
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/603/18
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – судді Федусика А.Г.,
суддів – Зуєвої Л.Є. та Шевчук О.А.,
при секретарі – Пальоній І.М.,
за участю: представника позивача – ОСОБА_1 та представника апелянта ОСОБА_2,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_3 апеляційну скаргу Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року (про прийняття до розгляду адміністративного позову та відкриття спрощеного провадження) по справі за адміністративним позовом Великомихайлівської районної організації політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” в особі голови ОСОБА_4 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, про визнання протиправними та скасування постанов,-
В С Т А Н О В И Л А :
14 лютого 2018 року Великомихайлівська районна організація політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” в особі голови ОСОБА_4 звернулась до суду з адміністративним позовом до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області (далі СТВК), в якому просила визнати протиправними та скасувати постанови СТВК від 25 січня 2018 року щодо визнання ОСОБА_13 такою, що відмовилась від посади селищного голови, щодо визнання ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_11, ОСОБА_12М, ОСОБА_16 такими, що відмовились від депутатського мандату.
Ухвалою суду від 14 лютого 2018 року адміністративний позов Великомихайлівської районної організації політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” в особі голови ОСОБА_4 було залишено без розгляду у зв’язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Не погодившись з вищезазначеною ухвалою позивачем було подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 про залишення адміністративного позову без розгляду було скасовано та адміністративний позов направлено до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року адміністративний позов Великомихайлівської районної організації політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” в особі голови ОСОБА_4 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області було залишено без руху та позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви.
На виконання вказаної ухвали позивач усунув зазначені судом недоліки та надав 26 лютого 2018 року на адресу Одеського окружного адміністративного суду уточнений адміністративний позов, в якому просив суд визнати протиправними та скасувати постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області від 25 січня 2018 року щодо визнання ОСОБА_13 такою, що відмовилась від посади селищного голови, та щодо визнання ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_11, ОСОБА_12 такими, що відмовились від депутатського мандату.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року було прийнято до розгляду вищезазначений адміністративний позов про визнання протиправними та скасування постанов від 25 січня 2018 року та відкрито спрощене провадження. Суд призначив судове засідання у справі на 21 березня 2018 року на 14 годин 30 хвилин в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду, зала судових засідань №11.
Крім того, суд встановив Цебриківській селищній територіальній виборчій комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області п’ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Не погоджуючись з даною ухвалою суду в частині застосування правил підсудності, СТВК подала апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана ухвала винесена з порушенням норм процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Положеннями ч.1 ст.1 КАС України визначено, що Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) (ч.1 ст.12 КАС України).
Положеннями ст.20 КАС України регламентовано питання розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів. Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
Крім того, абз.1 п.2 ч.1 ст.20 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, а саме - щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій.
Водночас, судовим рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду 19 лютого 2018 року, що набрало законної сили, було встановлено, що відповідний виборчий процес, на думку колегії суддів, завершився 25 листопада 2017 року, відповідно до ч.5 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Таким чином, враховуючи все вищезазначене та приймаючи до уваги той факт, що станом на момент прийняття судом першої інстанції до розгляду вищезазначений адміністративний позов по даній справі про визнання протиправними та скасування постанов від 25 січня 2018 року та відкриття спрощеного провадження виборчий процес завершився, колегія суддів приходить до висновку, що дана адміністративна справа, спірні правовідносини по якій не підпадають під визначення ч.1 ст.20 КАС України, повинна розглядатись саме Одеським окружним адміністративним судом.
З тих самих підстав (з огляду на завершення відповідного виборчого процесу), колегія суддів вважає неможливим застосування до даних спірних правовідносин положень ст.273 КАС України, якими визначено взагалі особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій (які мають пріоритетне застосування перед загальними нормами КАС України) та зокрема, питання підсудності адміністративних справ, що виникли під час перебігу виборчого процесу.
Окрім іншого, колегія суддів вважає посилання апелянта на положення ЦПК України, зокрема, ч.2 ст.27, якою регламентовано підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача, безпідставними, оскільки дана справа належить до юрисдикції адміністративних судів з огляду на публічно-правовий характер спірних правовідносин та не може бути розглянута за правилами ЦПК України, призначенням якого згідно ч.1 ст.1 вказаного кодексу є визначення юрисдикції та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Крім того, щодо суб’єктного складу даних спірних правовідносин слід зазначити, що положеннями ч.4 ст.25 Закону України "Про місцеві вибори" визначено повноваження територіальних виборчих комісій, до яких, зокрема, віднесено вирішення питання щодо використання коштів на проведення місцевих виборів, розподілення коштів між дільничними виборчими комісіями, здійснення контроль за їх цільовим використанням; встановлення підсумків голосування та результатів виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; реєстрацію обраних депутатів сільської, селищної ради; реєстрацію обраного сільського, селищного голови, старости; організацію проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; встановлення підсумків голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передачу цих підсумків до районної виборчої комісії; здійснення інших повноважень, передбачених цим та іншими законами України.
Наведені положення визначають, що Цебриківська селищна територіальна виборча комісія Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в даних спірних правовідносинах на всіх етапах їх перебігу, в тому числі, і після завершення виборчого процесу 25 листопада 2017 року, як суб’єкт владних повноважень здійснювала публічно-владні управлінські функції на підставі законодавства (Закону України "Про місцеві вибори"), що свідчить про публічно-правовий характер даних спірних правовідносин, які повинні розглядатись в поряку КАС України.
Отже, оскільки судом першої інстанції винесено ухвалу з додержанням норм процесуального права, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду без змін.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 320, 321, 322, 325 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області – залишити без задоволення, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року (про прийняття до розгляду адміністративного позову та відкриття спрощеного провадження) – без змін.
Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.
Головуючий суддя ОСОБА_17Судді ОСОБА_18 ОСОБА_19