
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/725/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"11" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
ОСОБА_1,
за участю секретаря Єфремової О.С.,
прокурора Деречі І.В.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Житомирської області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "26" лютого 2018 р. у справі за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа: Троковицький природничо-екологічний ліцей Черняхівського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії , -
суддя в 1-й інстанції - Шуляк Л.А.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - 03.03.2018
ВСТАНОВИВ:
Керівник Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконною бездіяльність відділу освіти Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Троковицького природно-екологічного ліцею Черняхівського району Житомирської області площею 2,85 га. в межах населеного пункту с.Троковичи Черняхівського району Житомирської області та зобов'язати відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Троковицького природно-екологічного ліцею Черняхівського району Житомирської області площею 2,85 га. в межах населеного пункту с.Троковичи Черняхівського району Житомирської області.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Заступник прокурора Житомирської області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з положеннями ст.14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч.1 ст. 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом а ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Статті 125 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обовязковою.
Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з ч. З ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
З наведеного слідує, що обов"язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади" зобов'язано Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, інші центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, Міністерству фінансів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.
Судом встановлено, що Відділ освіти Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області, згідно зі п. 1 Положення про вказаний відділ, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації 28.10.2010 № 13011050040000143, є структурним підрозділом Черняхівської районної державної адміністрації, який утворено головою районної державної адміністрації та є підзвітним і підконтрольним голові цієї адміністрації, а з питань здійснення його повноважень підконтрольний управлінню освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації.
Відповідно до п. 2 вказаного Положення, основним завданням відділу освіти є реалізація державної політики в галузі освіти і виховання з урахуванням особливостей соціально-культурного середовища району.
Отже, на відповідача покладено обов'язок щодо вжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів земельної ділянки під Троковицьким природничо-екологічним ліцеєм Черняхівського району Житомирської області, в порядку визначеному законодавством.
Частинами 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною другою статті 63 «Про освіту» визначено, що земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
З матеріалів справи вбачається наступне.
На запит прокуратури Відділ освіти Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області листом від 11.01.2018 №18 щодо земельної ділянки Троковицького природничо-екологічного ліцею Черняхівського району Житомирської області повідомив про те, що Троковицькою сільською радою 15.02.1994 виданий Державний акт на право постійного користування №000011 серії ЖТ-11-23 та подані документи до Держгеокадастру для присвоєння кадастрового номеру на вказану земельну ділянку (а.с.17).
З відповіді Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 15 січня 2018 року №39 вбачається, що рішенням 3 сесії IV скликання Троковицької сільської ради від 30 грудня 2010 року, в зв'язку з реорганізацією Троковицької середньої школи в Троковицький природничо-екологічний ліцей, надано дозвіл відділу освіти Черняхівської районної державної адміністрації на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право постійного користування на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Троковицького природничо-екологічного ліцею в межах с.Троковичі попередньою площею 2,85 га для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти по вул.Леніна, 1, с.Троковичі Черняхівського району (а.с.36).
Відповідно до інформації відділу у Черняхівському районі ГУ Держгеокадастру в Житомирській області від 12 січня 2018 року №10-6-0.36-1/121-18 площа земельної ділянки Троковицького природничо-екологічного ліцею згідно форми 6-зем станом на 01.01.2016 становить 2,85 га, указана земельна ділянка знаходиться у користуванні навчального закладу, її цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні, кадастровий номер земельній ділянці під вказаним об’єктом не визначався (а.с.33).
Між відділом освіти Черняхівської районної державної адміністрації та Черняхівським районним відділом Житомирської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" укладено договір №1406090200627 від 24 липня 2015 року щодо виготовлення технічної документації із землеустрою Троковицького природничо-екологічного ліцею (а.с.26).
Згідно інформації відділу освіти Черняхівської районної державної адміністрації від 22 січня 2018 року №33 відділом освіти подані документи до Житомирської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" для виготовлення технічної документації по землеустрою Троковицького природничо-екологічного ліцею. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку Троковицького природничо-екологічного ліцею до кінця не виготовлені, в зв’язку з відсутністю коштів в кошторисі відділу освіти на дані витрати, документи знаходяться в Держгеокадастру (а.с.25).
Відповідно до інформації відділу у Черняхівському районі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 25 січня 2018 року №10-6-0.36-5/121-18, технічна документація із землеустрою Троковицького природничо-екологічного ліцею до відділу не надходила (а.с.34).
Позивач кваліфікував вищенаведене, як незаконну бездіяльність Відділу освіти Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області, яка виразилась у не оформленні права постійного користування на вказану земельну ділянку, у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
Аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи зібрані у справі докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення вимог даного позову.
В матеріалах справи міститься Державний акт на право постійного користування землею серія ЖТ-11-23 №000011 від 25 листопада 1997 року, який видано Троковицькій середній школі про надання у постійне користування 2,85 га землі в межах згідно з планом землекористування відповідно до рішення Троковицької сільської ради народних депутатів від 15 лютого 1994 року №5 (а.с.18-20).
Абзацом одинадцятим пункту 5.3 Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 N 5-рп/2005 зазначено, що стаття 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установленому законодавством порядку станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що на момент видачі зазначеного акту (15.02.1997) право власності на земельну ділянку посвідчується саме державним актом, а строки такого переоформлення не встановлені
Відповідно до рішення Черняхівської районної ради від 30 жовтня 2009 року дев'ятнадцятої сесії V скликання внесено зміни до Статуту навчально-виховного закладу, а саме: назву "Троковицький навчально-виховний комплекс "Загальньоосвітня школа І-ІІІ ст.- природничо - екологічний ліцей" Черняхівського району Житомирської області змінивши на "Троковицький природничо-екологічний ліцей" (а.с.31)
Згідно зі ст. 90 Цивільного кодексу України, юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму.
Зміна найменування юридичної особи, якщо вона не пов’язана зі зміною організаційно-правової форми, що є частиною найменування, не є припиненням юридичної особи. Тому правовстановлюючі документи на нерухоме майно, що юридична особа отримала до зміни назви, також є дійсними.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що оскільки Троковицьку середню школу, на підставі рішення Черняхівської районної ради від 30 жовтня 2009 року, перейменовано на Троковицький природничо-екологічний ліцей, то Державний акт на право постійного користування землею серія ЖТ-11-23 №000011 від 25 листопада 1997 року не втратив свою чинність, тобто право постійного користування є діючим.
Крім того, відповідно до листа Черняхівської районної ради від 11.01.2018 № 17, технічна документація на земельну ділянку розробляється для присвоєння їй кадастрового номеру.
Між відділом освіти Черняхівської районної державної адміністрації та Черняхівським районним відділом Житомирської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" укладено договір №1406090200627 від 24 липня 2015 року щодо виготовлення технічної документації із землеустрою Троковицького природничо-екологічного ліцею.
Однак, документи на земельну ділянку Троковицького природничо-екологічного ліцею до кінця не виготовлені, в зв’язку з відсутністю коштів в кошторисі відділу освіти на дані витрати.
Отже, колегія суддів, враховуючи вищенаведені норми закону та встановлені у справі обставини, погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість вимог даного позову.
Відтак, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Заступника прокурора Житомирської області залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "26" лютого 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "11" червня 2018 р.