Рішення № 74608979, 05.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
820/763/18
Номер документу
74608979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2018 р. справа № 820/763/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Лук'янчук О.І.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача 1 - Какауліної Н.М., представника відповідача 2 - не прибув, представника відповідача 3 - Новікова О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, Військової частини А 3306 (Військовий медичний клінічний центр Північного регіону) про визнання протиправною бездіяльності (дій), зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 3306 (Військово - медичного клінічного центру Північного регіону) щодо не включення у Довідку «Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії», які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;

- визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не врахуванні грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби при визначенні розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, та в оформленні і поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення ОСОБА_1 без урахування зазначених додаткових видів грошового забезпечення;

- визнати протиправною бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у вигляді обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- зобов'язати Військову частину А 3306 (Військово-медичний клінічний центр Північного регіону) скласти та подати до Харківського обласного військового комісаріату довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з включенням у зазначену довідку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання від Військової частини А 3306 (Військово-медичного клінічного центру Північного регіону) Довідки «Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії» визначити розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується при обчисленні пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації які ОСОБА_1, отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, та оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату документів для призначення пенсії ОСОБА_1, призначити та виплачувати ОСОБА_1, з 07.08.2017 року пенсію в розмірі, який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;

- зобов'язати Військову частину А 3306 (Військово-медичний клінічний центр Північного регіону) подати протягом місяця, з дня набрання судовим рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст. 382 КАС України;

- зобов'язати Харківській обласний військовий комісаріат подати протягом місяця, з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця, з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України;

- вийти за межи зав'ялених позовних вимог для повного і ефективного захисту ОСОБА_1 прав та інтересів, за захистом яких він звернувся.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Військовою частиною А 3306 (Військово - медичного клінічного центру Північного регіону) протиправно тне включено у Довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. В подальшому, Харківським обласним військовим комісаріатом протиправно не враховано вказані види додаткового грошового забезпечення при визначенні розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії. Вказані обставини, як вважає позивач, призвели до неправильного нарахування ГУ ПФУ України в Харківській області розміру пенсійного забезпечення позивачу. З огляду на вищезазначені обставини, позивач просив. З огляду на зазначене, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, заперечуючи проти задоволення позовних вимог у своєму відзиві на позов (вх. № 01-26/11839/18 від 14.03.2018 року) зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби. Також, представник відповідача 1 звернув увагу суду, що ОСОБА_1 взагалі не звертався до територіального управління пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії із зазначенням вказаних видів додаткового грошового забезпечення.

Також, представник відповідача через канцелярію суду 04.06.2018 року (вх. № 01-26/26907/18) надав відзив на уточнену позовну заяву, в якій вказав, що одноразова допомога при звільненні виплачується за рахунок коштів роботодавця та належить до виплат, на які не нараховується єдиний соціальний внесок. З огляду на зазначене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача - Харківського обласного військового комісаріату заперечуючи проти задоволення позовних вимог, у своєму відзиві на позов (01-26/11446/18 від 12.03.2018 року) зазначив, що довідки про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням для оформлення пенсії складаються фінансовими органами військових частин, організацій і установ, у яких військовослужбовці знаходились на грошовому забезпечення перед звільненням з військової служби. Оскільки позивач не проходив військової служби у Харківському обласному військовому комісаріаті, то довідка про додаткові види грошового забезпечення була направлена до ГУ ПФУ в Харківській області, а відтак позовні вимоги є незаконними та безпідставними.

Представник відповідача - Військової частини А 3306 заперечував проти задоволення позовних вимог та у своєму відзиві на позов (вх. № 01-26/15406/18 від 02.04.2018 року) зазначив, що включення таких видів додаткового грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація чітко не передбачено вимогами чинного законодавства. Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, то представник відповідача 2 зазначив, що вона не є щомісячним додатковим видом грошової допомоги, вона виплачується при звільненні і не може включатись до додаткових видів грошового забезпечення. На підставі вищезазначеного, представник відповідача 2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 05.06.2018 року позивач, представники відповідачів, 1, 3 підтримали свої правові позиції по справі.

Представник відповідача 2, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгялду справи, у судове засідання не прибув.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову, ОСОБА_1 з 05.02.2015 року звільнений з військової служби у запас.

З 06.02.2015 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області (номер особового рахунку НОМЕР_2, пенсійне посвідчення № НОМЕР_1).

Як вбачається зі змісту відзиву на позов відповідача 1, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на підставі документів, наданих Харківським обласним військовим комісаріатом, зокрема грошового атестату серії НОМЕР_3 та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 13 від 12.02.2015 року та від 01.09.2015 року № 103, з 06.02.2015 року позивачу призначено пенсію за 26 років вислуги, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 68% грошового забезпечення.

Так, у грошовому атестаті серії НОМЕР_3 та довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 01.09.2015 року № 103 зазначено: оклад за військове звання, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія.

В перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 зазначено суми грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - робота з таємними виробами, носіями, документами, надбавка за особливо важливі завдання, премія (а.с. 46)

В розрахунку грошового забезпечення від 19.03.2015 року зазначено додаткові види грошового забезпечення: відсоткова надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за таємність, премія (а.с. 43).

У свою чергу, як вказував позивач, відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення № 103 від 01.09.2015 року (а.с. 63), яка спрямована до ХОВК та останнім - до відповідача 1, у таку не було включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні.

