
Справа № 308/1193/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2018 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Монич О.В. при секретарі Пассер М.І. зщ участю представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та представника Державної фіскальної служби України Закарпатської митниці ДФС Волошин Т.В., розглянувши клопотання представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про надання тимчасового доступу до документів та інформації,-
В С Т А Н О В И В :
З внесеного клопотання вбачається, що 29.01.2018 року старшим слідчим Військової прокуратури Ужгородського гарнізону Старов І. у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017070000000430 від 10.11.2017 року вручене ОСОБА_1 повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 28 - ч. 2 ст. 364 КК України від 26.01.2018 року, у обґрунтування якої посилається на відомості вказані у зазначеному повідомленні про підозру /копія додається/ - відтак підозра ґрунтується на тому що прикордонним нарядом «Перевірка документів» в складі старшого прапорщика ОСОБА_1 30.10.2017 року (перебуваючи у змові із вказаними у повідомленні про підозру особами: державним інспектором відділу митного оформлення №3 МП «Ужгород» ОСОБА_5», іншими невстановленими посадовими особами ДПС України», іншими невстановленими посадовими особами Закарпатської митниці ДФС», з ПрАТ «Альянс», з іншими фізичними особами») нібито не було не внесено відомості про ТЗ та осіб до системи «Гарт-1», внаслідок чого ТЗ ніби то незаконно потрапив на територію України чим нанесено збитки державі у розмірі вказаному у повідомленні про підозру.
Згідно положеннями чинного законодавства України «Перевірка документів» є лише одним з елементів процедури прикордонного контролю. Наряд «Перевірка документів» має своє місце несення служби - кабіна паспортного контролю (в'їзд вантажний червоний коридор). Водії та особи, згідно Технологічної схеми, направляються на паспортний контроль, за який відповідає прикордонний наряд «Перевірка документів», прикордонним нарядом «ОТЗ».
Пасажири ТЗ особисто подають паспортні документи. Усі відомості з документів, що подавались ОСОБА_1, були внесені до системи «Гарт-1».
В прикордонного наряду «Перевірка документів» не має в обов'язках: організовувати службу прикордонних нарядів в пункті пропуску, здійснювати огляд транспортних засобів, давати дозвіл на виїзд ТЗ з пункту пропуску, спостерігати за транспортними засобами, організовувати взаємодію з митницею. Ці обов'язки покладені на інші прикордонні наряди. Крім того, виходячи з матеріалів слідства, така сама злочинна схема була застосована і в період з 01 по 02 листопада 2017 року, коли ОСОБА_1 не несла службу в прикордонних нарядах в пункті пропуску та фізично була відсутня в пункті пропуску.
Статтею 6 частини 2 ЗУ Про прикордонний контроль визначено, що початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України.
Статтею 25 частини 2 ЗУ Про прикордонний контроль встановлено, що взаємодія контрольних органів і служб, загальний порядок та послідовність проведення всіх видів контролю в пункті пропуску через державний кордон визначаються технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів. Технологічна схема пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон затверджується для кожного пункту пропуску через державний кордон керівником органу охорони державного кордону за погодженням з органом доходів і зборів та керівниками контрольних органів і служб, а також підприємств, на території яких розміщено пункти пропуску через державний кордон. Типова технологічна схема пропуску через державний кордон у пунктах пропуску для автомобільного, повітряного, морського (річкового), поромного та залізничного сполучення затверджується Кабінетом Міністрів України ( 1989-2003-п ).
Згідно пункту 5.1 Наказу Адміністратції ДПС України від 22.04.2011 N 260 Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів і вантажів контроль першої лінії слід здійснювати відповідно до затверджених технологічних схем пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів та вантажів ; у пунктах пропуску для автомобільного сполучення на смугах руху "зелений коридор", "окрема смуга руху", "червоний коридор". Візуальний огляд транспортних засобів та вантажів проводити прикордонними нарядами:
"вартовий біля шлагбаума" (далі - "ВШ") - під час в'їзду (виїзду) в (з) пункту пропуску автомобільних транспортних засобів; "огляд транспортних засобів" (далі - "ОТЗ") - під час перевірки паспортних документів у осіб, які перетинають державний кордон, прикордонним нарядом нарядом "ПД".
