
Справа № 591/3361/18
Провадження № 2-а/591/365/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2018 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря судового засідання Антипенко Н.О., з участю представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу № 591/3361/18 за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_2 про примусове видворення особи громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 07.06.2018 року з Головного управління Національної поліції в Сумській області в межах повноважень, визначених п.1 ст.1, пунктів 1,2 статті 2, підпунктів 1,2 пункту 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» надійшов лист за №517/03/16-2018, щодо примусового видворення за межі України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
В листі повідомляється, що 12.06.2018 року з Державної установи «Сумська виправна колонія №116» буде звільнений громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2, 02.09.1979 р.н (Cheles Nikolai Valeri), який відбуває покарання за ст..115 ч.2 п.6, ст. 187 ч.4 КК України. За інформацією, що міститься в листі також відомо, що відповідач раніше був засуджений за ч.2 і ч. 3 ст.119 КК республіки ОСОБА_4 (крадіжка, здійснена повторно чи за попереднім зговором групою осіб, або яка нанесла значний збиток потерпілому, і крадіжка з проникненням в приміщення, сховище або житло).
Суспільна небезпечність перебування відповідача на території України на думку поліції, полягає у злочинній діяльності проти миру і безпеки людства, що несе в собі загрозу в порушенні конституційних прав і свобод людини і громадянина та викликає негативний осуд з боку суспільства, оскільки згідно п.1 ст 6 Закону України «Про основи Національної безпеки України пріоритетами національних інтересів України є гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Управління Національної поліції в Сумській області зауважує, що відповідач, перебуваючи у місцях позбавлення волі, будучи фактично нелегальним мігрантом, не надав до відповідних органів документи з метою легалізації на території України, чи виготовлення закордонного паспорту громадянина ОСОБА_4 з метою виїзду з території України. Тому є підстави вважати, що відповідач не покине територію України та буде знаходитися тут нелегально. Поліція вважає, що з метою пошуку засобів для існування відповідач скоюватиме адміністративні та кримінальні правопорушення.
Встановлено, що відповідач має внутрішній паспортний документ громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 серії А номер 88088197, виданий 06.07.2009 року Молдовською державою, місце проживання зареєстроване у м. Бесарабеска ОСОБА_4, а також довідку про звільнення серії СУМ №01304, видану Сумською виправною колонією № 116 від 12.06.2018 року.
З паспортного документа встановлено, що відповідач є уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, в’їхав на територію України (з його слів) більш ніж 15 років тому та з тих пір проживає на території України без документів на право проживання. На теперішній час зареєстрованого місця проживання в Україні не має, до 12.06.2018 року відбував покарання за ст.115 ч.2 п.6, ст. 187 ч.4 КК України в Сумській виправній колонії № 116 за адресою: м. Суми, вул. Роменська, буд.110.
За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП установлено, що відповідач на території України зареєстрованим не значиться, громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався.
12.06.2018 року відносно Відповідача складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МСМ № 054191 за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення іноземцями правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні), та начальником Управління ДМС України в Сумській області застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 050858 від 12.06.2018 року. Штраф не сплачений, оскільки, зі слів відповідача, він не має коштів на сплату стягнення.
Відповідач жодних дій щодо легалізації свого перебування на території України не здійснював, про що зазначає у своїх поясненнях від 12.06.2018 р.
Позивач вказує, що відповідач незаконно перебуває на території України, з питання оформлення документів, що підтверджують право проживання в України, не звертався, не покинув території України самостійно, а тому позивач просить примусово видворити відповідача за межі території України. Також, вважаючи, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення про примусове видворення, позивач просить затримати відповідача з метою забезпечення примусового видворення та звернути рішення до негайного виконання.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 позов визнав частково, пояснив суду, що він розуміє, що незаконно знаходиться на території України, оскільки не оформив документів, які б надавали йому дозвіл на перебування в Україні, проте бажає залишитися в Україні, оскільки має в Києві близьких родичів.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.06.2018 року працівниками УДМС України в Сумській області виявлено громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який незаконно проживає на території України.
