
№ 336\583\17
Пр.2\336\47\18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 р.
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Голубковій М.А,, при секретарі Когут С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, треті особи : Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, Запорізька міська рада
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, суд
В С Т А Н О В И В :
26 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Запорізької міської ради зі зверненням стосовно надання їй в оренду земельної ділянки, орієнтовна площа 0,0978 га під існуючою забудову - магазин літ Г, яка знаходиться за адресою:АДРЕСА_1.
Як вказує позивачка до заяви було надано необхідні для прийняття рішення документи, зокрема два рішення Шевченківського районного суду м.Запоріжжя
перше -№ 0827/1256/12 від 23 травня 2012 року (набуло чинності з 05.06.2012р.) про визнання права власності за позивачкою на магазин літ.Г. розташований по АДРЕСА_1. До рішення додано Витяг про реєстрацію прав від 18.06.2012р. Цим рішенням встановлено, що ОСОБА_1 з 1996 року стала користуватись безхазяйною будівлею - житловим будинком, збудованим у період 1970 та 1985рр., який в 2008 році переобладнала в магазин, але із-за відсутності документів не могла здійснювати торговельну діяльність і використовувала його як власне житло;
друге - № 336/1501 /16-ц від 11 серпня 2016 року про визнання права власності за позивачкою на нерухоме майно - магазин літ.Е, який утворився в результаті реконструкції будівлі літ.Г, право на яке було визнане раніше. Рішення суду набрало законної сили 23.08.2016р.
З цих документів вбачається, що вона , - ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, розташованого по АДРЕСА_1. а земельна ділянка, на якій знаходиться нерухомість, віднесена до земель одно- та двоповерхової житлової забудови.
Також була надана довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами, угіддями (форма 6-зем) по м.Запоріжжю станом на 01.01.2015р. за № 4089. яка була надана ФОН ОСОБА_2 ( підряднику, що виготовлював технічну документацію) Управлінням Держземагентства у Запорізькому районі Запорізької області 07.09.2015р.як вбачається з довідки, будинок збудований на землях міської забудови, тобто земельна ділянка використовувалась за призначенням.
Незважаючи на те, що звернення було спрямовано Запорізькій міській раді, листом від 14 листопада 2016 року № Є-1237 (в копії - виконавчому комітету Запорізької міської ради на № Є-12684-Ш) Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради вкотре повідомив її про те, що питання про надання частини земельної ділянки, яка знаходиться за межами природно-охоронної зони, можливо розглянути після надання до вказаного управління правовстановлюючих документів на майно та листа департаменту архітектури та містобудування міської ради про відповідність виду використання земельної ділянки чинній містобудівній документації згідно ст. 134 Земельного кодексу України.
Частиною 4 ст.123 ЗК України не передбачається надання заявником інших документів, крім зазначених в цій нормі Кодексу.
Така формальна відмова, як вона вважає, є безпідставною, оскільки документи, додані до заяви, поданої до Запорізької міської ради, вже надали відповіді на ті питання, які знову ставить Управління в своїй відповіді-відмові.
Вона вважає безпідставними викладені у листі Управління посилання на те. що земельна ділянка, надання дозволу на розробку проекту землеустрою, якої вона просила, знаходиться у прибережно-захисній смузі притоку р.С. Московки і відноситься до земель водного фонду, а тому відповідно до ст. 89 Водного кодексу України зазначену земельну ділянку можливо використовувати у рекреаційних цілях.
Визнаючи за нею право власності на магазин літ.Е, Шевченківський районний суд м.Запоріжжя суд обґрунтував своє рішення таким чином:
«Аналізуючі доводи Запорізької міської ради, а також відповідь Запорізького областного управління водних ресурсів від 27.10.2015 р.. в який вказано, що земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 не належить до земель водного фонду, облводресурси не мають будь-яких заперечень щодо надання земельної ділянки, суд приходить до висновку, що доводи Запорізької міської ради в частині того, що АДРЕСА_1 знаходиться в прибережній зоні, не знайшло своє підтвердження в судовому засіданні, згідно до ст 10 ЦПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості».
