Постанова № 74609444, 23.05.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
808/1460/17
Номер документу
74609444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

23 травня 2018 рокусправа № 808/1460/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Дадим Ю.М.

судді: Божко Л.А. Уханенко С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року (суддя Татаринов Дмитро Вікторович) ухвалену в місті Запоріжжя у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 Володимироввича до Рівненської обласної державної адміністрації, Конкурсної комісії на заміщення вакатної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях треті особи: Директор департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, радник голови Рівненської обласної ради ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії на зайняття вакатної посади, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Рівненської обласної державної адміністрації, Конкурсної комісії на заміщення вакатної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утворена наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях треті особи: Директор департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, радник голови Рівненської обласної ради ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16 травня 2017 року, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03 травня 2017 року № 22-од.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

ОСОБА_1, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що результати розв’язання завдань, затверджених розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 15.05.2017 року №118-к не можуть надати об’єктивне уявлення щодо спроможності кандидатів використовувати свої знання, досвід, під час виконання посадових обов’язків, а також перевірити їх на відповідність професійній компетентності, оцінки комунікаційних якостей, володіння комп’ютером, знань іноземної мови та вміння приймати рішення. Також, заявник апеляційної скарги зазначив, що два питання із трьох розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 15.05.2017 року №118-к повністю співпадають з кандидатською дисертацією переможця конкурсу.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Головою Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 27 квітня 2017 року прийнято розпорядження №107-к “Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації”, яким визначено:

1. Оголосити конкурс на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації.

2. Затвердити умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії “Б” - заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, що додаються.

3. Начальнику відділу кадрової роботи апарату обласної державної адміністрації ОСОБА_5 подати копію цього розпорядження Міжрегіональному управлінню Національного агентства України з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях.

4. Виконуючому обов'язки начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації ОСОБА_6 забезпечити оприлюднення інформації про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації в установа ч,,і терміни.

5. Визначити адміністратором під час проведення конкурсного відбору заступника начальника відділу кадрової роботи апарату облдержадміністрації ОСОБА_7.

6. Контроль за виконанням розпорядження покласти на керівника апарату обласної державної адміністрації ОСОБА_8

Позивач, дізнавшись про проведення конкурсу з офіційного сайту Національного агентства з питань державної служби, подав письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів до зайняття посади державної служби, та документи згідно переліку, визначеному в Умовах проведення конкурсу.

За результатами розгляду документів для участі в конкурсі до конкурсу, окрім позивача були допущені: ОСОБА_2 - директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації та ОСОБА_3 - радник голови Рівненської обласної ради.

Конкурс на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації відбувся 16 травня 2017 року.

За результатами конкурсу, комісією винесено рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16 травня 2017 року, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03 травня 2017 року № 22-од, переможцем конкурсу для призначення на посаду державної служби категорії “Б” - заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації визначено ОСОБА_2.

Другим за результатами конкурсу кандидата на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації визначено ОСОБА_3.

Не погодившись з обґрунтованістю рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, оформленого протоколом засідання комісії від 16 травня 2017 року за №15, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відсутній факт порушення порядку проведення конкурсу та протиправність рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16 травня 2017 року, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсної комісії, що в свою чергу свідчить про необґрунтованість заявленого позову.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначені Законом України «Про державну службу».

Згідно ч. 1 ст.1 Закону України “Про державну службу”, державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України “Про державну службу” посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Приписами п.2 ч.2 ст.66 Закону України “Про державну службу” встановлено категорії посад державної служби категорія “Б” - посади: керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників; керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників; керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, апаратів місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів.

За правилами пункту 3 частини 2 Закону України “Про державну службу” особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним зокрема вимогам для посад категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою.

В свою чергу, відповідно до ст.21 Закону України “Про державну службу” вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ч.1 ст.22 Закону України “Про державну службу” з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття вакантної посади

За правилами частини 3 статті 22 Закону України “Про державну службу” порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби.

Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що призначення осіб на посади державної служби (зокрема категорії «Б») здійснюється за результатом конкурсного відбору, під час якого визначається рівень професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів. В свою чергу, Порядок проведення конкурсного відбору визначається постановою Кабінету Міністрів України.

Процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов’язки визначає Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 246 від 25 грудня 2016 року.

Згідно пункту 2 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року, проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.

За приписам п. 5 Порядку № 246, рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій “Б” і “В” приймає керівник державної служби в державному органі.

Згідно пункту 6 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року, конкурс проводиться поетапно: 1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення рішення про оголошення конкурсу; 3) приймання документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) попередній розгляд поданих документів на відповідність встановленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (крім категорії "В"); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.

