
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/10514/17
УХВАЛА
07 червня 2018 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Бабенка К.А., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.01.2018 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України по проведенню перевірки, передбаченої пунктами 1 та частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади» та фіксації її результатів у довідці Державної фіскальної служби України від 25.12.2015, визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України по складанню довідки від 25.12.2015 про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» в частині зазначення у ній відомостей, що "до ОСОБА_2 застосовується заборона, передбачена частиною третьою статті 1 Закону України «Про очищення влади», зобов'язати Державну фіскальну службу скасувати довідку Державної фіскальної служби України від 25.12.2015, якою встановлено, що до ОСОБА_2 застосовується заборона, передбачена частиною третьою статті 1 Закону України «Про очищення влади».
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.01.2018 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України по проведенню перевірки стосовно ОСОБА_2 та фіксації її результатів у довідці Державної фіскальної служби України від 25.12.2015 про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України по складанню довідки від 25.12.2015 про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади" стосовно ОСОБА_2 в частині зазначення у ній відомостей, що "до ОСОБА_2 застосовується заборона, передбачена частиною третьою статті 1 Закону України "Про очищення влади".
Зобов'язано Державну фіскальну службу України скасувати довідку Державної фіскальної служби України від 25.12.2015 про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", якою встановлено, що до ОСОБА_2 застосовується заборона, передбачена частиною третьою статті 1 Закону України "Про очищення влади".
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову в повному обсязі.
В судовому засіданні 07.06.2018 року суд поставив на обговорення питання щодо зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду Конституційним Судом України подання Верховного Суду України та 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „ Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року № 1682-VII.
Представник апелянта, не заперечував проти зупинення провадження у справі. Представник позивача заперечувала проти зупинення провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у справі, з огляду на таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Як встановлено, Конституційним Судом України 16 квітня 2015 року відкрито пленарне засідання з розгляду справи за двома конституційними поданнями Верховного Суду України та конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року № 1682-VII у формі усного слухання.
Положеннями ст. 61 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачено, що Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині. У разі якщо в процесі розгляду справи за конституційним поданням чи конституційним зверненням виявлено невідповідність Конституції України інших правових актів (їх окремих положень), крім тих, щодо яких відкрито провадження у справі, і які впливають на прийняття рішення чи дачу висновку у справі, Конституційний Суд України визнає такі правові акти (їх окремі положення) неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення.
Ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачено, що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Частинами 2, 3 ст. 70 цього Закону встановлено, що у разі необхідності Конституційний Суд України може визначити у своєму рішенні, висновку порядок і строки їх виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, додержання висновку.
Конституційний Суд України має право зажадати від органів, зазначених у цій статті, письмового підтвердження виконання рішення, додержання висновку Конституційного Суду України.
У рішенні Конституційного Суду України від 14.12.2000 року №15-рп/2000, Суд відзначив, що незалежно від того, наявні чи відсутні в рішеннях, висновках Конституційного Суду України приписи щодо порядку їх виконання, відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Із аналізу викладеного випливає, що у випадку визнання неконституційним деяких положень Закону України «Про очищення влади», такі втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення. Водночас, Конституційний Суд України вправі визначити у своєму рішенні, порядок і строки його виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання такого.
Оскільки за результатами розгляду конституційного подання щодо Закону України «Про очищення влади» правове регулювання суспільних відносин в залежності від рішення Конституційного Суду України може змінитися, такі результати є істотними для прийняття законного та обґрунтованого рішення у даній адміністративній справі.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду Конституційним Судом України подання Верховного Суду України та 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „ Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року № 1682-VII, з метою дотримання принципів законності, з метою справедливого, неупередженого вирішення справи.
Крім того, посилання представника позивача на порушення його прав, у разі зупинення провадження у даній справі, не беруться судом до уваги, оскільки в разі визнання відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року № 1682-VII, як наслідок може потягнути за собою прийняття судом невірного рішення.
З огляду на викладене колегія суддів вважає необхідним зупинити провадження у даній справі з підстави, передбаченої п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 826/1476/15.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, ст.ст. 311, 321, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Зупинити провадження у справі № 826/10514/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.01.2018 року, до набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду Конституційним судом України подань Верховного суду України та 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про очищення влади».
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: К.А. Бабенко
А. Г. Степанюк