Також судове рішення Шевченківського районного суду від 11 серпня 2016 р. містить посилання на попереднє рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 23 травня 2012 р. , що набуло законної сили 05.06.2012р. і яким право власності на цю будівлю було визнано за позивачкою за набувальною давністю. Право власності зареєстровано ТОВ "Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації 18.06.2012р. Як вказано в рішення суду, будівництво не є самочинним, а за відсутністю права власності на земельну ділянку вважається, що власник будівлі &?п; користувачем землі, що є у державній власності.»
Відповідно до статті 60 Земельного кодексу України та статті 88 Водного кодексу України, уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Згідно з положеннями статті 58 Земельного кодексу України, до земель _| водного фонду належать землі, зайняті, в тому числі і прибережними захисними смутами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії, у відповідності до вимог статті 20 Земельного кодексу України, здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених ст. 122 вказаного Кодексу.
З попереднього листування з Департаментом архітектури та містобудування нам відомо, що проект землеустрою щодо встановлення прибережно-захисної смути уздовж струмка що є притокою до річки С.Московка був затверджений рішенням Запорізької міської ради 13.06.2007р. № 21 Про затвердження робочого проекту «Винесення в натуру прибережних захисних смуг вздовж малих річок м.Запоріжжя».
Вказане рішення Запорізької міської ради щодо прибережних захисних смуг вздовж малих річок м.Запоріжжя було прийняте в 2007 році, в той час. коли первісна будівля літ.Е на ділянці АДРЕСА_1 вже існувала багато десятиліть, оскільки ще в 1991 році цій будівлі була присвоєна поштова адреса (рішення виконкому Шевченківської районної ради народних депутатів від 17.01.1991р. № 34
Тобто цей документ зворотної сили не має. Крім того, відповідно до ст.88 ВКУ у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з врахуванням містобудівної документації. Згідно ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Також постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996р. № 486 затверджено Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них. Пунктом 10 даної постанови визначено, що на землях міст і селищ міського типу розмір водоохоронної зони, як і прибережної захисної смуги, встановлюється відповідно до існуючих на час встановлення водоохоронної зони конкретних умов забудови.
Статтею 88 Водного кодексу України та статтею 60 Земельного кодексу України регламентовано, що межі прибережних захисних смуг всіх без виключення водних об'єктів мають встановлюватися за окремими проектами землеустрою, що розробляються в порядку, передбаченому законом. При цьому, закон, який визначає порядок розроблення таких проектів, відсутній.
Відповідно до вимог Закону України «Про землеустрій» порядок організації, державні стандарти, норми і правила виконання робіт із землеустрою, їх склад і зміст встановлюють нормативно-правові акти з питань здійснення землеустрою. Склад, зміст і правила оформлення кожного виду документації із землеустрою регламентуються відповідною нормативно- технічною документацією з питань здійснення землеустрою. Будь-які нормативно-правові акти або нормативно-технічна документація з питань розроблення проектів землеустрою щодо встановлення прибережних захисних смуг наразі також відсутні.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений статтею 124 Земельного кодексу України, згідно з якою передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч.З ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради створене Запорізькою міською радою та є її виконавчим органом. Управління реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у галузі земельних відносин (и. 1.1. Положення про Управління, затверджене рішенням міської ради від 18.02.201 ір № 64). Управління є юридичною особою (я. 1.5.) та забезпечує реалізацію повноважень Запорізької міської ради у галузі 'земельних відносин відповідно до Земельного кодексу України та законодавства (п.2.1,),
Функціями Управління зокрема, є такі:
3/1,2 Па підсінні необхідних документів, матеріалів та розрахунків, що обґрунтовують необхідність відведення земельної ділянки або оформлення прав на неї. підготовка пропозицій (доповідні записки) за результатами розі ляду заяв громадян та клопотань юридичних осіб про можливість вилучення, передачі у власність або надання в користування земельних ділянок,
громадян та клопотань юридичних осіб про можливість вилучення, передачі у власність або надання в користування земельних ділянок.
3.1.3 Надання матеріалів на розгляд постійної комісії міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин про передачу у власність або надання в користування земельних ділянок.
3.1.6 Перевірка документації із землеустрою на відповідність чинному земельному законодавству та нормативно-технічним вимогам щодо її розроблення.
3.1.7 Підготовка проектів рішень про надання дозволу, фізичним та юридичним особам на розроблення документації із землеустрою.
3.1.8 Підготовка проектів рішень міської ради та подання на затвердження документації із землеустрою.