Відповідно до пункту 40 Порядку № 246 ситуаційні завдання проводяться з метою об'єктивного з'ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання, досвід під час виконання посадових обов'язків, а також з метою комплексної перевірки кандидатів на відповідність професійній компетентності, оцінки комунікаційних якостей, володіння комп'ютером, знань іноземної мови та вміння приймати рішення (за наявності таких вимог до посади).

За приписами п.42 Порядку №246, ситуаційні завдання для категорії "Б" розробляє та затверджує державний орган, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу.

Згідно п.43 Порядку №246, ситуаційні завдання розв'язуються письмово. Кожен кандидат розв'язує від одного до трьох ситуаційних завдань залежно від категорії посади та вимог, які необхідно оцінити. Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв'язують однакові ситуаційні завдання. Після розв'язання ситуаційного завдання або після закінчення часу, відведеного на його розв'язання, кандидати пакують бланки відповідей та бланки персональних даних у конверти та надають адміністратору. Адміністратор присвоює однаковий номер для конвертів з відповідями та із заповненим бланком персональних даних кандидата. Після отримання від усіх кандидатів конвертів адміністратор передає членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язанням ситуаційного завдання для визначення результатів, а конверти з персональними даними залишає у себе.

Згідно з пунктами 44, 45, 46, 48 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року для оцінювання результатів розв'язання ситуаційного завдання використовується така система: 2 бали виставляється кандидатам, які виявили глибокі знання та успішно розв'язали ситуаційне завдання; 1 бал виставляється кандидатам, які розв'язали ситуаційне завдання в обсязі, достатньому для подальшої роботи; 0 балів виставляється кандидатам, які не розв'язали ситуаційне завдання в установлений строк.

Визначення результатів розв'язання ситуаційних завдань здійснюється кожним членом Комісії або конкурсної комісії індивідуально та вноситься до відомості про результати ситуаційних завдань за формою згідно з додатком 6. Остаточною оцінкою у балах за розв'язання ситуаційного завдання є середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок членів Комісії або конкурсної комісії.

Комісія або конкурсна комісія може прийняти рішення про залучення експертів (не менше двох) у відповідній сфері для проведення оцінки відповідності окремим вимогам, які оцінюються за допомогою ситуаційних завдань. У такому разі оцінку (0-1-2) дає експерт.

Залучення експертів є правом комісії, а не обов’язком. Судом досліджено докази підтверджуючі освітню кваліфікацію членів комісії та не встановлено підстав необхідності залучення експертів.

Така оцінка враховується членами Комісії або конкурсної комісії під час надання власної оцінки. Кандидати, які отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, не можуть бути допущені до наступного етапу конкурсу.

Як вбачається з матеріалів справи, головою Рівненської обласної державної адміністрації 27 квітня 2017 року прийнято розпорядження №107-к “Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації”.

На офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації розміщено інформацію щодо оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації

В свою чергу, за результатом виконання ситуаційного завдання Позивач набрав середній бал 0.5, що виходячи з положень Порядку № 246 мало наслідком недопущення Позивача до наступного етапу конкурсу.

При цьому, визначаючи зміст спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції, що визначення оцінки є дискреційним повноваженням членів комісії.

Так, термін "дискреційне повноваження" відповідно до Рекомендації ОСОБА_9 Європи №R(80)2, прийнятої 11 березня 1980 року на 316-му засіданні заступників міністрів означає повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Між тим, на переконання Позивача, оцінювання ситуаційних завдань було необ’єктивним та упередженим, оскільки два питання із трьох Розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 15.05.2017 року №118-к повністю співпадають з кандидатською дессиртацією переможця конкурсу – ОСОБА_2.

В свою чергу, суд апеляційної інстанції зазначає, що в матералах справи відсутні докази упередженості комісії до окремих кандидатів.

Окрім того, наявність серед ситуаційних завдань складових частин кандидатської дисертації ОСОБА_2 не є підтвердженням факту упередженості членів комісії, оскільки конкурсна комісія не має обов’язку перевіряти у кандидатів наукових робіт, а навмисні дії щодо внесення ситуаційного завдання в їх перелік Позивачем суду надано не було.

Отже, з зазначених обставин справи вбачається, що конкурс на на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації був проведений у відповідності з приписами чинного законодавства, а рішення комісії прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачені чинним законодавством.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості відмови в задоволенні позовних вимог.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року було прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для її скасування.

Керуючись ст. 243, ч.3 ст.243, ст.308, ст. 310, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року – залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: С.А. Уханенко