Згідно Порядку дій посадових осіб органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України щодо установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон, здійснення контролю за його додержанням, а також організації і забезпечення взаємодії та координації контрольних органів і служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму в пунктах пропуску через державний кордон затвердженого Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 29.08.2011 N 627 режим у пунктах пропуску для міжнародного та міждержавного сполучення встановлюється наказом начальника органу охорони державного кордону за погодженням з начальником митного органу та керівником підприємства, на території якого розміщено пункт пропуску через державний кордон (п.2.1).
Згідно з положеннями пункту 2.7 Порядку, особи і транспортні засоби прямують через територію пункту пропуску за визначеними в технологічних схемах пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів напрямками руху і здійснюють зупинки (стоянки) в місцях, визначених органом охорони державного кордону та митним органом. А пунктом 2.9 визначено, що під час перебування у пунктах пропуску особам, які перетинають державний кордон, забороняється: починати рух транспортного засобу до закінчення прикордонного контролю і без дозволу посадової особи підрозділу охорони державного кордону. Оскільки перевірка паспортних документів здійснюється під час огляду транспортного засобу нарядом ОТЗ, що знаходиться в 2,5 хвилинах пішого ходу від місяця паспортного контролю, то фізично затримати т/з з кабінки паспортного контролю нарад ПД не має можливості.
Згідно пунктів 2.3.1 та 2.4. Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України 05.06.2012 № 407 стандартна перевірка паспортних документів здійснюється на лінії паспортного контролю а початком здійснення стандартної перевірки документів вважається момент подання особою паспортного або іншого визначеного законодавством документа для перевірки прикордонному наряду „Перевірка документів" - а тому саме громадянин має звернутися до наряду ПД для початку здійснення ним прикордонного конролю - при цьому пунктом 2.5 визначений перелік дій який має здійснити наряд ПД: 2.5.1. Оглянути паспортний документ, що пред'являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку; 2.5.2. Звірити фотокартку в паспортному документі з особою пред'явника; 2.5.3. Перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у паспортному документі підробок або їх ознак; 2.5.4. Перевірити правильність заповнення паспортного документа; 2.5.5. Перевірити, чи всі особи, вписані в паспортний документ, прямують через державний кордон; 2.5.6. Здійснити пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України; 2.5.7. Ввести інформацію про особу до бази даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України" (відповідно до Положення про базу даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України", затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25 червня 2007 року № 472, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2007 року за № 765/14032); 2.5.8. У випадках, передбачених законодавством, проставити в документі відмітку про перетинання державного кордону; 2.5.9. Повернути документ пред'явникові; для іноземців додатково виконуються вимоги пункту 2.8.
Згідно з пунктами 10 та 11 розділу ІІ глави 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 № 1261 Прикордонному наряду дозволяється самостійно залишати ділянку, що охороняється (місце несення прикордонної служби), або переміщуватись на іншу, змінювати визначений маршрут руху у випадках: припинення кримінальних та адміністративних правопорушень, переслідування i затримання правопорушників; надання допомоги та підтримки сусіднім прикордонним нарядам; збройного вторгнення, завдавання ракетно-артилерійського удару по району несення служби або нападу на прикордонний наряд, коли сили противника перевищують можливості прикордонного наряду з його відбиття; повеней, зсувів, обвалів, інших стихійних лих i пожеж, аварій та катастроф техногенного характеру, якщо подальше несення служби на цій ділянці пов'язане з небезпекою для життя прикордонників; захворювання (поранення) прикордонників, якщо з цієї причини прикордонний наряд не в змозі продовжувати несення служби i не має можливості доповісти про це у підрозділ охорони кордону. Прикордонним нарядам забороняється: залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху, крім випадків, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу.
Згідно з главою 5 (Види прикордонних нарядів) цієї ж інструкції для охорони державного кордону призначаються такі види прикордонних нарядів: старший зміни прикордонних нарядів; старший прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон; оператор комплексу спеціальних технічних засобів; черговий інформаційно-телекомунікаційних систем; перевірка документів; огляд транспортних засобів; контроль за режимом; спостереження за транспортними засобами; вартовий шлагбаума (пункт 1).