3.1.12 Підготовка запитів до місцевого органу державної реєстрації прав для отримання інформації стосовно відомостей про зміст документів, що підтверджують (посвідчують) правочини щодо нерухомого майна.
Так, відповідно до ст.ст.16,21 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів судом можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним та цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантії прав на землю (ст.1 ЦК, ст.ст.2,5 ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16,21,393 ЦК, ст.152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Позивачка просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала , пояснила, що Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, не погоджується з позовними вимогами, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. З Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) самостійно визначаються її власником або користувачем в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, а також з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою (ч. 5 ст. 20 ЗК України).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно частини 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій», проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
В той же час, ч. 1 ст. 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі, зокрема, формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
В той же час, в ч. З ст. 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган
виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядк
Тобто, відмова органу влади у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинна бути мотивована і містити у собі посилання на підстави відмови. Такою підставою може бути, зокрема, невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Згідно ч. 4 ст. 123 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Відповідно до вимог частин п'ятої - сьомої цієї статті, вказаний орган зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно- правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. При цьому, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій": надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
В свою чергу, рішенням Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014 «Про затвердження Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжі» було затверджено Регламент міської ради, який регулює правові та організаційні відносини громадян України та посадових осіб місцевого самоврядування. Встановлює порядок і процедуру розгляду та прийняття рішень по заявам громадян та юридичних осіб стосовно оформлення земельних ділянок.
Згідно пункту 4 відповідного Регламенту заяви (клопотання) від фізичних та юридичних осіб приймаються та реєструються в виконавчому комітеті міської ради.
До заяви (клопотання) додаються:
- схема місця розташування земельної ділянки;
- письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки);
- копія технічного паспорту на нерухоме майно, складеного за результатами інвентаризації;
- копії документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці (договір купівлі - продажу, договір міни, рішення суду, свідоцтво на право власності, витяг про реєстрацію права власності та ін.).
Копії документів громадян та фізичних осіб - підприємців засвідчуються написом «згідно з оригіналом», особистим підписом громадянина з зазначенням його ініціалів та прізвища, дати засвідчення. В разі наявності у фізичної особи - підприємця печатки - підпис засвідчується печаткою.
В свою чергу, управлінням з питань земельних відносин Запорізької міської ради (позивачу) заявнику було запропоновано надати правовстановлюючі документи на майно та відповідно лист департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про відповідність виду використання земельної ділянки чинній містобудівній документації.
Однак відповідних документів так й не було надано.
Згідно зазначеного Регламенту, розгляд заяв щодо надання земельних ділянок в користування, в тому числі передача в оренду громадянину, фізичній особі- підприємцю та юридичній особі здійснюється управлінням з питань земельних відносин міської ради після отримання Управлінням листа від Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з зазначенням однієї із можливих підстав .
У разі, якщо у місячний строк з дня реєстрації заяви (клопотання") не надано письмової відповіді про позитивне вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або її мотивованої відмови у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель комунальної власності, у місячний строк має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого ДОЗВОЛУ, про що письмово повідомляє Запорізьку міську раду.
Зазначене також кореспондується з ч. З ст. 123 ЗК України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим. Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого'^ самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із ^ землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У разі порушення прав, позивач, згідно чинного законодавства повинен був замовити розроблення документації із землеустрою без надання дозволу на розроблення документації із землеустрою про передачу в оренду земельної ділянки про що повідомити Запорізьку міську раду і вже самостійно надати її на адресу міської ради для затвердження такої документації рішенням міської ради та передачі земельної ділянки в оренду.
Листом від 20.07.2015 №Г-1180 Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив, що запитувана земельна ділянка частково розташована в межах прибережно-захисної смуги, затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 13.06.2007 №21. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації. Згідно статті 89 Водного кодексу України та статті 61 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Таким чином, розташування магазину в межах прибережно-захисної смуги струмка, який є притокою р. С. Московка, заборонено.
За даних обставин є підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Крім того, частиною 3 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання\ земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Відповідно до статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється:
у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів...
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється на кожну новоутворену земельну ділянку.
Падання земельної ділянки у користування або передача у власність здійснюється після затвердження та погодження проекту відведення земельної ділянки.
