
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/13042/17
УХВАЛА
11 червня 2018 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Літвіна Н.М., перевіривши апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 квітня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату недоїмки та рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.
На вказане рішення суду відповідачем - Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві, подано апеляційну скаргу.
Перевіривши апеляційну скаргу, вважаю, що вона не може бути прийнята до провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України та ч. 1 ст. 295 КАС України від 03 жовтня 2017 року, виходячи з наступного.
Пунктом 1 ч. 5 ст. 296 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
В порушення вимог зазначеної статті КАС України скаржником до апеляційної скарги не додано вказаний документ.
У тексті скарги міститься клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивовано відсутністю фінансування з Державного бюджету України.
Розглядаючи зазначене клопотання, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Апелянтом не надано доказів існування умов, визначених ст. 133 КАС України, що є підставою для звільнення від сплати судового збору.
В свою чергу ст. 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено можливість здійснення звільнення від сплати судового збору або відстрочення його сплати тільки для фізичних осіб.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд в ухвалі від 29 грудня 2017 року по справі № 826/11019/15.
З огляду на викладене, клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Відповідно до п.п. 2 п. 3 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (у редакції чинній на момент подання апеляційної скарги) за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується судовий збір - 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування: вимоги про сплату недоїмки № Ф-0021151311 від 04 липня 2017 року щодо сплати боргу у сумі 421 887 грн. 28 коп. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 0021141311, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 80 993 грн. 34 коп.
Станом на час звернення позивача з адміністративним позовом, ставки судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову майнового характеру встановлювались у розмірі - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, судовий збір за подання апеляційної скарги на оскаржуване рішення повинен становити 7 543 грн. 22 коп. (5028 грн. 81 коп. * 1,5 (150 %)).
Відповідно до ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
З матеріалів справи встановлено, що оскаржуване відповідачем рішення прийнято порядку письмового провадження 26 квітня 2018 року (повний текст судового рішення виготовлений цього ж дня).
Відповідно до розписки, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 85 зі зворотної сторони) копію даного судового рішення представник апелянта отримав 07 травня 2018 року, а апеляційну скаргу подано до суду 30 травня 2018 року.
Разом з тим, всупереч вимогам ч. 2 ст. 295 КАС України апелянтом не надано клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з ч. 3 ст. 55 КАС України, юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.
Частиною 6 ст. 59 КАС України, передбачено, що оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Згідно з ч. 8 ст. 59 КАС України, у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідності заяви, скарги, клопотання.
Таким чином, сторона у справі має право на звернення до суду із апеляційною скаргою через представника лише на підставі документу, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку.
Із змісту апеляційної скарги вбачається, що вона підписана і подана представником відповідача за довіреністю ОСОБА_2
До матеріалів апеляційної скарги додано копію довіреності від 25 травня 2018 року № 425/26-15-10-03. Водночас, зазначена копія не засвідчена належним чином. Зокрема, даний документ не містить відбитку печатки апелянта та відомостей про статус документу з відміткою «Копія». У зв'язку з чим суд вважає, що документ, який повинен засвідчувати повноваження представника на підписання, подання апеляційної скарги та ведення справи в суді є неналежним чином засвідченим.
У відповідності до ч. 2 ст. 298 КАС України від 03 жовтня 2017 року, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 296 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 169 цього Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
Частиною 3 ст. 298 КАС України від 03 жовтня 2017 року встановлено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
У зв'язку з викладеним вважаю необхідним апеляційну скаргу відповідача залишити без руху та запропонувати усунути вказані недоліки апеляційної скарги шляхом надання до суду апеляційної інстанції: поданого на підставі ч. 2 ст. 295 КАС України клопотання про поновлення строку оскарження судового рішення, документу, підтверджуючого сплату судового збору та документу, підтверджуючого повноваження представника апелянта на підписання і подання апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 132, 169, 296, 298 КАС України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 квітня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату недоїмки та рішення про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, - залишити без руху.
Встановити Головному управлінню Державної фіскальної служби у м. Києві строк для усунення вказаних недоліків - десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя Н.М. Літвіна