Згідно з пунктом 20 цієї глави інструкції: Перевірка документів - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для перевірки документів у осіб з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, в'їзду та перебування на визначеній території, де Державна прикордонна служба України здійснює прикордонний контроль, інші службові дії з охорони державного кордону, а також дослідження за результатами оцінки ризиків документів, що стосуються транспортних засобів, вантажів. Під час виконання завдань прикордонний наряд з перевірки документів зобов'язаний: перевіряти документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон (в'їжджають/виїжджають та перебувають на визначеній території), з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, при цьому з'ясовувати наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону (в'їзду/виїзду та перебування на визначеній території); здійснювати реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у випадках, передбачених чинним законодавством; виявляти недійсні документи, а також документи, що не належать їх пред'явникам, затримувати осіб, які пред'явили такі документи, і негайно доповідати про них по команді; виявляти осіб, яким заборонено в'їзд в Україну або стосовно яких є доручення уповноважених органів державної влади; здійснювати ідентифікацію автомобільних транспортних засобів з метою виявлення серед них викрадених.
Згідно пункту 21 глави 5 цієї Інструкції Огляд транспортних засобів - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для здійснення огляду транспортних засобів і вантажів з метою виявлення правопорушників, зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон, виявлення викрадених транспортних засобів. Під час виконання завдань прикордонний наряд з огляду транспортних засобів зобов'язаний: ретельно оглядати транспортні засоби закордонного прямування і вантажі, що перевозяться на них, з метою виявлення правопорушників, схованок та інших місць у транспортних засобах і вантажах, в яких можуть бути заховані зброя, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, боєприпаси, вибухові речовини, матеріали і предмети, заборонені до переміщення через державний кордон; проводити ідентифікацію автомобільних транспортних засобів з метою виявлення серед них викрадених або таких, що перетинають державний кордон з порушенням законодавства України; у разі виявлення несправних пломб, пошкодження упаковки, інших ознак проникнення людей в опломбовані транспортні засоби, контейнери, вантажі вживати належних заходів для їх комісійного розкриття й огляду; під час огляду не допускати порушень заходів безпеки та пошкоджень транспортних засобів і вантажів.
А згідно пункту 22 Контроль за режимом - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для контролю за дотриманням режиму в пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду - виїзду), ведення спостереження за особами і транспортними засобами, які перетинають державний кордон, їх в'їздом (виїздом) у пункт пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду), перевірки законності підстав сходження на берег членів екіпажів іноземних суден та інших осіб і повернення на них, а також для огляду місцевості, сигналізаційних і контролюючих засобів. Під час виконання завдань прикордонний наряд з контролю за режимом зобов'язаний: рухатись за вказаним маршрутом, уважно оглядати територію пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду-виїзду) та прилеглу до нього місцевість, службові приміщення, місця можливого переховування правопорушників; перевіряти документи в осіб, які перебувають на території пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду - виїзду), виявляти і затримувати осіб, які незаконно там перебувають;
Згідно пункту 24 Спостереження за транспортними засобами - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для спостереження за особами, транспортними засобами, які перетинають державний кордон, з метою недопущення його незаконного перетинання. Під час виконання завдань прикордонний наряд зі спостереження за транспортними засобами зобов'язаний: вести постійне, а за можливості приховане спостереження за транспортними засобами і місцевістю (водною поверхнею); підтримувати взаємодію з прикордонними нарядами, які здійснюють огляд транспортних засобів і перевірку документів осіб, які на них прямують; з початком руху від'їжджаючих транспортних засобів супроводжувати їх візуально, після чого оглядати місцевість (водну поверхню).
Згідно пункту 25. Вартовий шлагбаума - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для контролю за перетинанням державного кордону особами, транспортними засобами, їх в'їздом (виїздом) у/з пункт(у) пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду). Під час виконання завдань вартовий шлагбаума зобов'язаний: вести спостереження за місцевістю і транспортними засобами, які прибувають для в'їзду в Україну і виїзду з України; надавати дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду - виїзду) транспортних засобів після проходження прикордонного, митного та інших визначених законодавством України видів контролю; вживати заходів щодо недопущення незаконного в'їзду, виїзду транспортних засобів у/з пункт(у) пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду).
