
Справа № 3-1729/18 (760/2213/18)
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2018 року суддя Солом'янський районний суд м. Києва Кізюн Л.І., при секретарях Швидченко О.В., Рахімовій Н.В., за участю представників Київської міської митниці ДФС України Кептене Д.А., Борматової О.М., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_4, розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного експрес відправлення №CX328070910US гр. ОСОБА_5 (ОСОБА_5), адреса: АДРЕСА_2, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -
в с т а н о в и в:
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №1152/10000/17 від 26.12.2017 року, складений відносно відправника міжнародного експрес відправлення гр. ОСОБА_5 (ОСОБА_5), за ст. 473 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 22.12.2017 року в зоні митного контролю Київської міської митниці на території ДОПП ПАТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2), до митного огляду було подано міжнародне поштове відправлення, яке переміщувалось зі США до України, за міжнародною поштовою митною декларацією CР72 № CX328070910US.
Згідно даних, зазначених в митній декларації CР 72 № CX328070910US та на оболонці посилки:
відправником посилки є: ОСОБА_5 (АДРЕСА_2 / ОСОБА_5 (АДРЕСА_2)
одержувачем посилки є: ОСОБА_6 (03150, АДРЕСА_1) / ОСОБА_6 (03150, АДРЕСА_1).
В митній декларації CР 72 № CX328070910US, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графі «кількість та детальний опис вкладення» відправником міжнародного поштового відправлення, зазначено «Leather bag», що в перекладі «шкіряна сумка», але під час проведення детального огляду даного відправлення було виявлено шкіряну сумку в якій було виявлено не задекларований годинник торгівельної марки «Apple», без ознак використання, а саме: Apple Watch Series 2 42mm MP062LL/A, Model A 1758, Serial No. FHLV4D88HJLJ. Вартість якого складає 11 482,75 грн.
Враховуючи викладене, ОСОБА_5 (АДРЕСА_2 / ОСОБА_5 (АДРЕСА_2), який являється відправником міжнародного поштового відправлення № CX328070910US зі США до України, відповідно до вимог Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) щодо обов'язкового декларування товарів, які містяться у відправленнях, не достовірно зазначила дані щодо товарів.
Відповідно до статті 236 Митного кодексу України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 235 Митного кодексу України, «забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил».
Таким чином, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № CX328070910US ОСОБА_5 (АДРЕСА_2 / ОСОБА_5 (АДРЕСА_2) наявні ознаки порушення митних правил передбачені ст. 473 Митного кодексу України «пересилання у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання», а саме пересилання у міжнародному поштовому відправленні не задекларованого годинника ТМ «Apple» без ознак використання, а саме: «Apple Watch Series 2», 42mm MP062LL/A, Model A 1758, Serial No. FHLV4D88HJLJ. (наявність, найменування, кількість тощо) про товари в міжнародній поштовій митній декларації.
У зв'язку з чим, 26 грудня 2017 року працівниками Київської міської митниці ДФС України відносно відправника міжнародного експрес відправлення гр. ОСОБА_5 (ОСОБА_5) було складено протокол про порушення митних правил №1152/10000/17, за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 Митного кодексу України.
Представники Київської міської митниці ДФС України підтримали протокол про порушення митних правил та просили притягнути гр. ОСОБА_5 (ОСОБА_5) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил вважала, що в діях гр. ОСОБА_5 (ОСОБА_5) відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 473 МК України та просила провадження у справі закрити.
Заслухавши представників митних органів, захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд приходить до висновку про те, що адміністративний матеріал підлягає поверненню до Київської міської митниці ДФС України для проведення додаткової перевірки з наступних підстав.
Згідно ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 508 МК України, у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.
До процесуальних дій належать, зокрема, складення протоколу про порушення митних правил; опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них; тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, та документів на них; митне обстеження; пред'явлення товарів, транспортних засобів і документів для впізнання; експертиза; взяття проб та зразків для проведення дослідження (аналізу, експертизи).
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 492 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється державною мовою.
Даним вимогам закону не відповідають документи, які додані до протоколу про порушення митних правил та на які посилається митний орган, оскільки викладені іноземною мовою.
Разом з цим, в матеріалах справи міститься довідка про переклад тексту українською мовою здійснений державним інспектором ВМО МПВ «Укрпошта» м/п «Спеціалізований» ОСОБА_7, однак повноваження особи, яка здійснила переклад ніякими документами не підтверджено.
Статтею 527 МК України передбачено, що у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:
1) про проведення додаткової перевірки;
2) про накладення адміністративного стягнення;
3) про закриття провадження у справі.
У постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
З огляду на наведене, матеріали справи про порушення митних правил підлягають направленню до Київської міської митниці ДФС України для проведення додаткової перевірки.
Керуючись ст.ст. 473, 486, 489, 492, 495, 522, 527 МК України, -
п о с т а н о в и в:
Матеріали справи, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного експрес відправлення гр. ОСОБА_5 (ОСОБА_5) по факту порушення митних правил, передбачених статтею 473 МК України, повернути до Київської міської митниці ДФС України для проведення додаткової перевірки.
Встановити строк для проведення додаткової перевірки - один місяць.
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.І.Кізюн