З огляду на наведене, керуючись статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не вбачається передача (надання) у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб земельних ділянок.
З огляду на наведене, керуючись статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не вбачається передача (надання) у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, які відводяться вперше та не є сформованими (не присвоєно кадастровий номер).
До того ж, рішенням Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014 «Про затвердження Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжі», яке є обов'язковим до виконання на території міста Запоріжжя, визначено, що не суд, а міськвиконком може надати доручення управлінню з питань земельних відносин міської ради на підготовку проекту рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (пункт 4.4., 4.5.).
Пунктом 4.6. Регламенту визначено, що перед прийняттям рішення Запорізькою міською радою, відповідний проект рішення узгоджується постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії).
Окремо, що позивач у позові посилається на рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 11.08.2016 , згідно якого, за ОСОБА_1 визнано право власності на нерухоме майно - магазин літ. Е, мансарду літ. «мс», підвал літ. «пг», замощення 23 та 4, підпірну стінку, яке розташовано на земельній ділянці площею 978,2 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1.
|3 рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 11.08.2016 у справі №336/1501/16-ц вбачається, що на земельній ділянці по АДРЕСА_1, на підставі рішення виконкому Шевченківської районної ради народних депутатів м. Запоріжжя від 17.01.1991 №34 "Про упорядкування нумерації індивідуальних житлових будинків на колишньому селищі Чкалова селищі Карантинка м. Запоріжжя, житловому будинку, розташованому за адресою АДРЕСА_1, , присвоєна поштова адреса АДРЕСА_1.
В свою чергу, рішенням апеляційного суду Запорізької області від 19.10.2017 рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 11.08.2016 у справі №336/1501/16-ц скасовано.
Зазначене тим більше позбавляє позивача права отримати в оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1, оскільки правовстановлюючі документи на майно у позивача відсутні
Окрім того, згідно рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №64 «Про затвердження Регламенту Запорізької міської ради в новій редакції» постійні комісії ради розглядають надані їм проекти рішень разом із листом обговорення, що додається до всіх проектів рішень, готують висновки і рекомендації, і можуть:
- підтримати або не підтримати проект рішення ради;
- дати доручення суб'єкту подання або членам комісії на доопрацювання проекту рішення;
- внести зміни до проекту рішення (стаття 16).
Отже, управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради не має повноважень передавати будь-які проекти рішень безпосередньо на розгляд Запорізької міської ради, проекти рішень управління може передавати виключно «на розгляд постійної депутатської комісії, а вже комісія може рекомендувати або не рекомендувати їх на розгляд сесії.
Крім того, позивач у позові посилається на Положення про управління, затверджене рішенням міської ради від 18.02.2011 №64, з цього приводу зазначаємо, що 10.09.2014 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №44, згідно якого, рішення міської ради 18.02.2011 №64 «Про затвердження Положення про управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради» втратило чинність.
Стаття 71 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування
самостійно реалізують надані їм повноваження. Надане органу право діяти саме таким чином у теорії права прийнято називати дискредицїйними повноваженнями.
Аналізуючи зміст норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначають компетенцію органів місцевого самоврядування в різних сферах суспільного життя, можна зробити висновок про наявність у цих органів цілої низки дискреційних повноважень.
На даний момент визначення поняття «дискреційні повноваження» міститься у методичних рекомендаціях щодо проведення експертизи проектів нормативно- правових актів, затверджених Наказом Міністерства юстиції №1380/5 від 23.06.2010р.
У пункті 1.6. методичних рекомендацій зазначається, що дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.
Завдання цивільного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Таким чином, вимога позивача щодо зобов'язання управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради підготувати відповідний проект рішення для передачі його па розгляд Запорізькій міській раді є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, за виходить за межі завдань цивільного судочинства, у зв'язку з чим за з урахуванням зазначених вище доводів, просимо суд відмови у задоволенні зазначеного позову.
Представник третьої особи -Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради позов не визнали, пояснила суду, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на
місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вимоги містобудівної документації с обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Позовна заява про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ОСОБА_1 до управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради датована 26.01.2017 р
Станом на 26.01.2017 основною містобудівною документацією у м. Запоріжжі був генеральний план м. Запоріжжя, затверджений рішенням міської ради від 15.09.2004 №4.