У відповідності з пунктом 1.1. Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» затвердженою Наказом Чопського прикордонного загону від "09" червня 2017 року №240 Технологічна схема пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» (далі - Технологічна схема) розроблена відповідно до Митного кодексу України, статті 25 Закону України «Про прикордонний контроль», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю» від 18.08.2010 року № 751, «Питання пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними» від 21.05.2012 року № 451 та інших нормативно-правових актів України і визначає порядок взаємодії підрозділу охорони державного кордону Чопського прикордонного загону (далі - підрозділ охорони державного кордону), митного поста «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС (далі - м/п «Ужгород») та у разі необхідності, підрозділів інших державних контрольних служб, які здійснюють свою діяльність у пункті пропуску «Ужгород» (далі - пункт пропуску), загальний порядок та послідовність проведення всіх видів контролю, особливості здійснення підрозділами державних контрольних служб окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів тощо) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень, з врахуванням проведення заходів з реконструкції пасажирського напрямку Програми прикордонного співробітництва «Європейський інструмент сусідства та партнерства» - «Модернізація та реконструкція пунктів пропуску на українсько - словацькому кордоні».
Згідно пункту Технологічнї схеми для руху транспортних засобів в пункті пропуску передбачено наступні смуги руху: вантажні автомашини вантажопідйомністю більше 3,5 тон, що здійснюють перевезення зовнішньоекономічних вантажів та товарів фізичних осіб, переміщуються через ваговий шлюз по смугах руху № 8, 9, 10, 11.
Згідно пункту 4.5 Технологічної схеми, початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій посадовій особі підрозділу органу охорони державного кордону.
Згідно пункту 4.23.7 саме наряд ВШ перевіряє у контрольному талоні наявність відміток про перетинання державного кордону та відміток посадових осіб м/п «Ужгород», звіряє кількість осіб в транспортному засобі із вказаною в контрольному талоні та надає дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску.
Згідно пункту 4.24.8 Технологічної схеми лише для руху в смузі «зелений коридор» для наряду ПД передбачено здійснювати візуальне спостереження за транспортними засобами.
Згідно пункту 4.25.2 Технологічної схеми Після зупинки автотранспорту на лінії «СТОП» в'їзної сторони пункту пропуску прикордонним нарядом «ОТЗ» здійснюється попередній огляд автотранспорту, як правило з використанням службових собак. По завершенню попереднього огляду водій, особи, що слідують у транспортному засобі направляються прикордонним нарядом «ОТЗ», на паспортний контроль.
Згідно пункту 4.25.3. Технологічної схеми прикордонним нарядом «Перевірка документів» здійснюється лише перевірка документів. А пунктом 4.25.8. визначено, що під час введення до баз даних ПТК АПК «Гарт-1/П» інформації про автотранспортний засіб, на якому громадяни перетинають державний кордон, обов'язковими для заповнення є всі реквізити (поля), а саме: державний номер АТЗ; державна належність АТЗ; тип АТЗ; марка АТЗ; П.І.Б власника АТЗ (лат.); ідентифікаційний номер АТЗ (VIN код); державний номер причепа; державна належність причепа; тип причепа; ідентифікаційний номер причепа (VIN код); додаткова інформація - проведення візуального огляду нарядом ПД для смуги червоного коридору непередбачено.
Згідно пункту 4.25.14 Закінчення перевірки паспортних документів засвідчується проставлянням прикордонним нарядом "ПД" у контрольному талоні проходження по "червоному коридору" номерного даташтампу "В'їзд". А згідно пункту 4.25.20 технологічної схеми огляд транспортного засобу прикордонним нарядом "ОТЗ" здійснюється у відповідності до наказу Адміністрації ДПСУ від 22.04.2011 року № 260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів і вантажів» - при цьому прикордонний наряд контролює, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість пасажирів, яка заявлена в пред'явленому контрольному талоні.
