Рішення № 74638524, 07.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2018
Номер справи
818/854/18
Номер документу
74638524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2018 р. Справа № 818/854/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С.Іуткіної,

позивача - Амлех ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

представника третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Амлеха ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, третя особа на стороні відповідача СБУ в Сумській області про визнання дій незаконними та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням уточнень до позовних вимог просить суд визнати дії відповідача щодо прийняття рішення 05.02.2018 про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні ТР № 188359 громадянину ОСОБА_5 Амлех ОСОБА_1 протиправними та скасувати рішення 05.02.2018 про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину ОСОБА_5 Амлех ОСОБА_1

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що був студентом Сумського державного університету. Перебування на навчанні в Україні стало підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання серії ТР № 188359 від 15.05.2017 терміном дії до 31.08.2018. Однак, 05.02.2018 відповідач виніс рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні. Підставою для прийняття зазначеного рішення став лист управління СБУ в Сумській області від 29.01.2018 № 13/103-нп. Разом з тим, позивач вважає дане рішення протиправним та таким, що винесене з порушенням вимог Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

У судовому засіданні позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти заявлених позовних вимог та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову. Зазначила, що ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" встановлено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, однією із яких, п. 12, є прибуття в Україну іноземця з метою навчання, іноземець який отримав посвідку на тимчасове проживання вважається таким, який на законних підставах перебуває на території України на період навчання. Однак, враховуючи те, що позивачем при поданні заяв на отримання посвідки на тимчасове проживання надано завідомо неправдиві відомості стосовно місця проживання, останній втратив підстави для тимчасового проживання на території України.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти заявлених вимог заперечував та зазначив, що у грудні 2017 року управлінням у встановленому чинним законодавством України порядку витребувано відомості щодо фактичного проживання іноземних громадян, зареєстрованих за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно отриманої інформації іноземні громадяни, в тому числі і позивач, за вказаною вище адресою фактично не проживають. З урахуванням вищезазначеного, управлінням було ініційовано скасування посвідки на тимчасове проживання вказаним громадянам у тому числі Амлех ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2. У задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Вислухавши позивача, його представника, представників відповідача та третьої особи, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Амлех ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5 прибув до України 29.12.2011 з метою навчання, де отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні серія СМ № 02/2014.

23.05.2016 позивач подав до відповідача заяву № 716 на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні серії ТР № 061538, строк дії до 28.08.2016. В даній заяві зазначено, що позивач буде проживати у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.35). До заяви додано клопотання приймаючої сторони (Сумським державним університетом) від 23.05.2016 щодо продовження Амлех ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання (а.с. 38), в результаті чого дію посвідки ТР № 061538 продовжено строком до 10.06.2017.

26.12.2016 позивач подав до відповідача заяву від 26.12.2016 про обмін посвідки серії ТР № 061538, строк дії до 28.08.2016. В даній заяві зазначено, що позивач буде проживати за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.40). До заяви додано клопотання приймаючої сторони (Сумським державним університетом) від 26.12.2016 щодо обміну Амлех ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання у зв'язку непридатністю до використання (а.с. 41), в результаті чого 10.01.2017 позивачем отримано нову посвідку на тимчасове проживання в Україні серії ТР № 188359, термін дії до 10.06.2017.

10.05.2017 позивач подав до відповідача заяву від № 697 від 10.05.2017 про продовження строку дії посвідки посвідки на тимчасове проживання в Україні серії ТР № 188359. В даній заяві зазначено, що позивач буде проживати за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.44). Одночасно із заявою було подано клопотання Сумського державного університету, щодо продовження позивачу терміну дії посвідки на тимчасове проживання в Україні та витяги наказів від 02.08.2012 № 1349 - ІІІ, від 05.05.2017 № 0874-ІІІ про зарахування та встановлення періоду навчання іноземцю (а.с.45-47), в результаті чого 15.05.2017 позивачу продовжено строк дії посвідки на тимчасове проживання в Україні серії ТР № 188359 строком до 31.08.2018.

30.01.2018 до відповідача надано лист управління СБУ в Сумській області від 29.01.2018 № 13/103-нп (а.с.48), згідно якого встановлено, що Амлех ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання вказав адресу реєстрації, за якою фактично не проживає, у зв'язку з чим позивачем при оформленні посвідки на тимчасове проживання, подано завідомо неправдиві відомості.

05.02.2018 відповідачем прийнято рішення № 5901.5-690/59.3-18 про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні, серії ТР № 188359 строком до 31.08.2018 (а.с.54).

Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус, основні права, свободи та обов'язки іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні і порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України регулюється Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 року № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).

Законом визначено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими які на законних підставах перебувають на території України.

Законом визначено, що іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Статтею 4 Закону передбачено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. Так, зокрема, ч. 12 ст.4 визначає, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання передбачений Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 № 251 (далі - Порядок № 251).

Порядком № 251 передбачено, що посвідка на тимчасове проживання у випадку, передбаченому ч. 12 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", видається на період навчання, який зазначається в документі, що підтверджує факт навчання в Україні.

Відповідно до Порядку № 251 посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

- отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

- отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

- коли іноземця та особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

- коли дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

- коли уповноваженим органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця та особи без громадянства або їх примусове видворення за межі України;

- інших випадках, передбачених законами.

Рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання приймається начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником протягом п'яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для скасування посвідки.

Відповідно розділу 2 п. 20 Порядку № 251 особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, повинна здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України протягом місяця з дня отримання копії такого рішення. Особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання на підставі п.п. 3 п. 19 цього Порядку, повинна здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України протягом місяця з дня звільнення від відбування покарання. При цьому, відмітка про видачу посвідки в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, анулюється (вкладний талон вилучається). Посвідка, яку зазначені особи не здали, підлягає вилученню.

Таким чином, відповідачем правомірно винесено рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, оскільки, Амлех ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, при оформленні посвідки на тимчасове проживання, подав завідома неправдиві відомості щодо свого місця проживання в Україні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Амлеха ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, третя особа на стороні відповідача СБУ в Сумській області про визнання дій незаконними та скасування рішення відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текс рішення складено 12 червня 2018 року.

Суддя М.М. Шаповал