
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/101/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бегунца А.О.
суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчий заклад профспілок України "Укрпрофоздоровниця" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2018, суддя Єгупенко В.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 26.03.18 по справі № 820/101/18
за позовом Державної служби геології та надр України
до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчий заклад профспілок України "Укрпрофоздоровниця"
про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державна служба геології та надр України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (далі - відповідач), в якому просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4428 від 29.07.2013, виданого ДП “Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ДП “Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” порушено законодавство в сфері надрокористування та не усунуто порушення в повному обсязі, наведені у приписі Східного міжрегіонального відділу № 673/4428 від 22.09.2016, а тому, на думку позивача, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 вказаний позов задоволено. Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4428 від 29.07.2013, виданого ДП “Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Відзив на апеляційну скаргу не надано.
У судове засідання до суду апеляційної інстанції сторони не з’явились, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили, у зв’язку з чим відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) колегія суддів вважає за можливим розглянути справу по суті.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали справи, вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Дочірньому підприємству “Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” ЗАТ “Укрпрофоздоровниця” 29.07.2013 надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4428 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки мінеральних підземних вод, зародження запасів корисної копалини ДКЗ України та, як додаток до спеціального дозволу 29.07.2013 укладено угоду про умови користування надрами.
У період з 05.09.2016 по 16.09.2016 Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України на підставі пункту 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (який був чинним станом на 16.09.2016) проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”.
За наслідками проведеної перевірки складено акт № 73/4428 від 16.09.2016, яким встановлено порушення ст.ст.14, 24 Кодексу України про надра, п.п.16 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615.
У зв’язку з вказаними обставинами Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 22.09.2016 складено припис № 73/4428, яким зобов’язано відповідача в термін до 22.11.2016 надати контролюючому органу матеріали, що підтверджують усунення порушень.
30 листопада 2016 року Східним міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання № 271/16 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4428 від 29.07.2013 та зазначено, що ДП Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” не усунуто в повному обсязі порушення, зазначені в акті перевірки та приписі.
Наказом Держгеонадр України № 491 від 19.12.2016, у зв’язку з виявленими порушеннями, відповідачу було надано 30 календарних днів для їх усунення, про що повідомлено відповідача листом Держгеонадр України від 27.12.2016.
09 березня 2017 Держгеонадр видано наказ № 121 про продовження терміну для усунення порушень законодавства про надра Дочірнім підприємством Клінічний санаторій “Курорт Березівські мінеральні води” Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” до 01 травня 2017 року.
Наказом Држгеонадр № 227 від 17.05.2017 зупинено дію спеціального дозволу № 4428 від 29.07.2013 та надано відповідачу тридцять календарних днів для усунення порушень, про що його було повідомлено листом від 07.06.2017.
14 вересня 2017 року на адресу відповідача згідно спеціального дозволу № 4428 від 29.07.2013 направлено лист з проханням надати до Держгеонадр України у п’ятнадцятиденний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 4428 від 29.07.2013.
03 жовтня 2017 року Держгеонадр одержало письмову незгоду відповідача про анулювання спеціального дозволу № 4428 від 29.07.2013.
Враховуючи ту обставину, що відповідач до теперішнього часу не усунув в повному обсязі порушення, наведені у приписі Східного міжрегіонального відділу № 73/4428 від 22.09.2016, при цьому не надав згоди на припинення права користування надрами, позивач звернувся до суду з позовом про припинення права відповідача на користування надрами.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності достатніх підстав для припинення права відповідача на користування надрами у судовому порядку згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4428 від 29.07.2013.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення).
В силу п.4 зазначеного Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (зі змінами та доповненнями) (далі Порядок).
У відповідності до п.23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Кабінет міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Кабінету міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: якщо відпала потреба у користуванні надрами; закінчення встановленого строку користування надрами; припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.
Відповідно до частини третьої статті 26 зазначеного Кодексу, законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами. Зокрема згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року, можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено частиною третьою статті 26 Кодексу, але не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13, від 11 листопада 2014 року у справі №21-482а14, а також Верховним Судом в постанові від 28 лютого 2018 року у справі №826/13573/13-а, яка відповідно частини 1 статті 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці.
Колегія суддів, погоджується з позицією суду першої інстанції, що за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.
Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках.
Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до пункту 10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (надалі - Порядок №615), невід’ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов’язаної з використанням ділянки надр.
Відповідно до п.16 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та національного використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Згідно пункту 22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов’язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров’ю працівників або населення; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Як свідчать письмові докази, Державною службою геології та надр України відповідачу неодноразово надавався термін на усунення порушень, однак порушення не були усунуті навіть після зупинення дії спеціального дозволу. Згоду на припинення права користування надрами відповідач не надав.
З матеріалів справи вбачається, що 03 жовтня 2017 року позивач одержав письмову незгоду відповідача про анулювання спеціального дозволу № 4428 від 29.07.2013.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо порушення відповідачем вимог чинного законодавства в сфері надрокористування та не усунення порушень в повному обсязі, наведених у приписі Східного міжрегіонального відділу № 73/4428 від 22.09.2016, що є підставою для застосування наслідків передбачених пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра щодо припинення права користування надрами.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для припинення права відповідача на користування надрами у судовому порядку згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4428 від 29.07.2013.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчий заклад профспілок України "Укрпрофоздоровниця" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 по справі № 820/101/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повний текст постанови складено 11.06.2018.