Постанова № 74610128, 30.05.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2018
Номер справи
657/2960/17
Номер документу
74610128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 657/2960/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Живцова О.А. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Лук’янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Каланчацького районного суду Херсонської області від 22 січня 2018р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2017р. ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до ГУПФ України в Херсонській області, в якому просив визнати дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії протиправними, та зобов'язати ГУПФ перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017р. починаючи з 1.01.2016р..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що із 2007р. він перебуває на обліку у ГУПФ України в Херсонській області та отримує пенсію призначену йому у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку із внесенням змін до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» збільшено розмір грошового забезпечення поліцейських. На підставі вказаного, ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області 15.05.2017р. виготовлена нова довідка про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, прирівняного до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області. У листопаді 2017р. позивач звернувся із заявою до ГУПФ про перерахунок йому пенсії у відповідності до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, листом-відповіддю ГУПФ України в Херсонській області за №8123/03 від 5.12.2017р. йому відмовлено в перерахунку пенсії, обґрунтовуючи відмову тим, що КМУ не прийнято постанову, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейського.

Позивач вважаючи дії УПФ протиправними звернувся в суд із відповідним позовом.

Постановою Каланчацького районного суду Херсонської області від 22 січня 2018р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУПФ України в Херсонській області в частині відмови здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15 травня 2017р..

Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15 травня 2017р., починаючи з 12 червня 2017р..

Позовні вимога ОСОБА_2 про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області провести йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УВМС України в Херсонській області від 15 травня 2017р., починаючи з 1 січня 2016р. по 11 червня 2017р., залишено без розгляду.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалити нове рішення у відповідній частині, якщо судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального або порушено норми процесуального права.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що у ОСОБА_2 є усі передбачені законом підстави для проведення перерахунку пенсії починаючи з 12.06.2017р., а тому пенсійний фонд безпідставно відмовив йому у такому перерахунку.

Проте, з вказаним висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, постанову суду скасовує та приймає по справі нову постанову про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

Так, судовою колегією встановлено та підтверджено матеріалами справи, що із 2007р. ОСОБА_2 на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена пенсія за вислугу років.

У зв'язку із змінами діючого законодавства, а саме доповнення ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» частиною 3, якою законодавець визначив право на перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням всіх видів грошового забезпечення поліцейського.

15.05.2017р. ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка за №1256/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, прирівняне до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області.

У листопаді 2017р. ОСОБА_2 звернувся до ГУПФ України в Херсонській області із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити йому пенсії, відповідно до вимог ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських.

Проте, листом-відповіддю ГУПФ України в Херсонській області за №8123/03 від 5.12.2017р. ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з посиланням на те, що КМУ не прийнято постанову, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням рівня грошового забезпечення поліцейських.

Не погоджуючись із відмовою УПФ у проведенні перерахунку пенсії, вказуючи на протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду, ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Перевіряючи правомірність дій ГУПФ України в Херсонській області, які позивач просить визнати протиправними, судова колегія виходить з наступного.

За правилами ч.ч.1,3,4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-XII від 9.04.1992р. (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У відповідності до ч.2 ст.51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, апеляційний суд зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, вказаними нормами Закону прямо передбачений перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію на умовах цього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення в розмірах встановлених законодавством для поліцейських починаючи з 1.01.2016р..

З матеріалів справи вбачається, що підставою для видачі довідки ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №1256/19/01-2017 від 15.05.2017р. стала Постанова КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р..

Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 2.12.2015р. та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.

При цьому факт введення (зміни) Постановою КМУ за №988 від 11.11.2015р. грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Отже, ОСОБА_2, як колишній працівник міліції та пенсіонер МВС України, набув право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення поліцейського, відповідно до постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р., починаючи з 1.01.2016р..

Апеляційний суд звертає увагу на те, що аналогічні правові висновки викладені в зразкових справах Верховного Суду.

Таким чином, вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що постанову суду не можливо вважати законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню з ухваленням по справі нової постанови про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,317,322 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Каланчацького районного суду Херсонської області від 22 січня 2018р. - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017р. починаючи з 1.01.2016р..

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Лук’янчук