Встановлено, що відповідач має внутрішній паспортний документ громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 серії А номер 88088197, виданий 06.07.2009 року Молдовською державою, місце проживання зареєстроване у м. Бесарабеска ОСОБА_4 (а.с.10-11).
На теперішній час встановленого місця проживання в Україні не має, до 12.06.2018 року відбував покарання за ст.115 ч.2 п.6, ст. 187 ч.4 КК України в Сумській виправній колонії № 116 за адресою: м. Суми, вул. Роменська, буд.110 (а.с.12).
За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП установлено, що відповідач на території України зареєстрованим не значиться, громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався.
12.06.2018 року відносно ОСОБА_2 складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МСМ № 054191 за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення іноземцями правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні), та начальником Управління ДМС України в Сумській області застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 050858 від 12.06.2018 року. Штраф не сплачений. (а.с.8-9).
12.06.2018 року прийнято рішення № 93 про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 не пізніше 15.06.2018 року, один екземпляр якого йому було вручено, з яким відповідач ознайомився шляхом проставлення підпису (а.с.14).
Як вбачається з листа від 07.06.2018 року з Головного управління Національної поліції в Сумській області, відповідач, перебуваючи у місцях позбавлення волі, будучи фактично нелегальним мігрантом, не надав до відповідних органів документи з метою легалізації на території України, чи виготовлення закордонного паспорту громадянина ОСОБА_4 з метою виїзду з території України. Тому є підстави вважати, що відповідач не покине територію України та буде знаходитися тут нелегально. Поліція вважає, що з метою пошуку засобів для існування відповідач скоюватиме адміністративні та кримінальні правопорушення. (а.с.16-17).
Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме, ст. 1, визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Статтею 4 Закону передбачено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Сумській області щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового відповідач не звертався.
На даний час підстав для його подальшого перебування в Україні не має, отже, він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
07.06.2018 року Управлінням ДМС України в Сумській області отримано лист від заступника начальника ГУНП в Сумській області, з якого вбачається, що з метою запобігання проявам суспільної небезпечності щодо перебування відповідача на території України необхідно терміново вжити передбачені законом заходи для його примусового видворення. В листі також зазначається, що відповідач буде негативно впливати на криміногенну обстановку в регіоні проживання.
Виконати дане рішення громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 не має можливості в зв’язку з відсутністю коштів для виїзду за межі України.
Також громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 в 2004 році був засуджений за ст.115 ч.2 п.6, ст. 187 ч.4 КК України до 15 років позбавлення волі та 12.06.2018 року звільнився з місць позбавлення волі, оскільки відбув покарання.
Тобто є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення, та, в подальшому, самостійно не покине територію України.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» роз'яснено, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Частиною 2 ст. 289 КАС України в редакції від 03.10.2017 року передбачено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений ч.1 ст. 288 КАС України в редакції від 03.10.2017 року, за позовом органу (підрозділу), який подав такий позов, може застосувати до іноземця або особи без громадянства один із таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи або організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону № 3773-VI , центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про порушення відповідачем законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в України, що виражається в знаходженні на території України без відповідних документів, що дають право тимчасового перебування на території України.
Тому суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для перебування відповідача на території України, а відтак наявні всі необхідні обставини для примусового видворення відповідача за межі України, і позов в частині примусового видворення за межі території України підлягає задоволенню.
Суд враховує, що відповідач не має документа, що дає право перебування на території України.
Таким чином, відповідач не має можливості та достатнього фінансового забезпечення, щоб самостійно за свої кошти придбати квитки до ОСОБА_3 ОСОБА_4 та залишити територію України.
За вказаних обставин, проаналізувавши всі наведені вище докази, суд вважає необхідним задовольнити позов у повному обсязі, у тому числі, в частині затримання відповідача.
Крім того, приймаючи до уваги положення ч. 2 ст. 371 КАС України в редакції від 03.10.2017 року, суд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246, 271, 288, 289, 371 КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місце знаходження м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 27, код ЄДРПОУ 37846270) до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, без визначеного місця проживання, РНОКПП не має) задовольнити повністю.
Примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, без визначеного місця проживання, РНОКПП не має).
Затримати громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, без визначеного місця проживання, РНОКПП не має), з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.
Звернути рішення до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.В.Грищенко