Згідно з генеральним планом м. Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 15.09.2004 №4, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 розташована у зоні садибної забудови (витяг додасться) та має наступні планувальні обмеження містобудівного характеру:
підтоплення;
санітарно-захисна зона промислових об'єктів IV-V класів шкідливості, відповідний витяг додасться.
Також, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 розташована в межах прибережно-захисної смуги, затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 13.06.2007 «Про затвердження робочого проекту «Винесення в натуру прибережних захисних смуг вздовж малих річок м. Запоріжжя» (рішення додасться). На підтвердження додаємо викопіювання з робочого проекту «Винесення в натуру прибережних захисних смут вздовж малих річок м. Запоріжжя», затвердженого рішенням міської ради від 13.06.2007 №21.
27.09.2017 у генеральний план м. Запоріжжя внесено зміни га Запорізькою міською радою прийнято рішенням від 27.09.2017 №31 «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Запоріжжя» та внесення змін до генерального плану міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 15.09.2004 №4.
Рішення прийняте відповідно до норм чинного законодавства та є чинними на сьогодні, не оскаржено. Відповідно до ч, 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
У п. 2 рішення Запорізької міської ради від 13.06.2007 № 21 передбачено, що при регулюванні земельних відносин департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, у правління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради повинні керуватися проектною документацією рішення.
Згідно з генеральним планом м. Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 15.09.2004 №4. зі змінами внесеними рішенням міської ради від 27.09.2017 Ж31. земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до території садибної території (витяг додасться) та має наступні наявні обмеження містобудівного характеру:
санітарно-захисна зона промислових об'єктів;
прибережна захисна зона малих рік та водойм;
підтоплення, відповідний витяг додасться.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те. що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити із нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 року № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них». Тобто сама по собі відсутність землевпорядної документації не змінює правовий режим захисної смуги, а відтак передача у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі суперечить вимогам ст. ст. 59, 83, 84 ЗК України.
Отже, відповідно до ВК України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних об'єктів зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
До земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок і навколо водойм.
Виходячи, що частина земельної ділянки розташована в нормативній прибережній захисній смузі, то відповідно до ст. 89 ВК України та ст.ст. 60, 61 ЗК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Враховуючи вищезазначене, розташування будівлі магазину в межах водоохоронних зон, в яких виділені земельні ділянки під прибережні захисні смуги суперечить вимогам ВК України.
Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватись, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг (ч. З ст. 61 ЗК України).
У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється:
розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
зберігання та застосування пестицидів і добрив;
влаштування літніх таборів для худоби;
будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів, тощо.
Третя особа- Запорізька міська рада в судове засідання не з»явилась, про причини своєї неявки не повідомила.
Суд, вислухав сторони, приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі за мотивами:
Позовна заява поступила до суду у січні 2017 р. під час дії ЦПК України чинного до 14 грудня 2017 р, рішення по справі приймається під час дії ЦПК України чинного з 14 грудня 2017
Ухвалою суду від 14 липня 2017 р. за клопотанням відповідача провадження по справі було зупинене до розгляду іншої справи апеляційним судом Запорізької області.
Ухвалою суду від 10 листопада 2017 р. провадження по справі відновлене.
Як передбачено ч.1 ст 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених , невизнаних або оспорюваних свобод чи законних інтересів.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією із сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст.15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства в суді того району, де розташована земельна ділянка (ст.114 ЦПК чинного до 14 грудня 2017 р.\.
Відповідно до ст 19 Конституції України органи державної влади та органів місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Ст 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює навяність або відсутність обставин\фактів\ , що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справ , та інші обставини . які мають значення для вирішення справи .
Згідно ст. 77 ЦПК України належними є доказами , які містять інформацію щодо до предмету доказування.
Предметом доказування є обставини , що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку встановленого законом . Обставини справи, які законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст 79 ЦПК України достовірними є докази , на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Позивачка просить визнати дії чи бездіяльність Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради безпідставними у частині відмови позивачці щодо передачі їй у користування \ оренду\ земельної ділянки АДРЕСА_1 та підготувати проект рішення про надання їй дозволу на розроблення документації із землеустрою про передачу в оренду вказаної земельної ділянки та передати проект на розгляд в Запорізьку міську раду.
