
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"13" червня 2018 р. Справа № 809/1016/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали позовної заяви Похівської сільської ради до ОСОБА_1, головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про скасування наказів, -
В С Т А Н О В И В:
Похівська сільська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про скасування наказів: від 25.12.2013 № 10/2620487800:02:001/00000520 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", від 18.02.2014 №10/2620487800:02:001/00000963 "Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки", від 25.12.2013 № 10/2620487800:02:003/00000536 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" та від 18.02.2014 №10/2620487800:02:003/00000960 "Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки".
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Перевіряючи на відповідність позовну заяву вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач визначив відповідачами ОСОБА_1 та головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області. Водночас суд зазначає, що за змістом прохальної частини адміністративного позову, позивачем до суду заявлено позовні вимоги до головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, при цьому, не заявивши жодної позовної вимоги до ОСОБА_1.
З огляду на вище викладене, суд приходить до висновку, що позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до норм КАС України, шляхом подання належно оформленої позовної заяви із уточненням складу відповідачів у відповідності з пред’явленими позовним вимогам.
Приписами пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Суд зазначає, що чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є шестимісячний строк.
Суд зазначає, що звернувшись 12.06.2018 року до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовною заявою про скасування наказів: від 25.12.2013 № 10/2620487800:02:001/00000520 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", від 18.02.2014 №10/2620487800:02:001/00000963 "Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки", від 25.12.2013 № 10/2620487800:02:003/00000536 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" та від 18.02.2014 №10/2620487800:02:003/00000960 "Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки", Похівською сільською радою подано позов після закінчення строків, встановлених законодавством.
У відповідності до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов’язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Втім, Похівською сільською радою не долучено до позовної заяви належних доказів про сплату судового збору, оскільки платіжні доручення, які міститься в матеріалах позову свідчать про сплату судового збору в неналежному розмірі.
З урахуванням вимог частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Із змісту позовної заяви слідує, що Похівська сільська рада просить суд скасувати накази: від 25.12.2013 № 10/2620487800:02:001/00000520 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", від 18.02.2014 №10/2620487800:02:001/00000963 "Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки", від 25.12.2013 № 10/2620487800:02:003/00000536 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" та від 18.02.2014 №10/2620487800:02:003/00000960 "Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки".
Таким чином, звернені до суду чотири самостійні позовні вимоги, які носять немайновий характер.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно до абзацу 6 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", встановлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1762,00 грн., відтак, розмір судового збору за подання юридичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру становить 1762,00 грн.
Суд звертає увагу на те, що абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суд зазначає, що дана позовна заява містить чотири самостійні позовні вимоги, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору. Таким чином, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленими Похівською сільською радою позовними вимогами немайнового характеру складає 7048,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем, на підтвердження сплати судового збору, надано квитанції за №94 від 08.06.2018 року та за №96 від 08.06.2018 року про сплату судового збору в розмірі 1762,00 грн., тобто судовий збір сплачено не у повному обсязі.
Оскільки позивачем подано документи про сплату судового збору на суму 1762,00 грн., необхідно додатково долучити документ про сплату судового збору на суму 5286,00 грн. (7048,00 грн. - 1762,00 грн. = 5286,00 грн.).
Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Похівської сільської ради до ОСОБА_1, головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про скасування наказів - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом: подання до суду належно оформленої позовної заяви із уточненням складу відповідачів у відповідності з пред’явленими позовними вимогам; подання до суду заяви позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин його пропуску, а також докази на підтвердження таких обставин; а також подання до суду належного документа про сплату судового збору в повному обсязі.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Матуляк Я.П.