Крім цього пунктом 6.11 технологічної схеми визначено, що для внутрішньої перевірки порядку проходження прикордонного та митного контролю (в разі необхідності інших видів контролю) транспортного засобу у пункті пропуску використовуються контрольні талони: контрольний талон для проходження по "зеленому коридору"; контрольний талон проходження по "червоному коридору". Згідно пункту 6.12 Старший зміни підрозділу митного оформлення перед початком зміни забезпечує передачу старшому прикордонних нарядів у пункті пропуску необхідної кількості контрольних талонів обох типів. Прикордонний наряд "ВШ" видає водію транспортного засобу контрольний талон відповідно до обраної ним смуги руху, у якому проставляє номерний державний реєстраційний знак транспортного засобу, його тип (марку), кількість осіб (прописом), які прямують у транспортному засобі. Згідно пункту 6.13. після здійснення необхідних процедур з перевірки документів та митного оформлення прикордонний наряд "ПД" проставляє на талоні відбиток номерного штампу "В'їзд" або "Виїзд", а посадова особа м/п "Ужгород" - відбиток особистої номерної печатки, з відповідною позначкою напрямку руху.
Згідно пункту 6.17. за відсутності у водія контрольного талона з відповідними відмітками транспортний засіб та особи за межі пункту пропуску не пропускаються, повертаються у зону митного контролю, при цьому інформується старший зміни підрозділу митного оформлення для прийняття рішення щодо подальшого митного контролю й оформлення або прийняття іншого рішення відповідно до законодавства з питань митної справи.
Пунктом 6.18. визначено, що по закінченні зміни контрольні талони, оформлені за зміну, старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску та старшим зміни підрозділу митного оформлення перераховуються та архівуються шляхом поміщення в окремий конверт (теку) із зазначенням на ньому кількості талонів, періоду зміни, дати архівування, П.І.Б службової особи, яка здійснила перерахування та архівування, після чого звіт, підготовлений старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску, про пропущені транспортні засоби, що прослідували на в'їзд (виїзд) в Україну (з України) по смузі руху "червоний коридор", підписується зазначеними службовими особами. Звіт підписується у двох примірниках, один надходить до справи підрозділу охорони державного кордону, другий - до Закарпатської митниці ДФС, де зберігаються протягом 3 років.
Стверджувана органом досудового розслідування машина ІВЕКО з білоруськими номерами, яка не була оформлена, можливо: 00.22 - в'їхала до ПП; 00.24 - в'їхала на канал; 00.27- 00.39 - стояла на каналі; 00.40 - заїхала на вагу. За цей період (з 00.22 по 00.52, тобто 18 хвилин) прикордонним нарядом «Перевірка документів» в складі старшого прапорщика ОСОБА_1 було оформлено, тобто внесено до бази даних Гарт-1 9 (дев'ять) транспортних засобів та 10 осіб (7 ТЗ на виїзд та 2 ТЗ на в'їзд, 8 осіб на виїзд та 2 особи на в'їзд). Вказане свідчить: (1) про знаходження прикордонного наряду «Перевірка документів» на місці несення служби; (2) про інтенсивну роботу з оформлення ТЗ та осіб в період імовірного перебування ИВЕКО в районі зони прикордонного контролю «червоний коридор» вантажний напрямок (біля вікна кабіни паспортного контролю в той час одночасно могло перебувати близько 10 осіб). Імовірно вказаний ТЗ виїхав з пункту пропуску о 01.40 (камера № 003, Event20171030014044003.avi), тобто перебував в пункті пропуску, здійснював якісь процедури з оформлення, близько години з моменту залишення зони прикордонного контролю.
Відтак перевірка дотримання всіх етапів прикордонного та митного контролів посадовими особами ДПС та ДФС з урахуванням вказаної технологічної схеми дозволяє виявити дійсних осіб ймовірно причетних до вчинення інкримінованого ОСОБА_1 кримінального правопорушення - а отже і спростувати підозру щодо неї.
