
Справа № 673/1943/17
РІШЕННЯ
іменем України
08 червня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в складі судді Божук Д.А.
за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - Войтюка С.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Деражнянського районного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльності ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії згідно довідки №50/121/49-2017 від 10.05.2017, виданої на ім'я ОСОБА_1 ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно довідки №50/121/49-2017 від 10.05.2017, виданої на ім'я ОСОБА_1 ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 71% грошового забезпечення з 01.01.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України і йому призначена пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зауважив, що Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, де передбачено невідкладний перерахунок призначених пенсій з урахуванням грошового забезпечення для поліцейських. Вважає, що відповідачем безпідставно не здійснено перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01 січня 2016 року.
Ухвалою Деражнянського районного суду Хмельницької області від 22.12.2017 відкрито провадження у справі №673/1943/17 на підставі зазначеної позовної заяви.
Ухвалою від 08.02.2018 Деражнянський районний суд Хмельницької області в порядку статей 20, 29 Кодексу адміністративного судочинства України передав справу №673/1943/17 на розгляд Хмельницькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 прийнято до провадження справу №673/1943/17 та залишено позовну заяву без руху.
На виконання вимог зазначеної ухвали, позивачем надано уточнений адміністративний позов, в якому він просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.05.2018 продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.05.2018 клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін задоволено. Призначено судове засідання на 31.05.2018.
У судовому засіданні 31.05.2018 розгляд справи відкладено на 08.06.2018.
15.05.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що законами України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", "Про Державний бюджет України на 2016 рік", "Про Державний бюджет України на 2017 рік" видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи із грошового забезпечення поліцейських передбачені не були, тому підстави для перерахунку пенсії позивачу - відсутні. Крім того, вказує, що Пенсійний фонд України розпочав процедуру перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Додатково зазначив, що отримав в квітні 2018 року заборгованість з виплати пенсії за січень-квітень 2018 року.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Додатково зазначив, що перерахунок пенсії проведений згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 22.03.2018 №45/121/49-2018, оскільки у ній зазначена більша сума грошового забезпечення, ніж у довідці №50/121/49-2017 від 10.05.2017.
Заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з урахуванням зазначеного нижче.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Розмір грошового забезпечення позивача визначений в довідках ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Хмельницькій області №50/121/49 від 10.05.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
11.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії та надання копій документів.
Листом від 14.12.2017 №14396/02 ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Станом на 31.05.2018 відповідачем з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується протоколом за пенсійною справою 886341. При цьому, використана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 22.03.2018 №45/121/49-2018, оскільки у ній зазначена більша сума грошового забезпечення, ніж у довідці №50/121/49-2017 від 10.05.2017.
Вважаючи, що порушені його права, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон №900-VIII), який набрав чинності 29.12.2015, доповнено статтю 63 Закону новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно частини 2 статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частиною 3 статті 51 Закону (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016) встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно зі статтею 51 Закону позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
При цьому, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 був визначений в довідці ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Хмельницькій області №50/121/49-2017 від 10.05.2017.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Отже, відповідач, не здійснивши перерахунок та виплату пенсії позивачу одразу після виникнення для цього підстав, допустив протиправну бездіяльність.
З аналізу змісту листа відповідача від 14.12.2017 №14396/02, відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи відмову в здійсненні такого перерахунку, останній посилається на відсутність бюджетних коштів.
При цьому, суд враховує, що законодавством України не встановлені жодні обмеження щодо здійснення перерахунку.
Тому, посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на вказані виплати суд вважає безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у цій справі. Крім того, суд зауважує, що відповідач ніяких доказів на підтвердження відсутності бюджетних призначень на виплату пенсії не надав.
За змістом статті 46 Конституції України, право позивача на належне пенсійне забезпечення є конституційним правом.
Конституційний Суд України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007 вказав на неможливість залежності гарантованих законом виплат, пільг від видатків бюджету.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Європейський суд з прав людини встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
У рішенні Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Суд вважає, що фактично відповідач визнав позовні вимоги, оскільки ним самостійно проведено відповідний перерахунок пенсії позивача та розпочато виплату заборгованості.
Крім зазначеного, суд враховує також наступне.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на те, що дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18), як у зразковій справі, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, яке набрало законної сили 17.03.2018.
Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначеному рішенні за результатами розгляду зразкової справи. Обставин, що могли б вплинути на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, судом не виявлено.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не приймаються судом до уваги з огляду на те, що нею лише врегульовано питання виплати перерахованих пенсій та не скасовано обов'язку позивача щодо здійснення відповідного перерахунку з 01.01.2016.
Крім того, із положень статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Слід зауважити, що Постанова №103 прийнята після виникнення спірних правовідносин та погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а тому не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах.
Оскільки перерахунок пенсії проведено, хоч і не з дати виникнення обов'язку його провести, заборгованість з 01.01.2018 по 30.04.2018 виплачена позивачу в повному обсязі в квітні 2018 року наявні підстави для зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 з урахуванням виплачених сум.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
Вимоги про виплату пенсії без обмеження її максимального розміру є передчасними, оскільки на момент розгляду цієї адміністративної справи між сторонами немає спору щодо розміру такої пенсії. Тому, вони задоволенню не підлягають.
Враховуючи зазначене, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду згідно квитанції №10046.12891 від 20.12.2017 позивачем сплачено судовий збір в розмірі 640,00 грн. Отже, на користь ОСОБА_3 слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору в сумі 320,00 грн. Доказів понесення судових витрат відповідачем суду не надано.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 32200, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013, ідентифікаційний код - 21318350) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016 з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 320,00 грн (триста двадцять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку встановленому статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Повне рішення складене 12 червня 2018 року
Суддя Д.А. Божук