України дійшов висновку, що листи Держгеонадр, якими заяви разом з доданими до них документами повернуто, не можуть вважатися рішеннями про відмову у видачі спеціальних дозволів.

Отже, приймаючи до уваги, що відповідачем відповідний наказ не видано, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про те, що Державна служба геології та надр України допустила протиправну бездіяльність.

Разом з тим, ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції передчасно вдався до аналізу того, чи має ПАТ «Укргазвидобування» право на отримання спеціального дозволу на користування надрами на підставі підпункту 13 пункту 8 Порядку, який втратив чинність з 12.04.2016 р.

Як зазначалось вище, рішення Державною службою геології та надр України за заявою позивача не приймалось і суд не може прогнозувати як результати розгляду цієї заяви так і мотиви, з яких це рішення буде прийнято.

З цих же підстав, судова колегія не бере до уваги посилання відповідача на обставини, якими обґрунтована апеляційна скарга, оскільки оцінка може бути надана лише доказам, які були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Також, окружний адміністративний суд помилково не зобов'язав відповідача прийняти відповідне рішення, що є законодавчо визначеним результатом розгляду заяви щодо надання спеціального дозволу на користування надрами.

Враховуючи наведене колегія суддів приходить до висновку про необхідність змінити ухвалене у справі судове рішення.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити частково.

Змінити третій абзац резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2018 року, виклавши його в наступній редакції: «Зобов'язати Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», подану листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-981 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Грибоворуднянсько-Ріпкинської площі, розташованої на території Ріпкинського району Чернігівської області, строком дії на 20 років, та прийняти рішення».

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 12 червня 2018 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя Ю.А.Ісаєнко