З цією метою, для отримання відповідних доказів проходження вказаних вище процедур, захисник підозрюваної звернувся до Закарпатської митниці ДФС України 21.02.2018 року з вимогою №АБВБ18-01/15-038 від 20.02.2018 року поданою у порядку частини 7 статті 46 КПК України, якою просив невідкладно надати: відомості про вантажні транспортні засоби, які, в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород», підлягали митному оформленні при перетині державного кордону у напрямку «В'їзд в Україну» (червоний коридор), в період часу з 29.10.2017 року 21год53хв по 30.10.2017 року 08год00хв, та в період часу 01 по 02 листопада 2017 року - із зазначенням дати, точного часу, найменування марки автомобіля та номерного знаку автомобіля/причепа; відомості про документи, яким регламентовано порядок використання (виготовлення, обіг та облік у митному органі, видача, повернення, зберігання, знищення, їх передання та повернення посадовим(и) особам(и) державної прикордонної служби, у тому числі дії з невикористаними, зіпсованими, втраченими) номерних контрольних талонів, у тому числі - в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород», які діяли в період з 26.01.2017 по 04.11.217 року; перелік контрольних номерних талонів, які були: (а) видані в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» для їх використання 26-31.10.2017 року та 01-04.11.2017 року із зазначенням конкретних дат, осіб, якими були видані та/або отримані конкретні талони; (б) використані прикордонниками, поміщені в теку заархівовані та передані до митного органу в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» 26.10-04.11.2017 року із зазначенням конкретних дат, осіб, якими були поміщені в тегу заархівовані та передані до митного органу конкретні талони; копії (в тому числі при наявності - електронні) контрольних номерних талонів, зазначених у підпункті (б) пункту 3 цієї вимоги; відомості та копії документів, зазначених в пунктах 3 та 4 цієї вимоги відносно наступних номерних контрольних талонів: UZH № 300697, UZH № 300700, UZH № 300724; копію акту/звіту и іншого документу за якими відображений рух вказаних в пункті 3-4 цієї вимоги контрольних талонів, у тому числі але не виключно звіту, який складається наприкінці зміни та передається митному органу для зберігання (див.: пункти 6.11, 6.12, 6-18 технологічної схеми в пункті пропуску); копії відповідних сторінок журналу (або іншого облікового документу), що містять відомості про отримання, рух, повернення контрольних номерних талонів, вказаних в пунктах 3 - 5 цієї вимоги; відомості про посадову особу, за якою закріплений (та/або числиться, та/або відповідальною за використання (та/або зберігання) номерного митного штампу №309 Закарпатської митниці ДФС - у тому числі 30.10.2017 року.
У відповідь надані лише відомості про посадову особу, за якою закріплене особисте номерне забезпечення №309 Закарпатської митниці ДФС. Відносно решти запитуваних відомостей листом №122/29/07-70-18/17/АДВ від 22.02.2018 року зазначено, що підставою для виконання зазначеної вимоги може бути відповідна ухвала слідчого судді про надання тимчасового доступу до документів які зазначені у вимозі.
Положеннями пункту 8 статті 42 частини 3 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що підозрюваний, обвинувачений має право: збирати і подавати слідчому, прокурору, слідчому судді докази.
Статтею 45 цього ж кодексу визначено, що захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію).
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 вимоги клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник Державної фіскальної служби України Закарпатської митниці ДФС Волошин Т.В. в судовому зсіданні проти задоволення клопотання не заперечила.
Згідно з положеннями частин 4 та 7 статті 46 КПК України захисник користується процесуальними правами підозрюваного, обвинуваченого, захист якого він здійснює, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх службові особи зобов'язані виконувати законні вимоги захисника.
Згідно з положеннями статті 47 цього ж кодексу захисник зобов'язаний використовувати засоби захисту, передбачені цим Кодексом та іншими законами України, з метою забезпечення дотримання прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого та з'ясування обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом'якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого.
Частина 1 та 3 статті 93 КПК України визначено, що збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом. Сторона захисту, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.
