Рішення № 74638332, 12.06.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
813/1934/18
Номер документу
74638332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/1934/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії, -

у с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1І.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язати відповідача, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.

В обґрунтування зазначено те, що протоколом від 07.04.2018 № 4 у перерахунку пенсії з 01.10.2017 позивачу відмовлено відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов’язаний, який був призваний на збори Самбірським ОМВК, а не під час проходження строкової військової служби. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 11.05.2018 відкрито провадження у справі, призначено таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

11.06.2018 за вх. № 18005 від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, відповідно до якого відповідач проти позову заперечив повністю. Зазначив, що позивач одержував пенсію по інвалідності ІІІ групи в розмірі відшкодування фактичних збитків (втрата працездатності 50%), а з 14.07.2016 – призначена пенсія по інвалідності ІІ групи в розмірі відшкодування фактичних збитків (втрата працездатності 70%), згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 та постановою Кабінету міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011. Відповідно до військового квитка серії НК № 4122779 ОСОБА_1 з 17.10.2979 по 25.10.1998 проходив військову строкову службу. В період з 10.05.1986 по 27.08.1986 виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно з записами трудової книжки позивач працював в ТОВ «Самбірська спецбаза МТП». Згідно з довідкою Самбірського об’єднаного міського військового комісаріату від 31.03.2005 № 281 призваний на збори Самбірським ОМВК і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 10.05.1986 по 27.08.1986 при в/ч 55064. Разом з тим, на переконання відповідача, оскільки на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 не проходив дійсну строкову службу в армії, відтак, частина 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не підлягають застосуванню для перерахунку пенсій позивачу.

ОСОБА_1 не відповідає усім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за ч. 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбувалась поза межами проходження ним дійсної строкової служби. Відтак, відмова відповідача відповідає вимогам чинного законодавства є обґрунтованою, дії – правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству.

Просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд на підставі позовної заяви та поданих позивачем до такої позовної заяви письмових доказів, встановив таке.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням Серії А № 426568 від 10.02.2005, виданого Львівською обласною державною адміністрацією та вкладкою до нього № 694056С.

Згідно з посвідченням серії ААБ № 015481 від 14.07.2016, виданого управлінням праці та соціального захисту населення Самбірської РДА, є інвалідом ІІ групи.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби» Львівським Облвійськоматом 25.05.2017 видано посвідчення ветеран війни серії АА № 055491.

Згідно з архівною довідкою № 38011 від 05.07.2007 Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, у травні 1986 позивача призвано на спеціальні військові збори Самбірським ОМВК Львівської області та направлено до в/ч № 550064 для проходження військової служби за призовом під час мобілізації для виконання особливого урядового завдання з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 08.05.1986 по 27.08.1986 (а.с. 22).

Експертним висновком № 8967 від 21.10.2005 підтверджується, що після повернення з виконання військової служби з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС стан здоров’я позивача погіршився та 21.10.2004 Львівська регіональна міжвідомча експертна комісія встановила, що наявні у позивача захворювання пов’язані з виконанням обов’язку військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 18).

06.01.2005 Львівської обласною МСЕК позивача визнано інвалідом ІІІ групи захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з довідкою МСЕК серії 10ААБ № 887713 від 04.08.2016 позивача безтерміново інвалідом ІІ групи захворювання, пов’язаного із виконанням обов’язку військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 19).

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України № 2148-VІІІ «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 (далі Закон № 2148-VІІІ), яким ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у новій редакції:

«Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

29.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тобто, з урахуванням положень постанови КМУ № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

17.04.2018 за № 939/02.05-11 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало ОСОБА_1 відповідь у формі листа за результатами розгляду цієї заяви та відмовив йому у такому перерахунку пенсії, оскільки під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС він не проходив дійсну строкову службу.

Приймаючи рішення, суд керується таким.

Статтею 1 Закону № 796-XII встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв’язання пов’язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв’язання пов’язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Статтею 59 Закону № 796-XII, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 231-V від 05.10.2006, передбачалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Таким чином, до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017, частина третя статті 59 Закону № 796-XII регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Законом № 2148-VIII статтю 59 Закону № 796-XII викладено в такій редакції:

«Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Таким чином, виходячи із системного аналізу Закону суд дійшов висновку, що законодавець, вносячи зміни до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, розширив перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (під час проходження дійсної строкової служби).

Так, частина друга статті 59 Закону № 796-XII урегульовує порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

За замістом статті 10 Закону № 796-XII до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 Закону регулює пенсії саме військовослужбовців логічним є висновок про те, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.

Враховуючи вищенаведене, для отримання пенсії за частиною третьою статті 59 Закону № 796-XII особі необхідно відповідати таким критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби;

3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ не допускається).

При вирішенні справи суд враховує аналогічну правову позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18 (Пз/9901/33/18).

При цьому, Верховний Суд у цій ухвалі від 08.05.2018 зауважив, що частина 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.

Згідно з протоколом № 4 від 07.04.2018 встановлено, що ОСОБА_1 одержував пенсію по інвалідності III групи в розмірі відшкодування фактичних збитків (втрата працездатності 50 %), а з 14.07.2016 призначена пенсія по інвалідності II групи в розмірі відшкодування фактичних збитків (втрата працездатності 70 %) згідно із Законом № 796-ХІІ та Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 23.11.2011.

ОСОБА_1 обчислено пенсію із середньомісячної заробітної плати за червень - липень 1986 – 1602 крб., яку враховано на виконання постанови Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 22.08.2013. Так, Постановою суду зобов’язано управління провести перерахунок та виплату пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи в зоні відчуження з 08.05.1986 по 27.08.1986 з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на підставі поданої довідки № 25 від 10.09.2013, виданої ТзОВ «Самбірська спецбаза МТП», взявши для обчислення пенсії суми за бажанням відповідно: травень - 1100,34 крб., червень – 1591,20 крб., липень – 1612,74 крб., серпень – 1418,58 крб., відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону 796-ХІІ. Коефіцієнт заробітку – 8,94972.

Відповідно до військового квитка серія НК № 4122779 ОСОБА_1 з 17.10.1979 по 25.10.1981 проходив військову строкову службу, з 10.05.1986 по 27.08.1986 виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 працював в ТзОВ «Самбірська спецбаза МТП» з 10.12.1981 по 01.10.1991 Згідно із довідкою Самбірського об’єднаного міського військового комісаріату від 31.03.2005 № 281 дійсно був призваний на збори Самбірським ОМВК і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 10.05.1986 по 27.081986 при в/ч 55064.

Разом з тим, вказане свідчить про те, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов’язаний, який був призваний на збори Самбірським ОМВК, набув інвалідність внаслідок участі у ліквідації наслідків цієї аварії, однак, така участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснювалась не під час проходження ним дійсної строкової служби.

З огляду на викладене, у ОСОБА_1 право для отримання пенсії за частиною 3 статті 59 Закону № 796-XII не виникло, оскільки судом не встановлено усіх трьох вищевказаних умов в сукупності.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи наведене у сукупності, відповідач, надаючи відповідь ОСОБА_1 від 07.04.2018, діяв у спосіб та у порядку, що визначені чинним законодавством.

З огляду на викладене, вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач станом на час звернення до суду з даним позовом був звільнений від їх сплати в установленому порядку, а ст.139 КАС України не передбачено їх стягнення в цьому випадку.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. Филипчака, 4/1; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 12.06.2018 року.

Суддя Качур Р.П.