Не погодившись із вказаним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та вказував, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, має місце бездіяльність відповідачів та третьої особи. У свою чергу, суб'єкти владних повноважень, в силу національного законодавства, обтяжений обов'язком зі вчинення таких дій.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказана правова позиція також узгоджується з позицією Верхового суду України, яка викладена в постановах від 28.02.2018 року по справі № 522/9660/16-а (провадження № К/9901/2925/18), від 06.02.2018 року по справі № 761/28228/15-а (провадження К/9901/3762/18).

Водночас, стосовно одноразової грошової допомоги при звільненні, то суд зазначає наступне.

Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Також, Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу;) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Частина третя статті 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.

Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до складу грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція щодо зарахування розміру одноразової грошової допомоги при звільненні до грошового забезпечення, вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 12.09.2017р. (справа №812/6733/13) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018р. (справа №761/28228/15-а).

Таким чином, врахування видів грошового забезпечення залежить від того чи сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Якщо такі внески сплачувалися, то пенсіонер має право на включення у розрахунок пенсії грошового забезпечення, з якого такі внески утримані.

Судом встановлено, та підтверджено належними доказами, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань нараховувались та виплачувались позивачу, з зазначених сум сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а отже зазначені суми мають бути враховані при визначенні розміру пенсії позивача. Доказів, що спростовують зазначене відповідачем 2 до суду не надано.

Отже, оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є додатковими видами грошового забезпечення та з них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то вони відповідно входять до складу грошового забезпечення позивача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача мають бути враховані вказані види грошового забезпечення.

Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Військової частини А 3306 (Військово - медичного клінічного центру Північного регіону) щодо не включення у Довідку «Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії», які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби , грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не врахуванні грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби при визначенні розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, та в оформленні і поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення ОСОБА_1 без урахування зазначених додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, задля повного захисту прав, свобод та законних інтересів позивача, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Військової частини А 3306 (Військово-медичний клінічний центр Північного регіону) скласти та подати до Харківського обласного військового комісаріату нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, які ОСОБА_1, отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з включенням у зазначену довідку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату після отримання від Військової частини А 3306 (Військово-медичного клінічного центру Північного регіону) Довідки «Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії» визначити розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується при обчисленні пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації які ОСОБА_1, отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, та оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату документів для призначення пенсії ОСОБА_1, призначення та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 07.08.2017 року в розмірі, який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, то суд зазначає наступне.

Приписами ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи саме на момент її звернення до суду.

Суд зазначає, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відповідності до вимог чинного законодавства виникає обов'язок щодо призначення та виплати пенсії ОСОБА_1 лише після отримання від Харківського обласного військового комісаріату нової довідки із зазначенням всіх потрібних видів додаткового грошового забезпечення, яка, в свою чергу, має бути попередньо сформована Військовою частиною А 3306.

Приймаючи до уваги, що наразі рішенням суду задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Військову частину А 3306 сформувати нову довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат, на підставі вказаної довідки, визначити розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, то вимога позивача про зобов'язання УПФУ в Харківській області призначити і виплачувати пенсію позивачу після отримання вказаних документів є зверненою на майбутнє, а тому задоволенню не підлягає.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що він не позбавлений можливості реалізувати своє право на захист шляхом звернення до суду в межах нового позову, у разі неможливості остаточного вирішення спору між сторонами щодо призначення та виплати пенсії, з урахуванням висновків суду.

З приводу позовних вимог в частині визнання протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає в обчисленні та виплаті ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, то суд зазначає наступне.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Відповідно до ст. 66 Закону №2262-ХІІ рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Водночас, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення, зокрема, про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові.

Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Як вбачається з відзиву відповідача 1 на позов, ОСОБА_1 не звертався до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, а позивачем не надано до суду як доказів на спростування вказаних обставин, так і не зазначено обставин, які перешкоджали позивачу звернутись до відповідного суб'єкта владних повноважень з метою вирішення питання про перерахунок пенсії.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, з рахуванням того, що ОСОБА_1 не звертався до ГУ ПФУ в Харківській області з метою вирішення питання щодо нарахування і виплати пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що в свою чергу виключає допущення суб'єктом владних повноважень бездіяльності щодо розгляду/не розгляду вказаного питання, а відтак заявлена позивачем вимога про визнання протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Харківській області є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Щодо вимог позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Приймаючи до уваги вищезазначені обставини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 14, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ08166355), Військової частини А 3306 (Військовий медичний клінічний центр Північного регіону) ( вул. Культури, 5, м. Харків, код ЄДРПОУ 07931813) про визнання протиправною бездіяльності (дій), зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 3306 (Військово - медичного клінічного центру Північного регіону) щодо не включення у Довідку "Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії", які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не врахуванні грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації, які ОСОБА_1 отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби при визначенні розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, та в оформленні і поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення ОСОБА_1 без урахування зазначених додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Військову частину А 3306 (Військово-медичний клінічний центр Північного регіону) скласти та подати до Харківського обласного військового комісаріату нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, які ОСОБА_1, отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з включенням у зазначену довідку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання від Військової частини А 3306 (Військово-медичного клінічного центру Північного регіону) Довідки "Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії" визначити розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується при обчисленні пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації які ОСОБА_1, отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, та оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000, код НОМЕР_1) сплачену суму судового збору солідарно за рахунок їх бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) та Військової частини А 3306 (Військовий медичний клінічний центр Північного регіону) ( вул. Культури, 5, м. Харків, код ЄДРПОУ 07931813) по 783 (сімсот вісімдесят три) грн. 11 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 12 червня 2018 року.

Суддя Горшкова О.О.