Згідно з положеннями статті 131 КПК заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження, зокрема є тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно з положеннями статті 132 КПК заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Оскільки у кримінальному провадженні наявна ОСОБА_1 вручена підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження та потреби досудового розслідування вочевидь виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні так як у інший спосіб отримати необхідні відомості не видається можливим, та оскільки завдання для виконання якого захист звертається із клопотанням може бути виконане.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, беручи до уваги те, що на даному етапі досудового розслідування необхідно встановити дійсних учасників інкримінованого кримінального правопорушення їх роль та участь у його вчиненні, що є необхідним для встановлення об'єктивної істини у справі та спростування підозри щодо ОСОБА_1, а також з огляду на технологію перетину державного кордону та особливості документування цього процесу в документообігу Закарпатської митниці ДФС України - наявні підстави застосування заходів забезпечення кримінального провадження які полягають у наданні стороні захисту тимчасового доступу до документів, а відтак суд приходить до висновку, що внесене клопотання, підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 131, 132,159-164 КПК України, -
У Х В А Л И В :
Клопотання представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про надання тимчасового доступу до документів та інформації задовольнити.
Зобовязати Закарпатську митницю ДФС України (вул.Собранецька, 20, м.Ужгород) надати захиснику ОСОБА_1 (у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017070000000430 від 10.11.2017 року) адвокату ОСОБА_2 (робоче місце адвоката АДРЕСА_1, НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) тимчасовий доступ (з можливістю виготовлення фотокопій) до відомостей та документів, які знаходяться у розпорядженні Закарпатської митниці ДФС України (вул.Собранецька, 20, м.Ужгород, 88000, zak@customs.sfs.gov.ua, 0312612207, 0312649600), згідно наведеного нижче переліку (у тому числі до тих, які містять наведені нижче відомості):
1.відомості про вантажні транспортні засоби, які, в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород», підлягали митному оформленні при перетині державного кордону у напрямку «Вїзд в Україну» (червоний коридор), в період часу з 29.10.2017 року 21год53хв по 30.10.2017 року 08год00хв, та в період часу 01 по 02 листопада 2017 року - із зазначенням дати, точного часу, найменування марки автомобіля та номерного знаку автомобіля/причепа
2.відомості про документи, яким регламентовано порядок використання (виготовлення, обіг та облік у митному органі, видача, повернення, зберігання, знищення, їх передання та повернення посадовим(и) особам(и) державної прикордонної служби, у тому числі дії з невикористаними, зіпсованими, втраченими) номерних контрольних талонів, у тому числі - в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород», які діяли в період з 26.10.2017 по 04.11.217 року.
3.відомості про перелік контрольних номерних талонів, які були: (а) видані в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» для їх використання 26-31.10.2017 року та 01-04.11.2017 року із зазначенням конкретних дат, осіб, якими були видані та/або отримані конкретні талони; (б) використані прикордонниками, поміщені в теку заархівовані та передані до митного органу в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» 26.10-04.11.2017 року із зазначенням конкретних дат, осіб, якими були поміщені в тегу, заархівовані та передані до митного органу конкретні талони.
4.відомості про контрольні номерні талони, використані прикордонниками, поміщені в теку заархівовані та передані до митного органу в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» 26.10-04.11.2017 року із зазначенням конкретних дат, осіб, якими були поміщені в тегу, заархівовані та передані до митного органу конкретні талони.
5.відомості та документи, щодо конкретних дат і осіб, якими були видані, отримані, використані прикордонниками, поміщені в теку заархівовані та передані до митного органу (в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» для їх використання 26-31.10.2017 року та 01-04.11.2017 року) наступні номерні контрольні талони: UZH № 300697, UZH № 300700, UZH № 300724.
6.акту/звіту чи іншого документу за якими відображений рух виданих, отриманих, використаних прикордонниками і поміщених в теку заархівованих та переданих до митного органу (в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» для їх використання 26-31.10.2017 року та 01-04.11.2017 року) контрольних талонів, у тому числі звіту, який складається наприкінці зміни та передається митному органу для зберігання.
7.журналу (або іншого облікового документу), що містять відомості про отримання, рух, повернення виданих, отриманих, використаних прикордонниками і поміщених в теку заархівованих та переданих до митного органу (в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» для їх використання 26-31.10.2017 року та 01-04.11.2017 року) контрольних номерних талонів (тому числі - за номерами UZH № 300697, UZH № 300700, UZH № 300724).
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Монич О.В.