При цьому позивачка посилається , що рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 23 травня 2012 р. , яке набрало чинності 05.06.2012 р. за позивачкою визнано право власності на магазин літ Г , відповідно до Витягу про державну реєстрацію її прав на майно \ л.с.19\.
Також , суду надано рішення Шевченківського районного суд м. Запоріжжя від 11 серпня 2016 р. про визнання за нею права власності на магазин літ Е , який утворився в результаті реконструкції будівлі літ Г , право на яке було визнане раніше.
Ухвалою апеляційного суду Запорізької області від дане рішення було скасоване , але на час звернення позивачці до Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради рішення від 11 серпня 2016 р. було чинним , а рішення суду від 23 травня 2012 р. є чинним на теперішній час , і позивачка є власницею магазину під літ Г за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав на ім»я ОСОБА_1 \ л.с.19\.
Як передбачає ч.4 ст 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарський, цивільний або адміністративній справі, що набрало законної сили , не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі , в якій такі обставини були встановлені.
Таким чином, судом встановлено , що позивачка має право власності на магазин під літ Г за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений статтею 124 Земельного кодексу України, згідно з якою передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч.З ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень
у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Виходячи із цих норм законодавства, позивачка 26 жовтня 2016 р. звертається з клопотанням про надання їй в оренду земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1., але отримує відповідь , що вказана земельна ділянка знаходиться в межах прибережно-захисної смуги , і відповідно до ст 60,61, Земельного Кодексу України та ст 89 Водного Кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженох господарської діяльності , розташування магазину в межах прибрежно-захисної смуги заборонено .\ л.с 28\.
Згідно зі ст 144 Конституції України передбачено , що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом , приймають рішення , які є обов»язковими до викоання на відповідній території.
Суб»єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку , визначених Конституцією України , Земельним Кодексом України та іншими законами України , що регулюють земельні відносини.
Відповідно до ст. 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних , міських рад у галузі земельних відносин та території сіл, селищ , міст належить розпорядження землями територіальних громад , передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно із частини 7 ст. 118 цього Кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування , який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, зазначених ст 122 цього кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки аюо надає мотивовану відмову в його надані. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути невідповідність місця розташування об»єка вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтовань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниц, проєкту землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку , що вказаний перелік є вичерпний та закріплений в частині 7 ст. 118 Земельного Кодексу України.
Передача земельних ділянок в користування передбачає проходження певної процедури з виготовлення проект землеустрою\ або технічної документації у разі надання у користування земельної ділянки .
Як вибачається із відповіді відповідача , позиваці не надали отримати права на користування земельною ділянкою на підставі того, що вказана земельна ділянка знаходиться у межах прибережній захисній смуги, де розташування магазину заборонено.
Але , відповідно до рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 23 травня 2012 р. земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 не належить до земель водного фонду . Дані обставини встановлені рішенням суду, не потребують доказування відповідно до ст 82 ЦПК України., суд визнає їх належними та допустимими.
Не належними доказами суд визнає посилання відповідача на рішення Запорізької міської ради № 37 від 05.11.2014 р. « Про затвердження Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжі» , який встановлює порядок і процедуру розгляду та прийняття рішень по заявкам громадян та юридичних осіб стосовно оформлення земельних ділянок , оскільки дане рішення Запорізької міської ради 29.08.2017 р. рішенням Запорізької міської ради № 41 скасовано у зв»язку з протиріччями вимог земельного законодавства з метою забезпечення ефективної та прозорої взаємодії між міською радою та землекористувачами, власниками земельних ділянок.
Виходячи із вищезазначеного , суд визнає дії Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради протиправними та зобов»язує підготувати проект рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою про передачу в оренду спірної земельною ділянки для передачі його на розгляд Запорізької міської ради.
Керуючись ст. 2,5,123,152 Земельного Кодексу України , Законом України « Про місцеве самоврядування « , суд-
В И Р І Ш И В :
Визнати протиправними дії Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо безпідставної відмови ОСОБА_1 щодо передачі у користування \ оренду\ земельної ділянки № АДРЕСА_1 та зобов»язує підготувати проект рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою про передачу в оренду земельної ділянки № АДРЕСА_1 і передати цей проект на розгляд в Запорізьку міську раду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення \ з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України \.
Учасник справи , якому повне рішення не було вручене у день його складання , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя М.А. Голубкова.